• Start
  • Wiadomości
  • Ekologia jest dla dzieci - najnowszy mural Looney'a na elewacji SP 85. FOTO i WIDEO

Ekologia jest dla dzieci - najnowszy mural Looney'a na elewacji SP 85. FOTO i WIDEO

Na elewacji Szkoły Podstawowej nr 85 odsłonięto w piątek, 3 września 2021 r., wielkoformatową pracę propagującą akcję "Gdańsk bez plastiku". - Mam nadzieję, że ta praca będzie każdego dnia przypominała, jak ważne jest dbanie o środowisko - mówił Marek Looney Rybowski, autor dzieła, podczas uroczystości.
03.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mural promuje ekologię i zachęca gdańszczan i gdańszczanki do troski o środowisko i praktykowania proekologicznych działań na co dzień
Mural promuje ekologię i zachęca gdańszczan i gdańszczanki do troski o środowisko i praktykowania proekologicznych działań na co dzień
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



 

„Jesteśmy światem, jesteśmy dziećmi, jesteśmy tymi, którzy rozpogadzają dzień. Sprawimy, że ten dzień będzie lepszy” - to słowa piosenki, którą śpiewali uczniowie i uczennice SP nr 85 podczas uroczystości odsłonięcia muralu. Młodzież doskonale zna zasady unikania plastiku i wie, że każdy dzień na świecie będzie lepszy, jeśli wspólnie zadbamy o środowisko.
- Ten mural dowodzi, że skutecznie realizujemy misję szkoły proekologicznej i wpisujemy się w ideę, jaka towarzyszy kampanii Gdańsk bez plastiku - zapewnia Barbara Gwizdała, dyrektorka SP nr 85. - Wszyscy razem stoimy po stronie natury. Praktykujemy wartości eko, nie tylko przy okazji organizowanych akcji, ale przede wszystkim przez dobre nawyki, które przekazujemy kolejnym pokoleniom. Nasi uczniowie znają jak abecadło 10 zasad, jak ekologicznie żyć.

 



Na muralu przy ul. Stolema 59 przechadza się mały chłopiec w kapeluszu. Razem ze swoim czworonożnym przyjacielem zbierają do wiadra plastikowe butelki. Pozbywają się ze swojej przestrzeni szkodliwego plastiku. Autorem dzieła jest Marek Looney Rybowski. To już trzeci mural z cyklu wielkoformatowych prac, który wykonał trójmiejski artysta.
- Chcieliśmy w kolorowy, przewrotny sposób pokazać, jak pozbywać się szkodliwego plastiku z otoczenia. Mam nadzieję, że ta praca będzie każdego dnia przypominała, jak ważne jest dbanie o środowisko – mówił o swoim dziele Marek Looney Rybowski.

 

Ubieramy się w barwy ziemi
Podczas uroczystości odsłonięcia muralu dzieci prezentowały piosenki z tekstami o ekologii oraz odegrały scenkę edukacyjną promującą ekologiczne zachowania. Nawet ubiór uczennic i uczniów był symboliczny. Uczniowie na lekcje przyszli ubrani w kolory ziemi.

Przygotowanie i świadomość młodzieży zrobiło duże wrażenie na obecnej na uroczystości prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz.
- Bardzo cieszy mnie świadomość ekologiczna, jaką macie. Zasady ograniczania plastiku znacie do perfekcji, a mural na waszej szkole będzie dodatkowo o tym przypominał. Warto także pamiętać, że ekologia to także prawidłowa segregacja śmieci i codzienne wybory, na przykład, jak dotrzemy do szkoły czy pracy. Tu warto pamiętać o rowerze lub hulajnodze. Są to kolejne małe kroki związane z dbaniem o środowisko. Od naszych nawyków i decyzji zależy przyszłość naszej planety – mówiła do uczennic i uczniów Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Stworzenie muralu to kolejny krok mający na celu promowanie ekologii i zachęcanie gdańszczanek i gdańszczan do troski o środowisko i praktykowania proekologicznych działań na co dzień.

 

 

 

Ekologiczne warsztaty

Poza oficjalną uroczystością odsłonięcia muralu przez cały dzień w Szkoły Podstawowej nr 85 odbywały się warsztaty ekologiczne i lekcje pokazowe organizowane przez Gdańską Infrastrukturę Wodno-Kanalizacyjną.
Dzieci podczas zabawy mogły poznać właściwości wody. Poprzez eksperymenty animatorki tłumaczyły właściwość jej napięcia powierzchniowego i opowiadały o jej znaczeniu jako rozpuszczalnika. Dzieci także ucząc się o wodzie robiły mydła slime (glutka).

Dodatkowo na dziedzińcu szkoły pojawiło się stanowisko zabawowo-edukacyjne z książeczkami edukacyjnymi „Mały wodociągowiec” zawierającymi quizy, rebusy i krzyżówki.
Uczniowie klas drugich mogli wziąć udział także w lekcjach poglądowych na temat wody i jej znaczenia dla człowieka oraz na temat drogi wody od ujęcia do domów i dalej do oczyszczalni ścieków. Przygotowano także dla dzieci zajęcia teatralne – prezentację drogi wody i wspólne układanie puzzli wielkoformatowych, które po złożeniu pokazują obieg wody w przyrodzie.

Warsztaty i zajęcia są elementem programu edukacyjnego GIWK „Hydromisja”.

 

TV

Każdy może pomóc