FETA. Akrobacje, absurdalny humor i greckie mity - zobacz, jak było trzeciego dnia

Pomysłowe akrobacje okraszone humorem i barwna opowieść o mitach - to m.in. przedstawienia, które mogliśmy zobaczyć podczas trzeciego dnia XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Wydarzenie trwa do niedzieli, 10 lipca - ostatni spektakl w Parku Ronalda Reagana zobaczymy o godzinie 22:00.
10.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzeciego dnia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta publiczność rozbawiał i zachwycał m.in. teatr miejski En Vol z Sardynii ze spektaklem „Il grande spettacolo della fine del mondo”
Trzeciego dnia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta publiczność rozbawiał i zachwycał m.in. teatr miejski En Vol z Sardynii ze spektaklem „Il grande spettacolo della fine del mondo”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pierwszy dzień FETA 2022 za nami. Przepiękne i wzruszające widowisko na otwarcie festiwalu

Program na ostatni, czwarty dzień XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA:

NIEDZIELA, 10 LIPCA

  • godz. 13.00 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice molo w Brzeźnie**
  • godz. 14.00 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
  • godz. 15.00 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
  • godz. 15.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
  • godz. 16.00 Spektakl ODWOŁANY Teatro Due Mondi „Wall Cracks” / Włochy / 60 min – A1
  • godz. 16.00 Teatr Małe Mi „Sokrates w piaskownicy” / Polska, Łódź / 55 min – B10
  • godz. 16.30 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
  • godz. 17.00 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
  • godz. 17.00 Teatr Pantomimy Mimo „Pan i Pani O.” / Polska, Warszawa / 45 min – B8
  • godz. 17.45 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
  • godz. 18.00 Arctic Ensemble „Kickstart” / Finlandia / 65 min – B4
  • godz. 19.15 Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” / Polska, Wrocław / 40 min – boisko – B7
  • godz. 19.15 Spektakl ODWOŁANY Teatro Due Mondi „Wall Cracks” / Włochy / 60 min – A1
  • godz. 20:00 antagon theaterAKTion „Klima X” /Niemcy / 60 min – B5
  • godz. 20.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
  • godz. 20.30 Theatre En Vol „Il grande spettacolo della fine del mondo” / Włochy /  50 min – A2
  • godz. 21.00 Teatr Pantomimy Mimo „Piękne nic” / Polska, Warszawa / 50 min – B6
  • godz. 21.00 Grupa WoRaZu „Urażone Guru” / Polska – Warszawa, Toruń / 40 min – B3
  • godz. 22.00 Theater Titanick „Trip Over” / Niemcy / 70 min – B***
  • godz. 13.00, 13.25, 13.50, 14.15, 14.40 -> 19.00, 19.40, 20.05, 20.30 - Vincent de Rooij & Daan Mathot „Boat” / Holandia / 10 min – B9***

** spektakl mobilny

***Spektakl biletowany. Bilety 10-20 zł, do kupienia w kasie w Centrum Festiwalowym. Kasa czynna na godzinę przed pierwszym spektaklem biletowanym.

Zobacz, jak było trzeciego dnia festiwalu:

Podczas tegorocznej, XXIV już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA możemy oglądać zarówno spektakle, które miały już swoje premiery kraju lub na świecie - jak „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania, w reżyserii Pawła Szkotaka, ale i nowości. Prapremierę, czyli spektakl dotychczas niepokazywany publicznie przygotował dla gdańskiego festiwalu fiński zespół Arctic Ensamble - grupa złożona z absolwentów Sztuki Cyrkowej w Salpaus w Lahti .

 

Ich „Kickstart” - przedstawienie plenerowe w nurcie Nowego Cyrku, to pomysłowe podejście do akrobatyki wzbogacone o absurdalny humor. Na niewielkiej scenie w okolicy rampy skateparku w Parku Ronalda Reagana sześcioro artystów przygotowało barwną i zabawną opowieść o grupie przyjaciół, która podczas nieprzewidywalnego skandynawskiego lata... utknęła pośrodku niczego.

Szereg wyzwań, porażek i pomysłowych rozwiązań budzi wybuchy śmiechu wśród publiczności, a widowiskowe układy akrobatyczne zapierają dech w piersiach. Przedstawienie jest ciekawym spotkaniem z fińską kulturą, z którą nie mamy na co dzień styczności, i okazją poznania elementów tańców ludowych czy towarzyskich, popularnych w Finlandii.

Zjawiskowe akrobacje artystów znanych festiwalowiczom

Interesujące spotkanie z inną kulturą i akrobatyką przygotował też powracający na gdański festiwal szwajcarsko-izraelski duet circoPitanga. Ich propozycja - „Nuptial Ropes”, także jest utrzymana w nurcie Nowego Cyrku, całość oparta jest jednak na duecie akrobatycznym.

Początek jest spokojny i minimalistyczny pod kątem ruchu i choreografii - dwoje artystów skupia się na fabule. A ta, choć nieskomplikowana, jest bardzo zabawna i bliska sercu wielu widzów: oto para przygotowuje się do ślubu. Oczywiście, zanim najważniejszy moment w ich życiu zakończy się sukcesem, plany niemal zrujnują pośpiech i stres, które przemieniają poważne przygotowania w komedię omyłek i błazenadę. Wszystko to z użyciem pomysłowych i widowiskowych kostiumów, i bardzo przemyślanym i zaskakującym ogrywaniem elementów garderoby. A kiedy wreszcie para staje się małżeństwem i dochodzi do nocy poślubnej... artyści wykonują tak niezwykłe akrobacje w powietrzu, że brawa i okrzyki zdumienia publiczności nie cichną. Zabawne i poetyckie przedstawienie, które pokazuje niesamowite możliwości ludzkiego ciała.

Włoskie odczytanie mitu na nowo

Na boisku Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku zobaczyć mogliśmy natomiast plenerowy spektakl zaangażowany społecznie prosto z Włoch - „Il grande spettacolo della fine del mondo” międzynarodowego teatru miejskiego En Vol z Sardynii.

To barwna, zabawna, ale i przepełniona elementami tragedii opowieść inspirowana mitem o rzymskiej bogini Ceres i jej córce Prosperinie - odpowiedniczkach greckich Demeter i Kory. Włoskim artystom posłużył do zbudowania historii o współczesnej bolączce - zmianach klimatycznych. Powstała oryginalna interpretacja, przepełniona ironią i groteską, a jednocześnie zupełnie serio pokazująca problem pomiędzy ekologami a tymi, którzy traktują Matkę Ziemię pogardliwie i roszczeniowo. Co ważne, to spektakl bez morału, jedynie zachęcający do refleksji. Nieco zasmucający, ale i zachwycający kostiumami i pomysłową scenografią plenerową, a także przemyślanie operujący gestem.

FETA 2022 dzień drugi. Tłumy w Parku Reagana, przejmujące i zabawne spektakle zagraniczne

TV

Wieczór dla tramwaju widmo