• Start
  • Wiadomości
  • Europejska Agencja Kosmiczna chce zainwestować w Polsce. "Najlepiej w Gdańsku" - zachęcają samorządowcy

Europejska Agencja Kosmiczna chce zainwestować w Polsce. "Najlepiej w Gdańsku" - zachęcają samorządowcy

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła działania zmierzające do utworzenia w Polsce inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest inkubacja młodych przedsiębiorstw sektora kosmicznego. Wśród samorządów ubiegających się o lokalizację nowej instytucji na swoim terenie jest też Gdańsk.
02.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przed chwilą podpisano list intencyjny - czas na uścisk dłoni. Od lewej stoją: Andrzej Marszk (wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Jarosław Parzuchowski (wiceprezes Fundacji Interizon), Ryszard Świlski (wicemarszałek województwa pomorskiego), Izabela Disterheft (prezes Fundacji Interizon)

Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. W ramach swojej działalności ESA tworzy flotę pojazdów kosmicznych, wysyła w przestrzeń satelity i organizuje misje kosmiczne. Ale nie tylko - ważnym elementem działań jest wspieranie edukacji młodzieży i studentów, a także tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości wspierających i dofinansowujących początkujące firmy z sektora kosmicznego. Inkubatory takie działają już w 14 krajach Europy.

Dziś samorządowcy z Gdańska i Województwa Pomorskiego, a także przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, fundacji INTERIZON, funduszu Black Pearls i firmy Blue Dot Solutions podpisali list intencyjny, w którym deklarują wolę współpracy przy tworzeniu inkubatora ESA właśnie na terenie naszego województwa.

Od lewej: Maciej Mickiewicz (wiceprezes Blue Dot Solutions), Andrzej Marszk (wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Jarosław Parzuchowski (wiceprezes Fundacji Interizon), Izabela Disterheft (prezes Fundacji Interizon), Ryszard Świlski (wicemarszałek województwa pomorskiego), Tomasz Nadolny (pełnomocnik prezydenta Gdańska), Alan Aleksandrowicz (prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego) oraz Marcin Kowalik (prezes Black Pearls Advisory)

- W Gdańsku siedzibę ma POLSA, działa też kilkanaście firm związanych z sektorem kosmicznym. Ale powstanie inkubatora w naszym regionie oznacza, że takich firm może jeszcze przybyć. Że mogą tu powstawać, rosnąć w siłę i stąd działać na skalę europejską. Nie trzeba chyba dodawać, że sektor kosmiczny to najnowocześniejsze technologie, badania i modele biznesowe, co z perspektywy rozwoju regionu jest niezwykle korzystne - podkreśla Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Póki co termin „kosmiczne technologie” jeszcze się nam nie osłuchał, wciąż kojarzy się raczej z fantastyką, z podbojem obcych galaktyk. A przecież technologie kosmiczne wykorzystujemy tu i teraz, codziennie, choćby w postaci nawigacji GPS, którą wszyscy mamy w telefonach. To pokazuje jak bliski przeciętnemu człowiekowi jest ten temat – dodaje Bojanowski.

Siedzibą inkubatora miałaby być Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna