
Czytaj także: Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Nie tylko Grass, Huelle, Chwin
Poruszająca opowieść
„Toń” Ishbel Szatrawskiej to poruszająca, wciągająca i niezwykle aktualna - w kontekście wydarzeń w Polsce i na świecie - opowieść o losach kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska.
Wraz z autorką czytelnik pochyla się refleksyjnie nad tożsamością, historią i poszukiwaniem własnego miejsca na ziemi, śledząc historie bohaterów od czasów wojny, przez okres PRL-u, aż po współczesność, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Poznaje historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa - niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki - Wolfa, i wreszcie Alicji - najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem - domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą. Towarzyszy im w katastrofie Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, rzeczywistości komunistycznej Polski, i współczesności, w której rozgrywa się nowy uchodźczy dramat.
Czytaj także: Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku
Ceniona i zasłużona autorka i aktywistka
Autorka powieści, Ishbel Szatrawska, na co dzień związana jest z Krakowem. Jest absolwentką polonistyki o specjalności teatrologia na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz stypendystką Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Jej twórczość jest ceniona za głęboką analizę ludzkich losów oraz historii, przyniosła jej wiele nagród oraz zaszczytnych nominacji. Dramat „Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” był nominowany do Paszportu Polityki, a powieść „Toń” do międzynarodowej nagrody Grand Continent, Nagrody Nike i Nagrody Conrada. Szatrawska jest również laureatką m.in. Wawrzynu - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, a także Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, oraz finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Swoje dramaty i eseje publikowała w „Dialogu” - kultowym polskim miesięczniku poświęconym dramaturgii współczesnej, prozę w „Miesięczniku Znak”, natomiast eseje i felietony w „Czasie literatury”, „Polityce” i „Machinie myśli”. Jest współautorką „Hagady kobiet”, wydanej w Wydawnictwie Austeria pod kierunkiem Belli Szwarcman-Czarnoty.
Jest współzałożycielką Żydowskiego Instytutu Sztuki (Yidisher Kunst-Institut) - działającego na rzecz szeroko pojętej kultury i sztuki żydowskiej - tej współczesnej i historycznej - ale także dzieł, które nawiązują do tematyki żydowskiej - oraz wieloletnią aktywistką organizacji żydowskich w Krakowie, w tym Stowarzyszenia Czulent i JCC Krakow.
Czytaj także: Carlos Marrodán Casas laureatem Nagrody Prezydenta Gdańska
Spotkanie w Gdańsku we wtorek. Kiedy i gdzie kolejne?
Spotkanie z Ishbel Szatrawską odbędzie się we wtorek, 1 kwietnia, o godzinie 18.00, w Bibliotece Ratuszowej (ul. Gościnna 1) - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Rozmowę z autorką poprowadzi Andrzej Fac. Wstęp wolny.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki - DKK Pomorskie, i trasy promocyjnej pisarki w naszym regionie, która oprócz Gdańska odwiedzi także Trąbki Wielkie, Człuchów i Chojnice (31 marca gościła z kolei w Gdyni).
Harmonogram spotkań z Ishbel Szatrawską:
- 1.04.2025 godz. 18.00 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Biblioteka Ratuszowa, Gdańsk Orunia, ul. Gościnna 1. Prowadzenie: Andrzej Fac;
- 2.04.2025 godz. 18.15 - Gminna Biblioteka Publiczna, Trąbki Wielkie, ul. Sportowa 2. Prowadzenie Joanna Borowik;
- 3.04.2025 godz. 17.00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Człuchowie, ul. Szczecińska 5;
- 4.04.2025 godz. 17.00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, ul. Wysoka 3, Czytelnia, pokój 104.
Dofinansowano ze środków Instytut Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj także: Festiwal Europejski Poeta Wolności. Tłumy na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem w IKM