Egzamin gimnazjalny 2017 dla uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych, w całej Polsce rozpocznie się tego samego dnia - w środę 19 kwietnia. Składać się będzie z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego.
Zadania egzaminacyjne sprawdzą wiedzę i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej dla gimnazjów, mogą też odnosić się do treści z zakresu danego przedmiotu, ujętych w podstawie programowej dla tego przedmiotu na drugi etap edukacyjny (obejmujący klasy IV-VI szkoły podstawowej).
Harmonogram egzaminów
Pierwszego dnia - w środę 19 kwietnia, o godz. 9, uczniowie napiszą część humanistyczną z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie, po przerwie, o godz. 11 przystąpią do drugiej części poświęconej językowi polskiemu.
W czwartek 20 kwietnia odbędzie się egzamin z części matematyczno-przyrodniczej - o godz. 9 z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia), a o godz. 11 z matematyki.
W piątek 21 kwietnia uczniowie zmierzą się z językiem obcym nowożytnym - o godz. 9 na poziomie podstawowym (ta część jest obowiązkowa dla wszystkich) oraz o godz. 11 na poziomie rozszerzonym (część obowiązkowa dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej).
Dla każdego z egzaminów zaplanowano także termin dodatkowy. Mogą do niego przystąpić ci, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. W czwartek 1 czerwca odbędzie się część humanistyczna, w piątek czerwca część matematyczno-przyrodnicza, a w poniedziałek 5 czerwca część poświęcona językowi obcemu nowożytnemu. Godziny pozostają bez zmian.
To warto wiedzieć
Arkusze egzaminacyjne z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, z zakresu przedmiotów
przyrodniczych oraz z egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym zawierają tylko zadania zamknięte, natomiast zestawy egzaminacyjne z zakresu języka polskiego, z zakresu matematyki oraz z egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym - zarówno zadania zamknięte, jak i zadania otwarte.
WAŻNE! Na każdy egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Wyniki zostaną ogłoszone 16 czerwca 2017 r.
Uczniowie są przygotowani
W tym roku w Gdańsku do egzaminu gimnazjalnego przystąpi 3712 uczniów klas trzecich z 60 gimnazjów. To o jedno gimnazjum mniej niż w ubiegłym roku, ale o prawie 200 uczniów więcej - w 2016 roku temu najważniejszemu pierwszemu sprawdzianowi wiedzy i umiejętności zostało poddanych 3540 gimnazjalistów.
- W naszej szkole 140 uczniów przystąpi do egzaminu - mówi Anna Mrotek, dyrektor Gimnazjum nr 25 w Gdańsku. - Szkoła jest przygotowana, już przed świętami wszystko zostało sprawdzone, a w środę rano startujemy. Arkusze egzaminacyjne przyjeżdżają codziennie przed każdym egzaminem.
Choć, jak podkreśla dyrektorka, taki egzamin to ogromny stres dla ucznia, wierzy, że sobie poradzą. - Od samego początku nauki, przez trzy lata byli przygotowywani przez nas do tych egzaminów. Pisali testy diagnozujące, egzaminy próbne w warunkach egzaminacyjnych, rozwiązywali arkusze egzaminacyjne, więc to nie jest dla nich nowa sytuacja. Myślę, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani, a stres, który im towarzyszy będzie stresem motywującym - dodaje Anna Mrotek.
Z powodu reformy edukacji i związanej z nią likwidacją gimnazjów, tegoroczny egzamin będzie jednym z ostatnich.