Katarzyna Dałek i Janek Napieralski w poniedziałek na scenie klubu Żaku
O czym opowiada film „Siostrzeństwo świętej sauny”?
W głębi życiodajnego lasu, grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować. Ale przede wszystkim czerpać siłę ze wspólnoty, dzieląc się najgłębszymi sekretami i przemyśleniami. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni kobiety wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskują energię do życia.
To opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. Reżyserce udało się przedstawić także fenomen estońskiej dymnej sauny wpisanej na Listę UNESCO. Nad tą uniwersalną historią, Anna Hints pracowała przez osiem lat.
O filmie, jeszcze przed festiwalem, Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF pisał tak: "Wspólne odczuwanie i terapia, które widzimy w filmie "Siostrzeństwo świętej sauny" leczy nie tylko jednostki, ale tworzy dobro dla wszystkich".
Żywiołowa i kochana przez publiczność autorka filmu Anna Hints otrzymała nagrodę za Najlepszą Reżyserię na festiwalu Sundance, a film jest estońskim kandydatem do Oscara i europejskich nagród filmowych.
Galeria zdjęć z wydarzenia
Jury 17. All About Freedom Festival o filmie Anny Hints
W konkursowe szranki stanęło sześć tytułów, oznaczonych w programie literą K. Jury AAFF 2023 obradujące w składzie: Alicja Jabłonowska, Tomasz Kolankiewicz oraz Agnieszka Szydłowska uznało, że film estoński dokument pt. „Siostrzeństwo świętej sauny” najtrafniej zilustrował współczesne problemy i ideę solidarności.
- W naszym poczuciu film, poprzez przybliżenie idei siostrzeństwa, w pełni odpowiada na zaakcentowany w tej edycji obszar związany ze współbyciem oraz dobrem wspólnym, jednocześnie najtrafniej ze wszystkich konkursowych filmów odpowiada na tematykę społeczności związanej z aktualnie bardzo ważnym społecznie tematem w obszarze praw kobiet, kobiecości i uważności - napisali w uzasadnieniu decyzji członkowie Jury. - "Siostrzeństwo świętej sauny” jest również idealnym przykładem solidarności, w tym wypadku wśród kobiet, zobrazowanym w bardzo przystępny i jednocześnie artystyczny sposób.
Nagrodę w wysokości 30 tys. zł tradycyjnie ufundowała prezydent Gdańska. Swoją nagrodę przyzna również publiczność, głosując za pomocą kuponu konkursowego lub formularza online na stronie aaff.pl.
Zwycięski tytuł poznamy 24 października. Wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody.
17. All About Freedom Festival
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się 9 dokumentów i 7 fabuł, odbyły się też seanse dla uczniów i rodzin z dziećmi, spotkania z twórczyniami i twórcami, śniadanie z jury, interwencje muzyczne i joga w ogrodzie zimowym.
Festiwalowe jury wyróżni film, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do promocji solidarności.
W konkursie 17 AAFF wzięły udział następujące filmy:
- „Club Zero” (reż. Jessika Hausner) z Mią Wasikowską, opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, zblazowanych wyższych sferach, sztuce manipulacji i potrzebie bycia za wszelką cenę częścią społeczności
- „Lęk” (reż. Sławomir Fabicki), siostrzane kino drogi traktujące o wolności, miłości i oswajaniu lęku przed śmiercią
- „Matka wszystkich kłamstw” (reż. Asmae El Moudir), marokańska reżyserka szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego na jej jedynym zdjęciu z dzieciństwa najpewniej wcale nie jest ona
- „Między deszczami” (reż. Andrew, H. Brown), opowieść o doświadczeniu dorastania w rdzennej kulturze, która mierzy się z radykalnie zmieniającymi się warunkami klimatycznymi
- „Siostrzeństwo świętej sauny” (reż. Anna Hints), estoński kandydat do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego o sile bycia razem
- „The Old Oak” (reż. Ken Loach), poruszający dramat o ostatnim działającym pubie w podupadłym górniczym miasteczku w północnej Anglii, do którego przybywają syryjscy uchodźcy.