Stanisław Kikoła - nowy gdański stulatek i... jeden ze ślubnych rekordzistów
Janina Sienkiewicz urodziła się 24 sierpnia 1923 roku we wsi Lipniszki, na terenie obecnej Białorusi. W czasie okupacji współpracowała z Armią Krajową, dziś jest członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Gdańsk. Dlatego nieprzypadkowo jej okrągłe, setne urodziny świętowano w czwartek, 24 sierpnia, właśnie w siedzibie Związku przy ulicy Chlebnickiej 36.
Wśród gości była rodzina, przedstawiciele gdańskiego Koła AK i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Oprócz prezentów, kwiatów, tortów i licznych życzeń jubilatka otrzymała tego dnia medale - wśród nich było oznaczenie przekazane przez majora Jerzego Grzywacza, powstańca warszawskiego. Przysłano także list gratulacyjny z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Te niezwykłe prezenty dołączyły do innych odznaczeń, jakie otrzymała Janina Sienkiewicz - m.in. w 2016 roku została uhonorowana medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.
Emerytowana gdańska nauczycielka
Nie tylko działalnością dla AK dzisiejsza jubilatka zasłużyła się w swoim bogatym życiu. Do Gdańska Janina Sienkiewicz przyjechała w 1945 roku z mamą, tatą, bratem i siostrą. Z tym miastem związała już całe swoje życie - nie tylko prywatne, ale i zawodowe. Ukończyła studia na gdańskim uniwersytecie i została nauczycielką biologii.
- Mama uczyła głównie w ogólniakach, w tym w VI i IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, a większość zawodowego życia poświęciła pracy w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Wtedy jeszcze mieściło się ono przy ulicy Kartuskiej 245, przy lecznicy dla zwierząt, w Dworze Krzyżowniki, w pięknych przestrzeniach w otoczeniu pięknego parku, który nazywaliśmy małpim gajem - wspomina syn jubilatki, Lech Sienkiewicz, który ukończył „Ósemkę”.
W ówczesnym budynku, VIII LO, które dzisiaj znajduje się przy ulicy Kartuskiej 128, funkcjonowało w latach 1945-1971. W 1962 roku mgr Janina Sienkiewicz założyła tu cieszące się ogromną popularnością wśród młodzieży koło Ligi Ochrony Przyrody. W jego ramach uczniowie poznawali zasady ochrony przyrody i dbania o „braci mniejszych” - dokarmiano ptaki, stawiano budki lęgowe, prowadzono zbiórki karmy dla zwierząt i akcje zalesiania. Jej uczniowie mogli się wykazać także przy pracach w ogrodzie przy sali biologicznej.
- Osiągnęła wiele sukcesów w karierze nauczycielskiej. Jej uczniowie brali udział w wielu konkurach na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich, i zdobywali wysokie miejsca - mówi Lech Sienkiewicz. - Mama zawsze była stanowcza, brnęła do wyznaczonego sobie celu. Dzięki temu była doceniana przez dyrekcję i władze wyższe szkolnictwa. Ale również przez uczniów. Całe życie była oddana szkole, po nocach się dokształcała albo sprawdzała klasówki. Jej wychowankowie są dzisiaj znanymi w Gdańsku lekarzami różnych dziedzin. Spotykamy ich dzisiaj z mamą w przychodniach. Bardzo dobrze mamę wspominają.
Zobacz fotorelację z 100 urodzin pani Janiny Sienkiewicz:
Już jest! Nowy numer bezpłatnego magazynu „Ławeczka”. Gdzie można odebrać?