Od czwartku, 11 lutego 2021 r., budynek ECS ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie bezpiecznie, ale musimy pamiętać, że obowiązują nas epidemiologiczne obostrzenia: wewnątrz konieczne jest zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu, a przy wejściu do budynku i wewnątrz znajdują się punkty dezynfekcji dłoni.
- Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście, m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd., pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku. Audioprzewodnik po każdym użyciu poddawany jest dezynfekcji - wyjaśnia zasady zwiedzania instytucji Grażyna Pilarczyk z ECS.
Oprócz wystawy stałej goście będą mogli oglądać bezpłatną wystawę czasową – “Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą” i podziwiać panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie też sklep muzealny, ale kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos. Kiedy skorzystamy z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), po zakupie biletu wstępu, otrzymamy cztery godziny parkowania gratis.
Pozostałe atrakcje, takie jak Wydział Zabaw, wciąż będą wyłączone z użytkowania. Niedostępne pozostaną również biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna Solidarność Codziennie i restauracja.
- Niezmiernie się cieszymy, że znów możemy zaprosić gości na WYSTAWĘ STAŁĄ ECS. Każdy gość, który nas odwiedzi 11 lutego, może liczyć na niespodzianki – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – O ile ruch turystyczny wciąż jest utrudniony, o tyle szczególne zaproszenie kierujemy do gdańszczanek i gdańszczan, którzy wyposażeni w Kartę Mieszkańca mogą zwiedzić naszą wystawę za darmo. Odwiedzajcie nas, mieszkańcy Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta, bo po tak długim lockdownie dobrze jest doświadczyć nowych wrażeń, poobcować ze sztuką i poszerzyć horyzonty - zachęca dyrektor instytucji.
WYSTAWA STAŁA ECS zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach budynku. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych.
To tu zgromadzone są cenne pamiątki:
- Tablice 21 Postulatów Gdańskich, które w Sierpniu ’80 zawisły przy Bramie nr 2; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz;
- milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów;
- zrekonstruowana Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechana w stanie wojennym gąsienicami czołgów czy
- oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki „Frania”.
WYSTAWA STAŁA czynna jest od czwartku do piątku w godz. 10–18; od soboty do niedzieli w godz. 10–20. Podczas zwiedzania, które dostępne jest tylko dla gości indywidualnych, warto skorzystać z - wliczonego w cenę biletu - audioprzewodnika wyposażonego w 10 wersji językowych, ścieżkę rodzinną (w trzech wersjach językowych) i ścieżkę dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku: w polskim języku migowym i audiodeskrypcją dla osób niedowidzących.
CENY BILETÓW
- bilet normalny / 25 zł
- bilet ulgowy / 20 zł
- bilet rodzinny | do 5 osób | 70 zł (przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi do 19 roku życia (po okazaniu legitymacji szkolnej); upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osób dorosłych; dla każdego kolejnego dziecka należy kupić bilet grupowy)
- posiadacz KARTY DUŻEJ RODZINY / 50 zł
- posiadacz KARTY DO KULTURY, KARTY MIESZKAŃCA GDYNI i KARTY TURYSTY: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 16 z
KASY otwarte są od czwartku do piątku w godz. 10–17, od soboty do niedzieli w godz. 10–19.
PRZESTRZENIE OTWARTE
- kawiarnia (w trybie na wynos)
- parking
- sklep muzealny
- taras widokowy
- wystawa czasowa
- wystawa stała
WCIĄŻ ZAMKNIĘTE:
- biblioteka
- czytelnia archiwum
- mediateka
- przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE
- restauracja
- Wydział Zabaw.