• Start
  • Wiadomości
  • VII Dzień Bez Długów. W Gdańsku porady i informacje na stoiskach w Galerii Metropolia 

Akcja "Dzień Bez Długów". W Gdańsku porady i informacje na stoiskach w Galerii Metropolia 

Jak zmniejszyć zadłużenie, jak pozbyć się długów lub co robić, żeby do zadłużenia nie dopuścić - takie i inne porady w środę 17 listopada 2021 roku przez kilka godzin udzielali specjaliści z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia dla Osób Zadłużonych w Gdańsku w ramach obchodzonego już po raz siódmy ogólnopolskiego Dnia bez Długów. 
17.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze galerii handolwej, stoiska, obok przechodzące osoby
Zadłużenie może być przyczyną uzależnień, chorób psychicznych, problemów rodzinnych, przemocy, bezrobocia, korzystania z pomocy społecznej - dlatego warto korzystać ze wsparcia Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia dla Osób Zadłużonych w Gdańsku.
Fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

 

 

Gdańsk od lat skutecznie wspiera mieszkańców w walce z problemami finansowymi. W tym roku w środę, 17 listopada w hallu Galerii Metropolia, w godz. 13-18, można było skorzystać z akcji edukacyjnej, podczas której eksperci bezpłatnie doradzali, jak krok po kroku pozbyć się długów. Na co dzień pomocy można szukać Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia dla Osób Zadłużonych w Gdańsku. W Metropolii swoje stanowiska wystawili też partnerzy Centrum - Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń i Policja. 

- Ideą tego dnia jest promowanie w miejscu publicznym Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia dla Osób Zadłużonych w Gdańsku, które organizuje dni bez długów i wspiera na różne sposoby osoby zadłużone - tłumaczy Piotr Puchalski, prawnik i ekspert CBEiWdOZ. - Z jednej strony chcemy pokazać jak mocno Gdańsk interesuje się problemem zadłużenia, a przypominam że Gdańsk był pierwszym miastem, które dostrzegło, że problem zadłużenia jest problemem społecznym a nie indywidualną sprawą jednostki i wymaga wsparcia władzy publicznej. Zadłużenie może być przyczyną uzależnień, chorób psychicznych, problemów rodzinnych, przemocy, bezrobocia, korzystania z pomocy społecznej. Problemy finansowe dotyczą wszystkich dziedzin naszego życia. Nowością jest to, że od 2021 roku Centrum ma po raz pierwszy poza Gdańskiem punkt konsultacyjny  w gminie suchy Dąb w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Jak mówi Piotr Puchalski listopadowa akcja oprócz promocji Centrum to też punkty konsultacyjne, w których pracownicy różnych miejskich instytucji udzielają porad, informują o możliwościach wsparcia. 

 

 

Kolorowe książeczki, zeszycki leżą na stole
Wśród gażdżetów Pocieszek - poradnik dłużnika, w którym można znaleźć informacje na temat zadłużenia, form pomocy, adresy i kontakty do organizacji pomocowych.
Fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

 

 

- Nie każdy chce mówić o swoich prywatnych sprawach w warunkach publicznych, ale zdarza się, że przychodzą ludzie z dokumentami i rozwiązujemy problemy na miejscu - dodaje Piotr Puchalski. - Dotyczą zadłużenia czynszowego, pytań o spadek, o alimenty. Nie bez znaczenia jest to, że jesteśmy w galerii handlowej, gdzie jest wiele promocji typu "raty 0 procent", "kup i zapłać za sześć miesięcy" itp. Dziś wśród naszych gadżetów mamy eko torbę na zakupy ekonomiczne. Zachęcamy, aby zakupy robić z głową, czytać umowy, opierać się promocjom. 

 

Wśród gadżetów, które trafią do mieszkańców, są też ekologiczne kubki na kawę, które mają zwrócić uwagę na zjawisko zwane w psychologii "efektem latte". 

- W pośpiechu, przed pracą zajeżdżamy na stację benzynową i kupujemy hot doga, kawę, batonika, takie małe przyjemności za stosunkowo nieduże pieniądze - tłumaczy Piotr Puchalski. - Tylko jak się zliczy taką prawie codzienną kawę i drobiazgi, może wyjść nawet kilkaset złotych miesięcznie, dlatego może warto przygotować taką kawę samemu... w naszym kubku?

 

 

Podczas "Dnia bez długów" nie mogło zabraknąć pracowników Gdańskich Nieruchomości, którzy uczestniczą w nich od początku akcji.   

- Jak co roku rozmawiamy z mieszkańcami zainteresowanymi problematyką wyjścia z zadłużenia - mówi Aleksandra Struk, rzecznik prasowa Gdańskich Nieruchomości. - Jako administrator mieszkaniowego zasobu gminy szukamy wspólnie rozwiązań, które umożliwiają wyjście z zadłużenia mieszkańców Gdańska w zakresie długów czynszowych. Chcemy dotrzeć z informacją, że jest wiele możliwości wyjścia z problemu zadłużenia czynszowego w zależności od sytuacji finansowej rodziny. Dług można rozłożyć na raty, można odroczyć zaległości aby rata była możliwie najniższa, można odpracować zaległości na rzecz gminy wykonując proste prace, odpracować nie tylko własne długi ale i członków rodziny. 

 

Kilka osób stoi obok siebie w maseczkach
Zespół tegorocznego "Dnia bez długów" w Galerii Metropolia. Piewszy z prawej Piotr Puchalski
Fot. Dominik Paszlińśki/ gdansk.pl

 

Uchwalona w 2020 roku przez Radę Miasta Gdańska uchwała umożliwiająca restrukturyzację długów komunalnych to opcja skierowana m.in. do osób trwale i długotrwale zadłużonych, które mają dług wynikający z braku opłat powyżej 24 miesięcy. 

 

 

- Ten program daje możliwość częściowej spłaty i częściowego umorzenia, są dwa warianty spłaty - tłumaczy Aleksandra Struk. - Osoby, które zdecydują się na udział w bezpłatnym kursie wsparcia ekonomicznego w ramach programu restrukturyzacji, podczas którego zwiększą swoje kompetencje w planowaniu budżetu domowego, mają szansę na umorzenie zadłużenia nawet o połowę. Przypominma, że na co dzień w Gdańskich Nieruchomościch pracują specjaliści ds windykacji, którzy indywidualnie doradzą każdemu mieszkańcowi, jak zmniejszyć zadłużenie czynszowe.     

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta