Poprzednie mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet odbyły się w Holandii w 2017 roku. Mistrzyniami zostały gospodynie, które w finale pokonały Danię 4:2. Najbliższe kobiece Euro odbędzie się w 2022 roku w Anglii (przesunięte z 2021). Kolejne w 2025 roku.
W kobiecym Euro startuje 16 narodowych reprezentacji.
Gospodarza Euro 2025 poznamy w grudniu 2022 roku. Wśród kandydatów do jego organizacji jest Polska. Informował o tym 3 czerwca Zbigniew Boniek, ówczesny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Oprócz Polski chęć organizacji zgłosiły także Francja, Szwajcaria, Ukraina oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja przy wsparciu Wysp Owczych i Islandii.
W czwartek, 25 listopada, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że zgłosiła nasze miasto jako gospodarza turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025.
Mamy doświadczenie, odpowiednie zaplecze, ludzi pełnych zapału i dobrze wiemy, jak przygotować imprezę sportową na najwyższym poziomie. Trzymajcie kciuki za Polskę i za Miasto Gdańsk, żebyśmy mogli ten finał przeprowadzić.
napisała na FB
W liście do prezesa PZPN Cezarego Kuleszy prezydent Dulkiewicz pisze:
W imieniu Władz Miasta Gdańska (potencjalnego Gospodarze / Stadionu), w pełni i bez jakichkolwiek ograniczeń deklaruję wolę ubiegania się o prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku, tj. meczów piłki nożnej oraz wszelkich imprez towarzyszących i wydarzeń związanych z ich przygotowaniem i organizacją.
Tym samym, z pełną odpowiedzialnością klasyfikuję przedmiotowy projekt jako kwestię szczególnego zainteresowania i dużej wagi dla Miasta Gdańska zarówno w wymiarze lokalnym jak i regionalnym.
Ponadto Miasto Gdańsk zobowiązuje się opracować i przygotować we współpracy z operatorem stadionu, dedykowanym lotniskiem oraz hotelami i boiskami treningowymi niezbędne dokumenty aplikacyjne (listy zaangażowania, formularze rezerwacyjne, plany, mapy, kosztorysy i inne konieczne informacje) wymagane w związku z działaniami projektowymi, które mogą być realizowane na terytorium Miasta Gdańska obejmujące w szczególności: aktywności promocyjne, kwestie transportu i mobilności, sprawy zakwaterowania, zagadnienia formalno-prawne (zezwolenia, licencje) oraz inne aspekty organizacyjne i infrastrukturalne.
ZOBACZ LIST DO PREZESA PZPN
UEFA (międzynarodowa organizacja piłkarska) procedurę przetargową na wybór miejsc do organizacji turnieju finałowego uruchomiła w lipcu 2021 roku. Termin składania dokumentacji upływa w październiku 2022.
UEFA od krajów kandydackich oczekuje przedstawienia m.in. ośmiu stadionów o pojemności od 15 tys. do 30 tys. miejsc, czterech wysokiej jakości obiektów treningowych na stadion, czterech hoteli na stadion.
10 lat gdańskiego stadionu w Letnicy. ZOBACZ historię obiektu na zdjęciach
Przypomnijmy, że Gdańsk był - wspólnie z Ukrainą - współgospodarzem męskiego Euro w 2012 roku. Na stadionie w Letnicy grały wówczas reprezentacje Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Irlandii, Niemiec i Grecji.
17 września tego roku na Polsat Plus Arenie Gdańsk mecz eliminacyjny do mistrzostw świata rozgrywała reprezentacja Polski kobiet. Biało-czerwone zremisowały z wyżej notowanymi Belgijkami 1:1, prowadząc od 40. minuty. Dopisali kibice, których na trybunach pojawiło się 8 tysięcy. Był to rekord na spotkaniach naszej kobiecej drużyny narodowej w historii.
Czytaj o meczu: