Euro 2016 w piłce ręcznej: Gdańsk pierwszy, jak zawsze

- Jesteśmy dumni, że świat dostrzegł jakość tej imprezy. Gdańsk znowu spisał się świetnie - chwalił Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, podsumowując mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. - Po prostu jesteśmy dobrzy - stwierdził Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta miasta Gdańska.
25.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Strefy kibica w czterech miastach gospodarzach odwiedziło łącznie ponad 100 tysięcy osób

Euro 2016 piłkarzy ręcznych odbywało się w dniach 15-31 stycznia w Polsce. Miastami gospodarzami były Kraków, Wrocław, Katowice i Gdańsk. W Ergo Arenie mecze grupowe rozgrywały reprezentacje Danii, Węgier, Rosji i Czarnogóry. Złoty medal zdobyli Niemcy, biało-czerwoni zajęli siódme miejsce.

Zdaniem Andrzeja Kraśnickiego, organizowanie Euro 2016 było wyzwaniem, ponieważ tak wielka impreza w tej dyscyplinie sportu odbywała się po raz pierwszy w Polsce. – Na początku mieliśmy obawy, czy wszystko pójdzie dobrze – powiedział prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w Ratuszu Głównym Miasta w czwartek, 25 lutego, podczas konferencji prasowej podsumowującej Euro 2016. - Poszło perfekcyjnie, w czym największa zasługa mnóstwa współpracujących ze związkiem organizacji, które podeszły do sprawy z wielkim zaangażowaniem. A Gdańsk? Jak zawsze, był pierwszy. Z waszym miastem szybko doszliśmy do porozumienia i podpisaliśmy umowę.

Andrzeja Bojanowskiego, zastępcę Prezydenta Miasta Gdańska, wcale ten sukces nie zdziwił. – Zastosowaliśmy w organizacji dobre procedury, wynikające z doświadczenia, zdobytego choćby w 2012 roku przy piłkarskim Euro i w 2014, gdy gościliśmy najlepszych siatkarzy świata. Po prostu jesteśmy dobrzy w tym, co robimy. Potrafimy stworzyć wielkie sportowe chwile dla zawodników i kibiców. Mam nadzieję, że te mistrzostwa Europy zachęcą jeszcze więcej dzieci i młodzieży do trenowania piłki ręcznej.
 

W Ergo Arenie najwięcej kibiców - 8361 - zasiadło podczas meczu Dania - Węgry

Gdańskie sześć meczów Euro 2016 obejrzało w Ergo Arenie łącznie 45 tysięcy kibiców, czyli każdy mecz przyciągnął średnio 7500 osób. Najwięcej, 8361, zjawiło się na spotkaniu Dania – Węgry.

Marcin Herra, wiceprezes ZPRP, podał kolejne liczby:

  • 400 tysięcy kibiców łącznie na wszystkich meczach w czterech miastach,
  • ponad 100 tysięcy w strefach kibica,
  • 40 tysięcy gości z zagranicy,
  • transmisje telewizyjne do 175 krajów,
  • 1284 dziennikarzy,
  • 840 wolontariuszy.

Według Herry, najlepsze oceny wśród obcokrajowców zebrał Gdańsk: za gościnność, pracę wolontariuszy i urodę miasta. W skali 1-7 Polska otrzymała średnią notę 6,22 od kibiców oceniających poszczególne elementy organizacji mistrzostw.

- Gdańsk jest naszym doskonałym partnerem – stwierdził Kraśnicki. – Mamy już kolejne wyzwania: kwietniowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio de Janeiro oraz mistrzostwa świata mężczyzn w 2023 roku.

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce wręczył Diamentową Odznakę ZPRP Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Miasta Gdańska oraz Złote Odznaki ZPRP Andrzejowi Bojanowskiemu i Andrzejowi Trojanowskiemu, szefowi Biura Prezydenta ds. Sportu. 


Czytaj także:

W finale piłkarze ręczni Niemiec pokonali Hiszpanów

Piłkarze ręczni o igrzyska olimpijskie zagrają w Gdańsku!


 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka