• Start
  • Wiadomości
  • FETY w tym roku nie będzie. Zamiast festiwalu - dwa spektakle, album, mural i wystawy

FETY w tym roku nie będzie. Zamiast festiwalu - dwa spektakle, album, mural i wystawy

Już drugi rok z rzędu pandemia wymusiła na organizatorach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA decyzję o odwołaniu wydarzenia. W sierpniu obejrzymy jednak spektakl “Once” znany widzom z pierwszej edycji festiwalu. Wcześniej świętować będziemy 25-lecie FETY wspomnieniową wystawą i wystawą plakatów. W przygotowaniu rocznicowy album, w planach - mural.  
10.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ONCE 2 - spektakl w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Anton Adasinsky i Derevo Laboratorium. Scenografię opracował Maxim Isaey
ONCE 2 - spektakl w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Anton Adasinsky i Derevo Laboratorium. Scenografię opracował Maxim Isaey
fot. Kasia Chmura

 

Decyzję o odwołaniu FETY podjęto jeszcze w maju, chociaż do ostatniej chwili organizatorzy z Klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury mieli nadzieję na inny obrót spraw. 

- To było dla nas trudne - przyznaje Katarzyna Andrulonis, kierowniczka Klubu Plama GAK. - Bardzo to przeżywaliśmy, tym bardziej, że praca nad programem już trwała - kontaktowaliśmy się teatrami, omawialiśmy lokalizacje. Karolina Pacewicz, nasza programerka, która pochyla się nad nim z największą czułością, już “widziała” oczyma wyobraźni konkretne spektakle w danych miejscach. Ale po analizie wielu przeciwności, musieliśmy wszystko odwołać. Pojawił się jednak nowy pomysł. Uświadomiliśmy sobie, że gdyby nie pandemia świętowalibyśmy teraz 25 urodziny FETY.

Ostatni raz, 23. w historii, festiwal odbył się w 2019 roku. W tym roku mija więc 25 lat od pierwszego wydarzenia, ale z powodu odwoływanych dwóch festiwali, 25 edycja wypadnie najszybciej za dwa lata. Ma to też dobre strony. Zakładając że pandemia się wkrótce zakończy, będziemy mogli świętować z większą swobodą.

- Pracując nad tegorocznym programem żałowaliśmy, że 25-lecie FETY przypada na czas pandemii i ograniczeń. Zorganizowanie radosnej imprezy z tortem, śpiewem i suzafonami na ulicach i tak nie byłoby możliwe, więc może lepiej, że ją odłożymy?

Występów ulicznych teatrów ze świata nie doświadczymy więc, ale Plama szykuje inne niespodzianki. Również teatralne.


ONCE 2 - spektakl w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy
ONCE 2 - spektakl w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy
fot. Kasia Chmura



Dwa spektakle w przestrzeni miasta: ONCE oraz FANTOMY
 

Ten spektakl pamiętają zapewne zagorzali wielbiciele imprezy, bo na gdańskim Międzynarodowym Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA pojawił się już w programie pierwszej edycji. 

„Once” przez kilkadziesiąt lat (od 1997 roku) znajdował się w repertuarze rosyjskiego teatru Derevo Laboratorium, założonego i prowadzonego przez Antona Adasinsky’ego. Wystawiana w wielu miejscach świata magiczna, pełna symboliki teatralna baśń o nieodwzajemnionej miłości i rywalizacji - z łatwością zdobywała serca widzów i jurorów, co zaowocowało wieloma nagrodami i wyróżnieniami. 

Kilka lat temu Adasinsky rozpoczął poszukiwania innego teatru, z którym mógłby zrealizować ten spektakl i tak trafił do Warszawskiego Centrum Pantomimy. 

Wersję “Once” gdańszczanie obejrzą więc z interpretacji Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy.

- Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy - przedstawia artystów dyrektor artystyczny teatru Bartłomiej Ostapczuk. - Spektakle teatru realizują międzynarodowi twórcy tej sztuki. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele sztuka mimu ma do zaoferowania współczesnemu widzowi. Widzowi, dla którego pomimo wieloletniej tradycji sztuka poza słowami często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie.

ONCE 2 - w spektaklu wystąpią: Paulina Staniaszek, Ewelina Grzechnik, Maciej Jan Kraśniewski, Wojciech Rotowski i Bartłomiej Ostapczuk
ONCE 2 - w spektaklu wystąpią: Paulina Staniaszek, Ewelina Grzechnik, Maciej Jan Kraśniewski, Wojciech Rotowski i Bartłomiej Ostapczuk
fot. Kasia Chmura

 

O jakość nowej wersji “Once” nie musimy się martwić. Spektakl zrealizowano na licencji, w tej samej scenografii i ścisłej współpracy z twórcą Antonem Adasinskym. 

Po warszawskiej premierze w 2019 roku opinie krytyki były entuzjastyczne. Marzena Dobosz na blogu teatruglodna.blogspot.com napisała: “Warszawscy aktorzy stanęli (...) przed ogromnym wyzwaniem: przyszło im mierzyć się z legendą. Tymczasem weszli w role, kostiumy i pomysły inscenizacyjne Antona Adasinsky’ego bez kompleksów. Opowiedzieli historię dwojga ludzi, którzy spotkali się albo tylko mogli się spotkać, rozstawali się, by gdzieś się odnaleźć, śnili o sobie i siebie nawzajem…”

Marzeniem organizatorów jest, aby powrócić z przedstawieniem w miejsce, od którego rozpoczęła się historia festiwalu - na Zaspę, ale czy to będzie możliwe jeszcze nie wiadomo. Znana jest data tego wydarzenia - gdańska premiera odbędzie się 22 sierpnia.

A jesienią, 11 września, czeka nas premiera Teatru AKT. Spektakl "Fantomy", który zobaczymy w przeddzień urodzin Stanisława Lema, oparty jest na motywach powieści “Solaris” Lema.

- Spektakl zainspirowany powieścią “Solaris”, planujemy wstawić na Zaspie - mówi Andrulonis.  

 

Album pełen wspomnień na 25. urodziny

- Przygotowujemy pozycję albumowo-książkową bogato ilustrowaną fotografiami - tłumaczy Andrulonis. - Przeglądamy je zespołowo, bo przez te lata zmieniali się i programerzy, i kadra w Plamie, ale też zdjęcia są bardzo różnej jakości. Szczególnie te z lat 90. - czasami trzeba zgadywać, co i kto na nich jest.

Oprócz archiwalnych fotografii - nie tylko profesjonalistów - w albumie znajdą się plakaty z 25 edycji, informacje związane z historią festiwalu oraz opowieści - wspomnienia artystów i współpracowników. Powstanie barwny kolaż faktów i emocji. 

- Kontaktujemy się z teatrami, ale też z pracownikami merytorycznymi pracującymi przez lata przy festiwalach, np. pilotami, którzy opiekowali się artystami podczas wydarzeń - mówi Andrulonis. - Zależy nam na tym, by publikacja oddawała klimat festiwalu.

Kolorowa treść nawiązywać ma estetyką i zawierać elementy charakterystyczne dla pierwszych katalogów, które tworzyli plastycy i instruktorzy związani z Młodzieżowym Klubem Twórczym Plama.

Na premierę albumu poczekamy być może do końca roku, ale kupimy go dopiero podczas kolejnej edycji festiwalu. 

 

Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawę
mat. Plama GAK



25 lat FETY - zobacz wystawę

- Ta historia z przeszukiwaniem zbiorów do albumu zainspirowała nas do zorganizowania wystawy, która pojawi się z galerii Plama od 4 sierpnia - mówi Katarzyna Andrulonis. 

W siedzibie Plamy zobaczymy prace artystów związanych z Plamą przez te lata: archiwalne plakaty, szkice, różne obiekty, identyfikatory, medale oraz pierwsze katalogi, które przypominają kunsztem wykonania książki artystyczne.

- Jesteśmy zachwyceni pracą artystów nad wizualną stroną i identyfikacją festiwalu przez te lata - zapewnia Andrulonis. - To będzie wystawa bogata wizualnie i na pewno będzie rodziła uśmiech z powodu nagromadzenia takiej liczby obiektów. Nie możemy się już doczekać reakcji widzów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że do Plamy warto przyjść już teraz - aktualnie prezentowane są tu plakaty tegorocznego konkursu na najlepszy plakat festiwalowy 2021 roku. Wystawa prezentuje 25 tegorocznych projektów, w tym zwycięski projekt Marka Maciejczyka.

 

“Wypatrujcie nas w przestrzeni miasta”

Katarzyna Andrulonis: - A już od poniedziałku puszczamy oczko do widzów - będziemy prezentowali w przestrzeni miejskiej wystawę archiwalnych plakatów, ale w identyfikacji wizualnej tegorocznej, stworzonej na bazie zwycięskiego plakatu Marka Maciejczyka. Wypatrujcie nas nośnikach miejskich.

Plakaty pojawią się przez najbliższe dwa tygodnie w tramwajach, na przystankach autobusowych, ale instalacja pojawi się też przed Forum Gdańsk, na placu przy budynku Kunsztu Wodnego.

W planach organizatorów FETY jest też pamiątkowy mural, który zaprojektuje Patryk Hardziej, znakomity ilustrator i projektant. Miejsce muralu wciąż jest dyskutowane.

Galeria GAK Plama, ulica Pilotów 11, Gdańsk Zaspa.

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole