Gdańskie ECS jako wzór dla nowej placówki naukowo-kulturalnej w niemieckim mieście Halle

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku stanowi wzór dla placówki naukowo-kulturalnej, która powstanie do 2028 roku w niemieckim mieście Halle. Centrum Przyszłości Niemieckiej Jedności i Europejskiej Transformacji ma ukazywać znaczenie przemian po 1989 r. w Niemczech i w Europie. W jury, które wybrało koncepcję i lokalizację dla planowanej instytucji, zasiadał Basil Kerski, dyrektor gdańskiego ECS.
19.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzej mężczyźni zwiedzają wystawę - sufit pokryty jest przyklejonymi do niego żółtymi kaskami ochronnymi, jakie nosili stoczniowcy podczas strajku w sierpniu 1980 roku
Niemieccy politycy niejednokrotnie mieli okazję zwiedzać Europejskie Centrum Solidarności, co zainspirowało ich do budowy podobnej instytucji w ich kraju. Nz. Joschka Fischer i dyrektor ECS Basil Kerski, który oprowadza niemieckiego gościa po wystawie stałej ECS (czerwiec 2017 roku). Między nimi - Paweł Orłowski, wówczas członek Zarządu Województwa Pomorskiego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

ECS - Niemcy też chcą takie mieć 

Nowa placówka jest projektem rządu RFN - największym tego typu przedsięwzięciem w obecnym dziesięcioleciu. Carsten Schneider, pełnomocnik rządu ds. Niemiec Wschodnich jako wzór podaje Europejskie Centrum Solidarności. Gościł niedawno w Gdańsku, by lepiej zapoznać się z charakterem polskiej placówki, która łączy w sobie funkcje muzeum, ośrodka naukowego i instytucji kultury. Strona niemiecka zaprosiła do współpracy dyrektora ECS Basila Kerskiego, który został wiceprzewodniczącym konkursowego jury.

- To potwierdzenie opinii, jaką ECS cieszy się w Europie i na świecie - mówi Basil Kerski.

Dyrektor Basil Kerski o ECS: “Jesteśmy częścią starej i nowej opowieści o wolności”

 

Duży budynek w brunatnym (ceglanym) kolorze, obok brama z napisem STOCZNIA GDAŃSKA
Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia w listopadzie 2007 roku przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundację Centrum Solidarności
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dlaczego wygrało miasto Halle?

O budowę rządowego Centrum Przyszłości Niemieckiej Jedności i Europejskiej Transformacji ubiegało się kilka niemieckich miast: Frankfurt nad Odrą, Jena, Eisenach, Halle oraz (wspólnie) Lipsk i Plauen. Ostatecznie wybór padł na liczące niecałe 250 tys. mieszkańców Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Największe rozczarowanie jest we Frankfurcie nad Odrą, który uważany był przez niemieckie media za faworyta, m.in. dlatego, że jest miastem granicznym, łączącym zachodnią i wschodnią Europę.

Jury konkursowe podało, że o wyborze Halle w dużej mierze zadecydowało centralne położenie na mapie Niemiec. Miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny, leży m.in. na trasie szybkich pociągów ICE łączących Berlin z Monachium. 

Gdańsk Pamięta o Grudniach: 1970 - 1981 - 2022. ECS przygotowało bogaty program

Placówka w Halle - 200 mln euro na budowę

Niemiecki rząd na budowę nowej placówki przeznaczył 200 mln euro. Uroczyste otwarcie planowane jest na rok 2028. Pracę znajdzie tam ok. 200 osób. Roczny budżet planowany jest na poziomie 40 mln euro.

Jury było pod pozytywnym wrażeniem koncepcji, przygotowanych przez miasta uczestniczące w konkursie - dlatego wydano zalecenie dla rządu Niemiec, aby zbadał, czy i na ile możliwa jest realizacja choć części przedstawionych pomysłów.

15 lat temu powołano do życia Europejskie Centrum Solidarności: "Bez pluralizmu i tolerancji nie ma demokracji"

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka