ECS współpracuje z Ukrainą. Umowa, wystawa i trzy Medale Wdzięczności we Lwowie

Centrum Wolności i Demokracji powstanie we Lwowie, dzięki współpracy polsko-ukraińskiej. Z taką inicjatywą wyszło Europejskie Centrum Solidarności. W czwartek i piątek (27-28 czerwca) gdańska delegacja z senatorem RP Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Lisem i Basilem Kerskim na czele, nawiązała we Lwowie stosowne relacje, a także wręczyła Medale Wdzięczności przyznane przez ECS ukraińskim bohaterom opozycji demokratycznej w Związku Sowieckim.
29.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzej mężczyźni siedzą obok siebie, każdy podpisuje dokument. Za nimi stoją trzy inne osoby
Chwila podpisania umowy. Przy stole, od lewej: Maksym Kozyckiy, gubernator Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, dyrektor ECS Basil Kerski, Juri Chołod, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego. Stoją: Łew Zacharczyszyn - pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności, Bogdan Lis - przewodniczący Rady ECS, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Współpraca mimo wojny

Porozumienie o współpracy ws. Centrum Wolności i Demokracji zawarli przedstawiciele Lwowskiej Rady Obwodowej, Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej i Europejskiego Centrum Solidarności, które jest strategicznym partnerem projektu. Uroczystość odbyła się w czwartek, 27 czerwca, w siedzibie władz regionu lwowskiego. Pod dokumentem podpisali się:

  • Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
  • Juri Chołod, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego
  • Maksym Kozyckiy, gubernator Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej

Celem umowy jest współpraca na rzecz integracji europejskiej Ukrainy i międzynarodowego dialogu o przyszłości demokracji. 

Warto podkreślić gościnność i otwartość strony ukraińskiej wobec gości z Polski. Na co dzień władze Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej zajęte są kwestiami organizacyjnymi, w związku z wojną obronną przeciwko Rosji.

Trzej mężczyźni podczas spaceru w mieście
We Lwowie, od lewej: Mykoła Kniażycki, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, oraz bohaterowie polskiego Sierpnia: senator RP Bogdan Borusewicz i Bogdan Lis, przewodniczący Rady ECS
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Projekty, które wzmacniają 

Pierwszym wspólnym projektem jest stworzenie we Lwowie wystawy czasowej, która ma dokumentować drogę Ukrainy do niepodległości po 1945 roku. Wystawę ma przygotować zespół ECS, jej odsłonięcie zaplanowano na czerwiec przyszłego roku w gmachu Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Na potrzeby realizacji tego projektu wyznaczono salę wystawową o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.

- Konsekwencją publicznej misji ECS jest odpowiedzialność za historię wolności całej Europy Wschodniej, stąd na wystawie stałej w Gdańsku przypominamy historię wolnej Ukrainy i upadku ZSRR - podkreśla Basil Kerski, dyrektor ECS. - Głośno mówimy, że upadek ZSRR to wspólna droga Polski i Ukrainy, ale też wspólna odpowiedzialność za kształt tych relacji. Razem z miastem Lwów i regionem chcemy tworzyć projekty wzmacniające demokrację.

20240627-wizyta-ecs-lwow-112_1599x1066
Rekonesans w przestrzeniach Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, gdzie ECS przygotuje wystawę
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdańsk, Lwów - wspólna sprawa

W kolejnych latach we Lwowie ma powstać Centrum Wolności i Demokracji - będzie to instytucja siostrzana wobec gdańskiego ECS, która w nowoczesny sposób opowie o demokratycznych tradycjach i europejskich aspiracjach ukraińskiego społeczeństwa w kontekście etapów wyzwalania się Ukrainy spod rosyjskiej dominacji.

W realizację wspólnych polsko-ukraińskich projektów zaangażowali się m.in. Mykoła Kniażycki, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, Taras Wozniak - dyrektor generalny Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, Rostysław Dobosz - radny Lwowskiej Rady Obwodowej,  Lewko Wańkowycz - dyrektor Pałacu Sztuki we Lwowie. 

Gdańska delegacja odwiedziła też Andrija Sadowego, mera Lwowa, który przedstawił skalę wyzwań, z jakimi mierzy się miasto i jego mieszkańcy w obliczu wojny prowadzonej przez Rosję w Ukrainie. W Siłach Zbrojnych Ukrainy służy obecnie 30 tysięcy lwowian i lwowianek - praktycznie każdy obywatel miasta ma na froncie kogoś z rodziny lub znajomych.

Trzej mężczyźni na tle statywów z flagami Unii Europejskiej, Ukrainy i Lwowa
Senator RP Bogdan Borusewicz i mer Lwowa Andrij Sadowy. Po prawej - Basil Kerski
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Oni byli pierwsi

Wizyta gdańskiej delegacji we Lwowie była okazją do wręczenia trzech Medali Wdzięczności ECS, w tym jednego pośmiertnie. Ich laureatami są: 

  • Markijan Iwaszczyszyn (pośmiertnie), ukraiński działacz opozycji demokratycznej w ZSRR, współorganizator studenckiej Rewolucji na Granicie, znany twórca kultury i dyrektor legendarnej lwowskiej ''DZYGI''
  • Jaryna Zajczenko, ukraińska lekarka i działaczka społeczna, aktywna uczestniczka Rewolucji na Granicie, podczas której pełniła opiekę medyczną. Autorka ponad 80 prac naukowych, współautorka podręczników akademickich z zakresu medycyny. Wdowa po Markijanie Iwaszczyszynie 

Medale w imieniu rodziców odebrał Ostap Iwaszczyszyn, student Politechniki Lwowskiej.

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn. Ten pośrodku trzyma w rękach dyplom, ten po lewej podaje mu pudełko z medalem
Ostap Iwaszczyszyn w imieniu rodziców odbiera Medale Wdzięczności ECS z rąk Bogdana Borusewicza i Basila Kerskiego
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl
  • Andrij Saluk, ukraiński działacz społeczny, jeden z liderów studenckiej Rewolucji na Granicie - w tym czasie przewodniczący Bractwa Studenckiego Politechniki lwowskiej

Gala Medali Wdzięczności ECS odbyła się w piątek, 28 czerwca, w Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie.

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn
Medal Wdzięczności ECS odbiera Andrij Saluk, jeden z liderów studenckiej Rewolucji na Granicie z października 1990 roku, która uważana jest za pierwszy poważny protest polityczny w Ukrainie u schyłku ZSRR
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!