Europejska Noc Muzeów w Gdańsku. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia

To była wyjątkowa noc. Bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę można było zajrzeć do muzeów, galerii, bibliotek, teatrów, centrów kultury i akademii sztuki. Na odwiedzających czekały specjalnie przygotowane programy: spacery, warsztaty, spektakle, a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. ZOBACZCIE zdjęcia z kilku miejsc, które odwiedził nasz fotoreporter. Może znajdziecie na nich także siebie, swoich bliskich lub znajomych.
14.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NOCY MUZEÓW

 

Była to już osiemnasta Europejska Noc Muzeów. W województwie pomorskim do akcji włączyły się instytucje kultury z Gdańska, Gdyni,, Sopotu, Będomina, Gniewu, Pruszcza Gdańskiego, Wdzydz i Żukowa. 

W Gdańsku z kilkudziesięciu instytucji nasz fotoreporter odwiedził:

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie, gdzie m.in. na dziedzińcu instytucji można było obejrzeć instalację przestrzenną Mariusza Warasa, autora około siedmiuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafika, ilustratora, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw. 

Instalacja, która została umieszczona na stalowym stelażu, jest impresją o Łaźni jako o fenomenie miejsca, które zmieniając swoją funkcję w wymiarze użytkowym, zachowuje ją w wymiarze społecznym.

Instalacja na dziedzińcu (ujęcie od dołu)
Instalacja na dziedzińcu CSW Łaźnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Teatr Szekspirowski, gdzie królował William Szekspir i ... zbrodnie. Ile morderstw opisał Szekspir w swoich dziełach? Dlaczego wierzono, że krwawiące rany same są w stanie wskazać tego, kto je zadał? Jakie występki gwarantowały publiczną szubienicę, a za co dodatkowo wybebeszano zwłoki? Jak wyglądały scenografie ostatnich aktów tragedii i dlaczego miało znaczenie, w jakich okolicznościach się umiera? I czy faktycznie coś tak okrutnego, jak morderstwo, można opisać kwiecistym i pełnym pasji językiem? Odpowiedzi na te pytanie usłyszeli uczestnicy spaceru, na których czekała też inscenizacja sztuki Mistrza ze Stratfordu.

Mężczyzna na budynku (aktor) w dłoni trzyma trupią czaszkę
Inscenizacja teatralna na Teatrze Szekspirowskim
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

PAN Bibliotekę Gdańską, Archiwum Państwowe i I liceum Ogólnokształcące, trzy sąsiadujące ze sobą instytucje, które w Noc Muzeów połączyła postać Mikołaja Kopernika i wspólna historia. Odwiedzający tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wałami Piastowskimi mogli zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum i biblioteki, gdzie poznali historię i astronomiczne odkrycia tego, który wstrzymał słońce i ruszył ziemię.

Balkon drewniany, na którym stoi kilka osób. Za nimi regały z książkami
W PAN Bibliotece Gdańskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Akademia Sztuk Pięknych i Wielka Zbrojownia, gdzie czekały m.in. wystawy malarstwa i wzornictwa, pojedynek ilustratorów i ilustratorek cyfrowych. Odbyły się także warsztaty rysunku, podczas których uczestnicy poznali podstawy rysowania ludzkiego ciała zgodnie z anatomią i zachowaniem proporcji. 

Kilkanaście osób stoi na przeciwko siebie, między nimi długi stół, na którym zarysowane i zamalowane kartki papieru
Warsztaty rysunku w Akademii Sztuk Pięknych i Zbrojowni
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury - Centrum św. Jana, w którym co niedziela odbywają się msze święte (transmitowane m.in. na www.gdansk.pl o godz. 12.00), a w inne dni wydarzenia artystyczne. Noc Muzeów była doskonałą okazją, by np. poznać współczesne rozwiązania techniczne i technologiczne zastosowane w trakcie odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana na centrum kultury; usłyszeć brzmienie organów, które powróciły do Centrum po 75 latach od zakończenia II wojny światowej; zwiedzić wnętrze wieży, z której szczytu można podziwiać panoramę Gdańska i dzwon zegarowy z 1543 roku.

Wnętrze kościoła, na ścianie rzutnik, na planszy widok maista
Centrum św. Jana
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask