Szklane butelki i słoiki wrzucaj do zielonego pojemnika. Dlaczego to ważne?
„Szacunek dla zmarłych i natury” to wspólny apel Unii Metropolii Polskich, Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane Cmentarze, które chcą zachęcać do pamiętania o zmarłych - szczególnie w Dniu Wszystkich Świętych - przy jednoczesnym myśleniu o naszym środowisku.
- Troska o środowisko powinna być integralną częścią naszego codziennego życia, a cmentarze nie są tutaj wyjątkiem. Wprowadzanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, ograniczanie liczby zniczy i sztucznych kwiatów oraz promowanie naturalnych form dekoracji nagrobków to kroki, które pozwolą nam uczcić pamięć bliskich, dbając jednocześnie o planetę. Działania proekologiczne muszą stać się nieodłącznym elementem przyszłości cmentarzy - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
Na pomysł apelu, który zachęca do bardziej świadomych i zrównoważonych wyborów podczas obchodów Święta Zmarłych, wpadła dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń - członkini Inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane cmentarze, zrzeszającej m.in. historyków, społeczników, którzy dbają o opuszczone cmentarze, oraz ekspertów, którzy przygotowali społeczny projekt prawa pogrzebowego.
- Promujemy ekologiczne formy upamiętnienia. Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów, zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki. Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada, jak pokazuje raport „Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich”, który rzuca światło na ważne kwestie związane z funkcjonowaniem miejsc spoczynku i dostarcza cennych informacji na temat zarządzania cmentarzami, wyzwań związanych z odpadami cmentarnymi oraz ekologicznych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy stanu miejskich nekropolii.
Zużytych zniczy nie wrzucaj do plastiku
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w ubiegłym roku przygotował krótki poradnik, dzięki któremu segregowanie odpadów cmentarnych staje się proste. Przypomnijmy, że na terenie wszystkich gdańskich cmentarzy komunalnych zorganizowany jest system zbiórki odpadów, który ułatwia utrzymanie porządku na cmentarzach i dbanie o środowisko. Ale niezbędne jest opamiętanie o kilku ważnych zasadach (obowiązują one także w 2024 roku):
- Wypalone wkłady plastikowe ze zniczy oraz same szklane znicze wyrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe. Takie znicze niestety nie nadają się do recyklingu.
- Kwiaty, trawa, liście, gałęzie - odpady zielone (lub bio).
- Sztuczne kwiaty i wiązanki - odpady resztkowe.
- Folie/cefofan, w których była zapakowane np. kwiaty - pojemnik na odpady resztkowe.
- Doniczki ceramiczne, jeżeli są w dobrym stanie, warto je ponownie wykorzystać lub oddać; jeżeli nie nadają się do użycia - wrzucamy je do pojemnika na odpady resztkowe.
- Doniczki plastikowe - najlepiej jest sprawdzić oznaczenie, z jakiego rodzaju plastiku są zrobione. Jeżeli na doniczce widnieje zna PP lub 05, to możemy wyrzucić ją do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli doniczka oznaczona jest numerem 07 lub napisem OTHER, to powinna trafić do kosza na odpady resztkowe.
- Pozostałe odpady powinny trafić do kontenera oznaczonego jako odpady resztkowe.
Ze względu na charakterystykę odpadów powstających na cmentarzach, najwięcej jest pojemników na odpady resztkowe oraz na odpady biodegradowalne. W pobliżu bram cmentarnych wystawione są także pojemniki na papier.
Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk segregacja jest prosta
PEŁNA TREŚĆ APELU:
Szacunek dla zmarłych i natury.
Apel przed Świętem Zmarłych
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to wyjątkowy moment na wspomnienia, refleksję i zadumę. W tym czasie szczególnie mocno odczuwamy tęsknotę za naszymi bliskimi, którzy odeszli. Wierzący sięgają po modlitwę, wszyscy - bez względu na wiarę i przekonania - odwiedzamy groby, zapalamy znicze, przystrajamy groby.
Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które - choć chwilowo „upiększają” cmentarze - stają się później tonami nieprzetwarzalnych odpadów. Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny - to wszystko nie służy ani nam, ani planecie. Czy na pewno taki sposób wyrażania szacunku dla zmarłych jest najlepszy?
Apelujemy:
przemyślmy nasze działania. W tych szczególnych dniach, zamiast nadmiaru przedmiotów - które za chwilę staną się odpadami, niszczą środowisko, okażmy pamięć w sposób bardziej świadomy i ekologiczny.
Co możesz zmienić?
- Zapal jedną lampkę - nie potrzeba ich więcej.
- Przynieś naturalne dekoracje - gałązki, liście, suszone kwiaty czy owoce jesieni. Unikaj sztucznych ozdób.
- Stwórz własnoręcznie stroik z naturalnych materiałów, bez użycia plastiku czy drutu.
- Wybieraj szklane znicze lub wykonaj własny znicz z wosku pszczelego, bądź sojowego w ceramicznej podstawce.
- Unikaj sztucznych wiązanek, zwłaszcza tych z cementowymi doniczkami. Jeśli już je masz, używaj ich przez kolejne lata.
- Segreguj śmieci na cmentarzu.
- Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki bardziej ekologicznym wyborom, przeznacz na wsparcie żywych - przekaż je na fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum, lub inną organizację dobroczynną.
Niech ten rok będzie początkiem zmian. Każdy mały krok ma znaczenie. Możemy uczcić pamięć naszych bliskich, dbając jednocześnie o świat, który po sobie zostawimy.
Pamiętajmy - dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów na ich grobach.