Tegoroczna “Refleksja w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych” zadedykowana została “Gdańskowi jako wspólnocie” według Pawła Adamowicza. Wydarzenie będzie otwierać program obchodów 39. rocznicy podpisania porozumienia gdańskiego i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku.
Dzieło prezydenta pt. "Gdańsk jako wspólnota” ukazało się w 2018 roku.
“Miasto, jego tożsamość i mieszkańcy oddziałują na osobowość prezydenta i ją przekształcają. Zachodzi przy tym sprzężenie zwrotne: osobowość lidera w jakimś stopniu wpływa na myślenie obywateli” - pisał prezydent Adamowicz w książce, w której zawarł refleksje na temat współczesności, opisywał swoje doświadczenia jako prezydenta Gdańska z 21-letnim stażem.
“Czuję potrzebę opowieści. Czuję ogromną potrzebę podzielenia się z gdańszczankami i gdańszczanami swoimi przemyśleniami, intuicjami, wątpliwościami, swoimi dotychczasowymi doświadczeniami” - pisał.
Rozmowa z udziałem gości - głos w dyskusji zabiorą:
- dr Dominika Kozłowska - krakowska publicystka i filozofka, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” i członkini Rady Fundacji na rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej
- Szymon Hołownia - dziennikarz z Warszawy, pisarz i publicysta, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka
- prof. Cezary Obracht-Prondzyński - gdański historyk, socjolog i antropolog, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego -
- Zachęcamy do rozważań na temat rozwoju kultury demokratycznej ponad bieżącymi problemami i sporami - mówią organizatorzy wydarzenia i podkreślają, że rozmowa o wspólnocie ma niezwykły i bolesny kontekst, toczyć się będzie pół roku po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
Debata odbędzie się w ramach cyklu “Etyka Solidarności”. Jego tytuł nawiązuje do słynnego eseju ks. Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznego dokumentu związanego z narodzinami Solidarności.
“Ludzie pytają mnie czasem: czy “Etyka Solidarności” jest jeszcze aktualna? Mamy nowe czasy, nowe potrzeby, nowe zadania. Myślę, że odpowiedź jest oczywista. “Definicja” zasady solidarności znajduje się u św. Pawła: “jeden drugiego ciężary noście, a tak wypełnicie prawo Boże”. Chwila, w której zapomnielibyśmy o tym, byłaby chwilą naszego samobójstwa” - takimi mocnymi słowami ks. Józef Tischner kończył w 1992 roku przedmowę do drugiego wydania słynnego eseju swojego autorstwa “Etyka Solidarności”. Ks. Tischner sformułował pierwsze tezy zawarte w “Etyce Solidarności” też przed pierwszą legalizacją Solidarności, jeszcze w październiku 1980 roku.
Debatę poprowadzi Basil Kerski, dyrektor ECS.
Wstęp wolny.