Estończycy zainteresowani tym, jak Gdańsk remontuje stare budynki

Sprawdzali, w jaki sposób ocieplane są budynki, dyskutowali o zewnętrznych parapetach zamontowanych w niektórych kamienicach, pytali o metraże mieszkań, a także o koszty generalnych remontów budynków. W czwartek, 25 maja, do Gdańska przyjechała delegacja z Estonii, w skład której wchodzili przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych i urzędów miejskich Tallina oraz Tartu.
25.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka osób stoi wewnątrz starej ceglanej kamienicy
Przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych oraz urzędów z dwóch miast Estonii oglądali kamienice Gdańska - te przed remontem, w trakcie, i po
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Estończycy szukali w Gdańsku dobrych rozwiązań remontowych

Jak tłumaczyli Estończycy, niemal wszystkie budynki mieszkaniowe w tym kraju są prywatne. Właścicielami są m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Problem w tym, że spory odsetek nieruchomości jest w złym stanie estetycznym i technicznym. Dotyczy to głównie starych zabudowań w historycznych częściach miast, ale nie tylko. Mieszkańcy chcą, by odzyskały dawny blask. Na popularności zyskują więc inwestycje realizowane w ramach rewitalizacji. To dlatego nasi sąsiedzi postanowili odwiedzić m.in. Gdańsk, by przekonać się, w jaki sposób prowadzone są w naszym mieście takie inwestycje, zarówno w starych zabytkowych obiektach, jak i tych zupełnie nowych.

W czwartek spotkali się m.in. z przedstawicielami Gdańskiej Infrastruktury Społecznej, Gdańskimi Nieruchomościami, Gdańskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, Towarzystwem Budownictwa Społecznego Motława oraz Biurem Rozwoju Gdańska.

W jaki sposób Gdańsk zmienia ogrzewanie w budynkach na ekologiczne?

Estońska delegacja liczyła blisko 30 osób. Byli to przede wszystkim prezesi wspólnot mieszkaniowych, a także przedstawiciele urzędów miast: Tallina, Tartu i kilku innych regionów Estonii. Wyjazd do naszego kraju (delegacja odwiedziła też kilka innych polskich miast - dop. red.) zorganizował natomiast Związek Budownictwa Mieszkaniowego Estonii, który zrzesza estońskie wspólnoty mieszkaniowe.

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?

zdjęcie grupowe, około 30 osób pozuje do zdjęcia przed odnowioną kamienicą
Estońska delegacja liczyła blisko 30 osób
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Estończycy byli zainteresowani m.in. termomodernizacją budynków, zmianą sposobu ich ogrzewania na ekologiczne, i tym samym likwidacją pieców węglowych. Pytali o kwestie zagospodarowania podwórek i terenów gminnych, a także o rozwiązania ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym, w tym o sposoby montażu wind w starych budynkach. Ciekawi byli też rewitalizacji budynków, które powstały w latach 60. Były też i zaskakujące pytania - jedna z kobiet dopytywała, jak dojechać ze śródmieścia na Przymorze. Chciała zobaczyć najdłuższy budynek w naszym kraju, czyli tzw. falowiec, który znajduje się przy ul. Obrońców Wybrzeża.

Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy kamienice w XXI wiek

"Podpatrzyliśmy w Gdańsku ciekawe pomysły"

Normas Marti, członek zarządu wspomnianego Związku Budownictwa Mieszkaniowego Estonii, i jednocześnie radny Rady Miejskiej w Tallinie, przyznał, że bardzo podobają mu się renowacje historycznych budynków w naszym mieście.

- Podoba mi się też wprowadzanie różnych rozwiązań ekologicznych w budynkach. Pozytywne jest również to, że odbudowywane są w tych starych budynkach elementy, które znajdowały się w nich pierwotnie - mówił. - Podpatrzyliśmy u was dużo ciekawych pomysłów, rozwiązań.

Spacer delegacji Estonii po rewitalizowanej części Śródmieścia

Goście z Estonii zajrzeli na Dolne Miasto, gdzie oglądali kamienice już wyremontowane (m.in. dzięki funduszom europejskim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych), te w trakcie remontu, jak i te, które do takich inwestycji są przygotowywane. Budynkiem, dla którego obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa, jest ten pod adresem Ułańska 11 - w tym miejscu rozpoczął się spacer gości z Estonii.

- Chcieliśmy pokazać, jak wyglądają nieruchomości przed kompleksowymi remontami. Pokazaliśmy też budynek, który znajduje się przy ul. Chłodnej 9 i 10 (kamienica ta "wystąpiła" ostatnio w powstającym serialu: Zatoka Szpiegów - dop.red.), który został wyremontowany i przeszedł kompleksową termomodernizację przed kilku laty. Zaprosiliśmy też naszych gości na place budów, gdzie obecnie trwają intensywne remonty - wylicza Aleksandra Strug, rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości, miejskiej jednostki, która zarządza lokalami i budynkami komunalnymi w naszym mieście. - Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy też przewodnik po naszych inwestycjach, w języku estońskim. Są tu informacje m.in. o naszych działaniach w ramach rewitalizacji i w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Podczas spaceru przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości podkreślali, że "można pogodzić" zachowanie elementów historycznych budynków z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań. To była jedna z kwestii, która bardzo interesowała naszych sąsiadów.

TV

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?