Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. W ramach swojej działalności ESA tworzy flotę pojazdów kosmicznych, wysyła w przestrzeń satelity i organizuje misje kosmiczne. Ale nie tylko - ważnym elementem działań jest wspieranie edukacji młodzieży i studentów, a także tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości wspierających i dofinansowujących początkujące firmy z sektora kosmicznego. Inkubatory takie działają już w 14 krajach Europy.
Dziś samorządowcy z Gdańska i Województwa Pomorskiego, a także przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, fundacji INTERIZON, funduszu Black Pearls i firmy Blue Dot Solutions podpisali list intencyjny, w którym deklarują wolę współpracy przy tworzeniu inkubatora ESA właśnie na terenie naszego województwa.
- W Gdańsku siedzibę ma POLSA, działa też kilkanaście firm związanych z sektorem kosmicznym. Ale powstanie inkubatora w naszym regionie oznacza, że takich firm może jeszcze przybyć. Że mogą tu powstawać, rosnąć w siłę i stąd działać na skalę europejską. Nie trzeba chyba dodawać, że sektor kosmiczny to najnowocześniejsze technologie, badania i modele biznesowe, co z perspektywy rozwoju regionu jest niezwykle korzystne - podkreśla Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Póki co termin „kosmiczne technologie” jeszcze się nam nie osłuchał, wciąż kojarzy się raczej z fantastyką, z podbojem obcych galaktyk. A przecież technologie kosmiczne wykorzystujemy tu i teraz, codziennie, choćby w postaci nawigacji GPS, którą wszyscy mamy w telefonach. To pokazuje jak bliski przeciętnemu człowiekowi jest ten temat – dodaje Bojanowski.
Siedzibą inkubatora miałaby być Gdański Park Naukowo-Technologiczny.