• Start
  • Wiadomości
  • Dzień otwarty w gdańskiej szkole zawodowej. Szkole, która daje pracę

Dzień otwarty w gdańskiej szkole zawodowej. Szkole, która daje pracę

Technik architektury krajobrazu, technik turystyki i technik organizacji reklamy - w tych trzech kierunkach kształcą się uczniowie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku. - Nasi uczniowie już podczas staży maja propozycje pracy, niektórzy w trakcie nauki zakładają działalność gospodarczą - mówi Iwona Ślepowrońska nauczycielka zawodu z gdańskiej szkoły.
11.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Szkoła jest kameralna, dzięki temu atmosfera jest prawie rodzinna

Dni otwarte w gdańskich szkołach to już wieloletnia tradycja, miasto stawia od kilku lat na promocję szkół zawodowych, po których uczniowie mają konkretne umiejętności i mogą znaleźć pracę, ale też mogą się dalej rozwijać.

- Podczas organizowanego wiosną 2015 roku Tygodnia Zawodowca dużą popularnością cieszyły się dni otwarte poszczególnych szkół - mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - W tym roku szkolnym chcemy dać młodzieży gimnazjalnej i ich rodzicom możliwość poznania w jeszcze lepszej formule oferty szkół zawodowych. Co miesiąc kolejne szkoły będą zapraszać w swoje mury gimnazjalistów, tak by młody człowiek mógł poznać i w sposób świadomy wybrać kierunek swojego kształcenia, a co za tym idzie swój przyszły zawód. Jesteśmy przekonani, że osiągną sukces stosując się do maksymy „Masz zawód i praktykę, masz pracę”
 

Jadwiga Chys - dyrektor szkoły, Aleksandra Garnys - kierownik Warsztatów Szkolnych oraz Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej

Mała szkoła dużych możliwości

Jako pierwsza w swoje progi w nowym roku szkolnym zapraszał Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego 31. Kameralna, bo licząca 266 uczniów, dobrze skomunikowana, ładnie położona.

- Szkoła istnieje około 60 lat - mówi Beata Spławnik, nauczycielka historii w gdańskim ZSAKiHU. - Zawsze był kierunek ogrodniczy, od dziewięciu lat mamy nowy zmodyfikowany: technik architektury krajobrazu, który stworzyliśmy po konsultacji z urzędem pracy. Zawsze, gdy myślimy o nowych kierunkach, badamy rynek, czy jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Moze w przyszłym roku uruchomimy z inicjatywy uczniów nowy kierunek: technik fotografii.

W szkole mogą uczyć się absolwenci gimnazjów, ale też osoby dorosłe, licealiści, którzy chcą mieć konkretne umiejętności w ręku. W tej szkole są uczniowie, którzy w trakcie nauki już pracują lub mają własne firmy.

- Zmienia się rzeczywistość wokół nas - mówi Mariusz Antolak z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gość dnia otwartego w szkole. - Powstają nowe potrzeby, nowe mody i rodzą się nowe zawody. Tak jest z technikiem architektury krajobrazu: zmieniają się nasze miasta, powstają nowe przestrzenie, budynki, parki, które wymagają wiedzy i umiejętności architekta krajobrazu. Takie osoby są poszukiwane na rynku pracy.

- Ta szkoła daje wybór: można od razu pracować albo dalej się rozwijać - mówi Patrycja, uczennica klasy technik architektury krajobrazu.


Szkołę chwali też Piotr Kowalczuk, pisząc na swoim profilu na FB:

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych to jedyna szkoła o profilu architektury krajobrazu w całym województwie z tak nowoczesnym zapleczem dydaktycznym. Nowe pawilony odebrałem. Otwarcie po uzyskaniu pełnej gotowości wykorzystania ich potencjału. Nie bądź jeleń postaw na zieleń! Cieszy ogromne zainteresowanie gimnazjalistek i gimnazjalistów Pomorza
 


Technicy potrzebni od zaraz

Zespół kształci w trzech kierunkach: technik architektury krajobrazu, technik organizacji reklamy i technik obsługi turystycznej. Ten ostatni po zkończeniu nauki będzie zajmował się planowaniem i organizacją różnych form wypoczynku. Znajdzie pracę w biurze turystycznym, może być pilotem wycieczek zagranicznych, pracować w informacji turystycznej, być animatorem czasu wolnego.

- Technik reklamy potrafi zaprojektować i stworzyć stronę internetową, zaprojektować kampanię reklamową. Nasi uczniowie łączą wiedzę artystyczną, informatyczną i ekonomiczną - mówi Małgorzata Klawikowska, prowadząca zajęcia dla techników reklamy w ZSAKiHU. - Mogą pracować jako graficy komputerowi, copywriterzy, projektanci, specjaliści do spraw reklamy. Już w szkole wygrywają konkursy, zaprojektowane przez nich loga już funkcjonują, przykład to logo Stowarzyszenia OdNowa.

Technik krajobrazu to specjalista, z duszą artysty.

- Absolwent kierunku architektura krajobrazu umie zaprojektować, zrealizować i pielęgnować przestrzeń zieloną - tłumaczy Iwona Renkiewicz, nauczyciel zawodu w ZSAKiHU. - Czyli ogrody, parki, skwery, zieleń osiedlową, place zabaw. Kreuje przestrzeń przyjazną naturze, człowiekowi i środowisku. Może prowadzić własną działalność lub pracować na przykład w urzędach, biurach projektowych, firmach wykonawczych z zakresu zakładania i pielęgnacji terenów zieleni.


 Zajęcia praktyczne w ZSAKiHU, ta przyjemniejsza część nauki

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych mieści się przy ul. Czyżewskiego 31 w Gdańsku, adres e-mail zsz7@zsz7.pl, tel. (58) 559 79 89.



TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask