- Wyjątkowość naszego kierunku polega m.in. na tym, że większość zajęć jest praktyczna, a nie teoretyczna. Nauka języka i zdobywanie kompetencji zawodowych jest realizowana w dużej części poza budynkiem Uniwersytetu Gdańskiego i we współpracy ze środowiskiem kaszubskim: Zrzeszenie, media, muzea. Jednym słowem w terenie. To fundament naszych działań – opowiada dr Justyna Pomierska, kierownik Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej w Instytucie Filologii Polskiej. – Profil praktyczny studiów oznacza ścisłą współpracę z przyszłym potencjalnym pracodawcą.
Studia etnofilologi kaszubskiej są prowadzone w trybie stacjonarnym i kończą się licencjatem. „Główny trzon kształcenia tworzy praktyczna nauka języka kaszubskiego wzbogacona o kształcenie kulturowe i podstawowe wykształcenie filologiczne, czyli językoznawstwo, literaturoznawstwo, poetyka” – czytamy w opisie o kierunku. Wiedza studentów uzupełniona jest historią Pomorza i wiedzą o kulturze, socjologi, psychologii i pedagogiki dla nauczycieli. To sprawia m.in., że ten projekt edukacyjny ma wyjątkowo unikatowy charakter.
Od października 2018 r. program studiów będzie mieć jeszcze bardziej unikalny charakter. Po pierwsze poszerzono kompetencje nauczycielskie etnofilologii kaszubskiej, dając uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów w szkole podstawowej, tj. języka kaszubskiego i polskiego. Po drugie zwiększono zakres możliwości indywidualnego programu kształcenia na studiach bez specjalności nauczycielskiej. Warto się pośpieszyc, bo rekrytacja na tegoroczne studia trwa tylko do 20 lipca br.
- Studenci nie zainteresowani specjalnością nauczycielską mogą otrzymać ekwiwalent przedmiotów związanych z zajęciami kulturalnymi. Daje to możliwość kształtowania indywidualnego programu dla naszych słuchaczy – mówi dr Pomierska.
Dzięki wprowadzonym przez uchwałę Senatu UG w końcu maja zmianom w procedurach regulaminowych na kierunku etnofilologia kaszubska, program studiów pozwala nie tylko na kształcenie przyszłych nauczycieli w szkole podstawowej, ale także dziennikarzy mediów lokalnych, edytorów, działaczy kultury, korektorów w redakcjach prasowych i w wydawnictwach.
- Etnofilologia kaszubska to inny rodzaj uczenia filologii, bo z perspektywy mniejszościowej i podkreślenie wymiaru etnicznego. Na tym polega też jego specyfika i unikatowość – dodaje prof. Cezary Obracht-Prondzyński prezes Instytutu Kaszubskiego, socjolog, wykladowca Uniwersytetu Gdańskiego.
Uruchomienie kierunku jest niezbędne dla dalszego rozwoju edukacji kaszubskiej, która jest fundamentalnym warunkiem ochrony i rozwoju języka kaszubskiego. Aktualnie mamy do czynienia z żywiołowym rozwojem kaszubskiej edukacji językowej i mediów oraz instytucji kultury. Związane jest to m.in. z tym, że Unia Europejska tak samo troszczy się o znajomość języków obcych, jak i zachowanie języków zagrożonych.