Dwa konkursy dla NGO'sów
Do 28 kwietnia przyjmowane są wnioski w dwóch konkursach dla NGO'sów. Chodzi o działania z zakresu programów „Gdańsk miasto literatury” i „Edukacja do kultury 2023”. Aplikacje można wysyłać za pośrednictwem systemu Witkac.
“Książka w roli głównej” w Miniaturze. Wspólne czytanie i grad pytań do prezydent Gdańska
W pierwszym konkursie akcent kładziony jest na wspieranie projektów wzmacniających kulturę słowa, integrujących różne podmioty pola literackiego oraz budujących partnerstwa dla działań literackich, a także pielęgnujących literackie dziedzictwo Gdańska. Natomiast w programie „Edukacja do kultury” poszukiwane są projekty z zakresu edukacji kulturowej, rozwijające świadome uczestnictwo w kulturze oraz służące rozwijaniu pasji i aktywności twórczej mieszkańców Gdańska np. propozycje warsztatów, wydarzeń kulturalnych czy zajęć edukacyjnych.
Dlaczego powstał program „Edukacji do kultury”?
W programie „Tym żyje Gdańsk” skupiliśmy się na „Edukacji do kultury”. O wyjaśnienie szczegółów poprosiliśmy Celinę Zboromirską-Bieńczak, koordynatorkę projektu, a jednocześnie wicedyrektorkę Teatru Miniatura w Gdańsku.
- Program powstał, bo był zapisany w poprzedniej strategii Miasta Gdańska jako potrzeba i mieszkańców, i twórców strategii. Wtedy nazywano go „Gdańskim programem edukacji kulturowej” - wyjaśnia Celina Zboromirska-Bieńczak. - Edukacja kulturalna i kulturowa bardzo prężnie działała w Warszawie i myśmy, podglądając stolicę, tworzyli nasz program. Bardzo pięknie rozwija się edukacja kulturowa w Krakowie i w Łodzi. Co ważne, w Gdańsku w „Edukacji do kultury” kładziemy nacisk na to wszystko, czym jest nasze miasto, czyli otwartość na innych, solidarność i wielokulturowość.
Zobacz cały program
Jakie jest zainteresowanie programem?
Dofinansowanie w całości konkursu „Edukacji do kultury” wynosi aż 200 tysięcy złotych. Natomiast w równolegle prowadzonym konkursie „Gdańsk miastem literatury” kwota dofinansowania to 150 tys. zł.
- Jesteśmy po bardzo udanym spotkaniu konsultacyjnym dla organizacji pozarządowych – mówiła koordynatorka programu. - Jest zainteresowanie, mamy też dosyć dużo pytań. Jest to już druga edycja konkursu. Pierwsza była bardzo owocna, wpłynęło dwadzieścia jeden aplikacji, zobaczymy, jak będzie w tym roku.
Dla mieszkańców i specjalistów
- Najłatwiejszym sposobem jest wejście na stronę www. edukacjadokultury.gdansk.pl i skorzystanie z naszej platformy, z możliwości wybrania sobie dowolnego rodzaju działania edukacyjnego, podzielonego na kategorie. Jest tam i edukacja teatralna, i muzyczna, i taneczna, i plastyczna i sztuki wizualne, i animacja kultury może może bardziej taka specjalistyczna kategoria – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak. - Można skorzystać po prostu wchodząc, patrząc, co dzieje się w danym dniu, w danym weekendzie, w danym miesiącu, zapisać się i po prostu uczestniczyć.
Program „Edukacja do kultury” adresowany jest też do specjalistów, czyli nauczycieli.
- To jest ogromna grupa, która już bardzo aktywnie korzysta z tego programu. Po pierwszym roku, gdzie prowadziliśmy pilotaż ponad tysiąc osób przeszkoliliśmy w szkołach gdańskich. Nauczyciele mogą korzystać oczywiście ze strony, z naszych gotowych materiałów edukacyjnych. Są to scenariusze lekcji - mówiła koordynatorka programu.