Edukacja. Mobilne Miasteczka Drogowe w kolejnych gdańskich podstawówkach

W ramach tegorocznej edycji programu „Gotowi do Drogi – Autochodzik”, do 13 gdańskich szkół podstawowych trafiły Mobilne Miasteczka Drogowe. Są to pakiety zawierające akcesoria do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. W piątek, 19 stycznia w oficjalnym przekazaniu uczestniczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa dzieci i dorosłych ubrana jest w odblaskowe kamizelki, trzymają w rękach znaki drogowe. Przed nimi zaaranżowana ulica, stoją samochodziki do ćwiczeń.
Przekazanie miasteczek ruchu drogowego gdańskim szkołom
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prawie 6 mln pasażerów. 2023 - to był najlepszy rok w historii gdańskiego lotniska

Ważnym filarem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego są programy edukacyjne, realizowane w gdańskich szkołach i przedszkolach. Jednym z nich jest organizowany od 2012 roku przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni program „Gotowi do Drogi - Autochodzik”. W ramach programu organizowane są szkolenia dla nauczycieli, a placówki oświatowe otrzymują zestawy pomocy dydaktycznych.

- Ważne jest to, aby edukować najmłodszych stale, tak, by wiedza ta na długo pozostała w ich głowach - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Regularne zajęcia na takich obiektach jak przekazywane dziś Mobilne Miasteczko Drogowe utrwali w dzieciach właściwe zachowania na drodze, a nam rodzicom i opiekunom pozwoli być spokojniejszym, gdy same będą poruszać się po mieście.Kilkanaście szkół z nowymi zestawami

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

 

13 kolejnych szkół podstawowych objętych programem

W tym roku Mobilne Miasteczka Drogowe otrzymało 13 kolejnych szkół podstawowych objętych programem. Oficjalne przekazanie materiałów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, którą odwiedziła Aleksandra Dulkiewicz oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. Dzieci z SP nr 65 otrzymały z rąk urzędników zestaw edukacyjny Miasteczko Drogowe, który posłuży do treningów i kształtowania dobrych nawyków wśród najmłodszych.

– Zasady, które dzieciaki poznają teraz w wieku szkolnym, będą im towarzyszyć także w dorosłym życiu, przez co świadomość konieczności ich przestrzegania będzie systematycznie wzrastać. A co za tym idzie, podniesie się również poziom bezpieczeństwa na drogach, na czym nam bardzo zależy – dodał Piotr Kryszewski.

Oprócz SP nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, Mobilne Miasteczka Drogowe trafiły w tym roku do następujących placówek objętych programem „Gotowi do Drogi - Autochodzik”:

  • Szkoła Podstawowa nr 6
  • Szkoła Podstawowa nr 8
  • Szkoła Podstawowa nr 14
  • Szkoła Podstawowa nr 19
  • Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Sportowymi im. Jana Parandowskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 46
  • Szkoła Podstawowa nr 47
  • Szkoła Podstawowa nr 52 im. Tadeusza Kościuszki
  • Szkoła Podstawowa nr 85
  • Szkoła Podstawowa nr 86 im. prof. Jerzego Sampa
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 - Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 im. Hanzy
  • Gdańska Szkoła Szermierki - Szkoła Podstawowa nr 70 z Oddziałami Sportowymi

NASZ FILM Z UROCZYSTOŚCI:

O gdańskim programie edukacji komunikacyjnej

Program „Gotowi do Drogi – Autochodzik” adresowany jest do najmłodszych uczestników ruchu drogowego - przedszkolaków i uczniów gdańskich szkół podstawowych w wieku od 6 do 8 lat. Jego celem jest przybliżenie w przystępny, dostosowany do wieku i atrakcyjny sposób, zasad ruchu drogowego. Co roku w Gdańsku programem objętych zostaje ok. 4500 dzieci. Po zakończeniu programu, jego uczestnicy uzyskują tytuł Wzorowych Uczestników Ruchu Drogowego.

– Konkursy i program edukacyjny trwają cały rok, realizowane są zarówno w przedszkolach, jaki i w szkołach, w klasach 0-3. Dla szkół biorących udział w konkursach są nagrody w postaci zestawów Mobilnych Miasteczek Drogowych. Już ponad połowa szkół jest wyposażona w takie pakiety. W sumie to ponad 100 szkół i przedszkoli w Gdańsku - mówi Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu. Warto podkreślić, że program skierowany jest nie tylko do najmłodszych, ale jest tak zbudowany, że dociera także do rodziców. Niestety wokół szkół bardzo często występują problemy z zachowaniem rodziców, a ta inicjatywa naprawdę może okazać się pomocna. Program edukacji komunikacyjnej Gotowi do Drogi to nie tylko zestawy pomocy, to także komplety scenariuszy edukacyjnych do prowadzenia zajęć z dziećmi oraz materiały skierowane do nauczyli i rodziców.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu