• Start
  • Wiadomości
  • ECS. Rozpoczęcie obchodów Sierpnia’80, medal senacki i wystawa

ECS. Rozpoczęcie obchodów Sierpnia’80, medal senacki i wystawa

- Róbcie nam zdjęcia, póki żyjemy - powiedział mi Bogdan Borusewicz, jeden z inicjatorów strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej 1980 roku. Obchody 44. rocznicy Sierpnia’80 to okazja by spotkać żywe legendy. Uroczystości zaczęły się w piątek, 30 sierpnia i potrwają do niedzieli.
30.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie na scenie z medalem
Medal Senatu RP prezentują Patrycja Medowska, Magdalena Mistat i Przemysław Ruchlewski z ECS
fot. Dawid Linkowski/ECS

Jak Ulrich von Jungingen

Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis i Jerzy Borowczak stali przed budynkiem ECS. Za ich plecami pojawiła się nowa wystawa o 10-leciu ECS przy placu Solidarności. Choć sama instytucja powstała 17 lat temu, z inicjatywy m.in. Pawła Adamowicza, to budynek ECS ma 10 lat. Otwarty został w 2014 roku. 

Zapytałem legendy Solidarności, czy ta historia wciąż jest żywa, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Jerzy Borowczak nie miał żadnych wątpliwości: - Oczywiście, że ta historia jest żywa. Organizujemy olimpiady wiedzy o Solidarności. Zrobiliśmy już 10 olimpiad ogólnopolskich. Zgłosiło się 60 tysięcy młodzieży. Więc zainteresowanie jest ogromne.

Ludzie potrafią docenić te momenty, gdy po wystawie stałej oprowadzają ich autentyczni bohaterowie, pamiętający tamte czasy. Bogdan Borusewicz opowiedział mi anegdotę: - Przyjechał tu do mnie znajomy z Warszawy. Oprowadziłem go po wystawie. Powiedział, że czuje się, jakby Ulrich von Jungingen oprowadzał go po zamku w Malborku. 

wystawa zdjęć na wolnym powietrzu
Nowa wystawa tymczasowa przy wejściu do ECS. Po lewej: Bogdan Lis, senator Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak i senator Halina Bieda. Po prawej: Basil Kerski, senator Joanna Sekuła i senator Sławomir Rybicki
fot. Dawid Linkowski/ ECS

W piątek w czasie powitania w ECS bohaterowie dostali goździki. Borusewicz był zachwycony: - Te goździki to dobre połączenie z PRL-em. A my jednak wyrastaliśmy z PRL. I te goździki ładnie zagrały. 

Jerzy Borowczak przypomniał sobie: - Na zakończenie rozmów z rządem i po podpisaniu porozumień sierpniowych, każdy z nas dostał po goździku. Nawet Lech Kaczyński dostał, bo akurat wszedł do sali. 

Wystawa stanęła przed wejściem do ECS. Pokazuje dekadę działalności instytucji. Na zdjęciach można zobaczyć tych, którzy tu bywają częściej - jak Lech Wałęsa - ale też tych, których nie ma już z nami. To Andrzej Wajda, Henryk Wujec, Władysław Bartoszewski. Jest oczywiście Paweł Adamowicz i Joanna Muszkowska-Penson.

Są także Swiatłana Cichanouska, czy księżna Kate i książe William, którzy też gościli w ECS.    

Wystawa podzielona jest na sekcje: Przyjaciele, Goście, Domownicy, Solidarność w praktyce, Pielęgnowanie Pamięci. 

mężczyzna z kwiatkiem
Jan Piotrowicz, przewodnik po ECS, z goździkiem. Był uczestnikiem Sierpnia'80
fot. Dawid Linkowski/ECS

Dostał przepustkę z sanatorium

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 10-lecia budynku rozpoczęły się od podziękowania wolontariuszom, darczyńcom i przewodnikom po wystawie. Dostali oni honorowe karty wstępu, dyplomy i właśnie goździki. 

Jednym z nagrodzonych przewodników jest Jan Piotrowicz z Pucka. Jak nam powiedział, przyjechał na tę uroczystość prosto z sanatorium Gracja w Ciechocinku. 

- Nie mogło mnie tu nie być, musiałem zapłacić dniówkę za nieobecność w sanatorium, 192 zł, tzw. osobodzień - powiedział Piotrowicz. - Dostałem przepustkę i jestem w Gdańsku. 

Piotrowicz był uczestnikiem wydarzeń z grudnia 1970 (pracował wtedy w Gdańskiej Stoczni Remontowej) oraz z Sierpnia’80, kiedy był szefem strajku w Puckich Zakładach Mechanicznych. 

- Przyjechałem do stoczni 27 sierpnia 1980 roku i przekazałem zebrane u nas w Pucku pieniądze na budowę pomnika - wspomina. 

Piotrowicz jest teraz przewodnikiem po wystawie stałej: - Ludzie na wycieczkach są różni, z różnych opcji. Zadają np. pytania na temat Lecha Wałęsy, czy był agentem. Muszę to prostować, bo to było wymyślone przez SB. Nie do wszystkich to dociera, ale te osoby są w mniejszości. Osiem lat rządów PiS zrobiło swoje, ale ja zdania nie zmieniam - przeżyłem to na własnej skórze, byłem tu, więc wiem, co mówię.   

Dodatkowo, w piątek rano ECS otrzymał za swoją działalność Medal Senatu RP. Wręczyli go szefostwu ECS senatorowie Bogdan Borusewicz, Sławomir Rybicki oraz Halina Bieda - senatorka z Chorzowa.  

tort z napisem
Tort na 10-lecie budynku ECS
fot. Dawid Linkowski/ECS

Program pozostałych uroczystości:

W piątek, 30 sierpnia w programie:

  • godz. 20.00 - Medal Wolności Słowa, gala wręczenia nagród; obowiązują zaproszenia, gala będzie transmitowana na żywo w TVN 24 oraz na Facebooku Fundacji Grand Press

W sobotę, 31 sierpnia, dosłownie od rana do nocy w budynku ECS i wokół niego odbędzie się szereg wydarzeń rocznicowych: 

  • godz. 10.30 - Spotkanie bohaterek i bohaterów Sierpnia ’80. Rozmowa nie tylko o postulatach sierpniowych, ECS, sala wielofunkcyjna, wstęp wolny;
  • godz. 11.00 - Śniadanie międzykulturowe, historyczna stoczniowa Brama nr 2, wstęp wolny;
  • godz. 12.00 - Rytuał otwarcia bramy z udziałem bohaterów Sierpnia'80. Później spektakl teatru tańca, historyczna stoczniowa Brama nr 2, wstęp wolny;
  • godz. 13.00 - Odsłonięcie pomnika Lecha Bądkowskiego; upamiętnienie pisarza, sygnatariusza Porozumienia Gdańskiego, pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność” i krzewiciela idei samorządności, skwer u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, wstęp wolny;
  • godz. 14.00 - Debata polskich muzealników pt. “Dziedzictwo dla przyszłości”, biblioteka ECS (1 piętro), wstęp wolny. Debata z osobami pracującymi w muzeach, miejscach pamięci i instytucjach kultury w całej Polsce, na temat tego, jak mądrze prezentować i interpretować dziedzictwo, aby służyło edukacji przyszłych pokoleń; 
  • godz. 15.00 - Spacer subiektywny po wystawie stałej, w roli przewodniczki Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; ECS, wystawa stała, bilet w promocyjnej cenie 12 zł; - brak wolnych miejsc
  • godz. 18.00 - Nie ma wolności bez solidarności, Solidarność i jej dziedzictwo – debata w 10 rocznicę obecności ECS przy pl. Solidarności 1, / ECS, ogród zimowy, wstęp wolny;
  • godz. 20.30 - Projekcja instalacji wideo "Istniejące na różnych polach...", ECS od strony pl. Solidarności, wstęp wolny; autorem instalacji wideo jest absolwent ASP Gdańsk Robert Sochacki; do wideo gra muzyka zespołu an-hoer; 
  • godz. 21.00 - Swingowa zabawa taneczna, przestrzeń między fontanną a Bramą nr 2, wstęp wolny. 

Dodatkowo w niedzielę, 1 września, w godz. 11-15 w ECS odbędzie się cykl imprez pod wspólnym hasłem Rodzinna Niedziela. W programie m.in. filmy dla dzieci, warsztaty, czytanie sztuki dla dzieci autorstwa białoruskiego dramatopisarza Andrieja Iwanowa - czytają aktorki i aktorzy Teatru Miniatura. 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta