Europejski Poeta Wolności - lista nominowanych
W skład Jury Nagrody "Europejski Poeta Wolności” wchodzą wybitne osobowości życia kulturalnego w Polsce: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Olga Tokarczuk, Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska oraz sekretarz Andrzej Jagodziński. Jury przez kilka godzin obradowało w poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r., nad wyłonieniem zwycięskiego tytułu, ale nie od razu poznamy werdykt komisji – będzie on trzymany w tajemnicy do 11 maja.
Statuetka za najlepszy tom jest przyznawana poecie lub poetce oraz tłumaczowi, tłumaczce lub tłumaczom na gali podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności. W tym roku wręczenie Nagrody odbędzie się 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a sam festiwal potrwa od 9 do 11 czerwca w różnych lokalizacjach Gdańska.
Obok spotkań autorskich znajdą się w nim panele dyskusyjne, wykłady, wieczorne głośne czytania, spotkania muzyczne oraz interwencje artystyczne. Szczegółowy program wydarzenia poznamy wkrótce.
Finalistkami i finalistami tegorocznej edycji są poeci i poetki z czterech europejskich krajów oraz ich tłumacze i tłumaczki: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej oraz Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu Doroty Dobrew i Franciszka Nastulczyka.
Nieodłączną częścią festiwalu jest publikacja tomów, które znalazły się w finale Nagrody. W tym roku po raz pierwszy na polskim rynku ukażą się:
- „Woda i węgiel” Luljety Lleshanaku,
- „Chcieliśmy się uratować” Petra Hruški,
- „Didaskalia do oddechu” Anji Golob,
- „Nikt nas tu nie zna i my - nikogo” Kateryny Kałytko,
- „Babi Jar. Na głosy” Marianny Kijanowskiej.
Tomy pojawią się w drugiej połowie maja w sklepie internetowym Instytutu Kultury Miejskiej pod adresem www.sklepikm.pl.
Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności są Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zbiegnie się w czasie ze spotkaniem członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.
Szczegółowe informacje o festiwalu: www.europejskipoetawolnosci.pl.