Szlacheckie tradycje i więzienie po wojnie
Ewa Bąkowska pochodziła spod Opoczna, urodziła się w 1931 roku w rodzinnym majątku Jaxa-Bąkowskich, herbu Gryf. Historia majątku sięga roku 1783.
Podczas drugiej wojny światowej matka Ewy Bąkowskiej, Anna Maria Waratnowicz-Bąkowska, na zlecenie Armii Krajowej prowadziła punkt rozdziału leków, dokąd dostarczano je z Tomaszowa Mazowieckiego, udzielając pomocy partyzantom. Trzynastoletnia wówczas córka była łączniczką AK, chyba najmłodszą na tamtym terenie.
Ewa wraz z mamą Anną Marią zostały w 1948 roku aresztowane za współpracę z AK i przeciwdziałanie Gwardii Ludowej. Obie odbywały karę więzienia w Opocznie i Piotrkowie Trybunalskim.
Przyjazd do Gdańska
Dalsze losy Anny Marii Waratnowicz-Bąkowskiej i Ewy Bąkowskiej związane były z Gdańskiem. Seniorka rodu została magazynierką w jednej z klinik Akademii Medycznej, a Ewa przygotowywała się do matury.
W 1983 roku po ciężkiej chorobie Anna Maria zmarła.
Ewa ukończyła technologię żywności na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej oraz studia magisterskie w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Do końca swego życia mieszkała Gdańsku i z naszym miastem była mocno związana. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Odznaką „Akcji Burza”.
Ewa Bąkowska zmarła 9 czerwca w wieku 91 lat.
W piątek, 17 czerwca, w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku odbyła się msza św. w intencji zmarłej. Pogrzeb tego samego dnia na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.
Historia rodziny Ewy Bąkowskiej. Oddali najlepszego konia majorowi Hubalowi
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POGRZEBU EWY BĄKOWSKIEJ