• Start
  • Wiadomości
  • FETA 2018. Hiperświęto teatru – co warto zobaczyć na festiwalu? Obejrzyj nasz wideoczat

FETA 2018. Hiperświęto teatru – co warto zobaczyć na festiwalu? Obejrzyj nasz wideoczat

Jakim wyzwaniem organizacyjnym jest XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA? Jakie spektakle teatralne mają szansę stać się wydarzeniami? Jak sprawdza się Dolne Miasto w roli teatralnej przestrzeni? Na te pytania w programie „Wszystkie Strony Miasta” odpowiadali na żywo Tomasz Hildebrandt i Marek Brand.
10.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tematem wideoczatu był XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Tematem wideoczatu był XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
zdj. Jacek Szymański/gdansk.pl


Tomasz Hildebrandt to kierownik Klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury – organizatora FETY. Z kolei Marek Brand jest reżyserem i instruktorem teatralnym w Klubie Plama i pracuje w biurze festiwalowym. Pojawili się w studiu gdansk.pl ze świeżo wydaną gazetką festiwalową. Znaleźć można w niej program i informacje o wszystkich wydarzeniach teatralnych. Są też krótkie charakterystyki spektakli. Gazetkę można otrzymać w centrum festiwalowym (Dolne Miasto ul. Śluza 3).

W ciągu kilku festiwalowych dni - od 12 do 15 lipca - dla miłośników teatru przygotowano program z udziałem 20 zespołów teatralnych z Polski i z zagranicy. To aż 70 wydarzeń teatralnych, które składają się na tegoroczne letnie święto teatru w Gdańsku.  

- Każdy spektakl jest swego rodzaju świętem teatralnym. Nagromadzenie takiej ilości spektakli w jednym miejscu, w tak krótkim czasie, możliwość pokazania tego ludziom, zaproszenia ich w urokliwe miejsce i możliwość wspólnego przeżycia to jest według nas hiperświęto – mówił Marek Brand.

Jak zauważył Tomasz Hildebrandt Dolne Miasto to idealna i sprawdzona już przestrzeń teatralna. Ta część miasta przeszła i przechodzi wciąż rewitalizację.

- W tym roku, śladem lat poprzednich, organizujemy FETĘ na terenie Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Tło jest znakomite. Natomiast pojawiły się już w tym roku dosyć poważne problemy organizacyjne. Powiem tak, im lepiej dla dzielnicy, która się dynamicznie rozwija, tym gorzej dla FETY, bo uciekają nam tereny, jest coraz mniej placów, które można wykorzystać – mówił Hildebrandt.

Organizatorom, artystom i publiczności życzymy dobrej pogody.

Obejrzyj cały wideoczat:

Czytaj też: 22. FETA. Od czwartku oglądaj festiwal teatrów ulicznych PROGRAM

FETA 2018 pod nowym kierownictwem: znamy datę, miejsce, pierwszych artystów... i przyszłość Plamy

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask