Dzień Ukraiński - koncerty i warsztaty dla rodzin z Gdańska i Ukrainy. Tak było w Nadbałtyckim Centrum Kultury  

W niedzielę, 26 lutego, w rok i dwa dni po napaści Fedracji Rosyjskiej na Ukrainę, w geście solidarności z obywatelami tego kraju, Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało Dzień Ukraiński. Przestrzeń instytucji oddano ukraińskiej poezji, muzyce i literaturze. W spotkaniach z nowymi gdańszczanami, naszymi sąsiadami wzięli udział gdańszczanie - stali bywalcy NCK. 
27.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IMG-20230226-WA0046 (1)
Podczas warsztatów wokół wystawy o Misiu Uszatku dzieci słuchały bajek czytanych przez organizatorów
fot. Marta Korga/NCK

"Namioty niezłomności" pojadą z Gdańska do trzech ukraińskich miast. Jak jeszcze pomagamy?

Koncert zespołu Rybonka

W NCK, już o godz. 11, rozpoczął się występ duetu Rybonka, złożonego z ukraińskiej poetki Kseni Kysylychyn i Marcina Turbiarza. Podczas intymnego i przejmującego koncertu muzycy zaprezentowali utwory z debiutanckiej płyty Rybonki, pt. DOM, na którą składają się utwory, w których poruszają tematy związane z poszukiwaniem domu, miejsca do życia.

IMG-20230226-WA0016
Koncert zespołu Rybonka - poetka Ksenia Kysylychyn i Marcin Turbiarz wykonali utwory z pierwszej płyty zespołu pt. Dom
fot. Marta Korga/NCK

Ukraińskie, poetyckie teksty tłumaczone były na język polski. Kysylychyn recytowała je po polsku. Koncert wzbogaciła prezentacja prac Veroniki Stashevskiej. Okna Sali

Mieszczańskiej Ratusza zostały przyozdobione kolorowymi, symbolicznymi witrażami artystki.

IMG-20230226-WA0070
Każdy mógł też zrobić sobie własnego Uszatka
fot. Marta Korga/NCK

Warsztaty z Misiem Uszatkiem

Od godziny 15 przestrzeń Galerii NCK zapełniła się gośćmi, którzy przybyli na zorganizowane wspólnie z Fundacją RC, warsztaty plastyczne związane z trwająca w NCK wystawą pt. “Miś Uszatek. Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego”.

Zbigniew Rychlicki (1922-1989) był rysownikiem, artystą wielokrotnie nagradzanym za ilustracje i projekty książek dla dzieci, docenianym w kraju i zagranicą. Jego najbardziej znaną postacią był bohater bajki Miś Uszatek, który powstał dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: Zbigniewa Rychlickiego oraz poety i autora tekstów Czesława Janczarskiego. Dzieci i dorośli natychmiast pokochali misia, bo liryczna osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a łączyła się z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego niedźwiedzia.

Artysta wykreował również innych bohaterów, między innymi "Plastusia" Marii Kownackiej, polską wersję „Dorotki z krainy Oz” Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna czy niepowtarzalne „Klechdy domowe” zdobione kunsztownie drzeworytami lub „U złotego źródła” Stefanii Wortman. W 1982 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne.

IMG-20230226-WA0069
Oglądanie bajek o Misiu Uszatku - to również była część niedzielnych atrakcji
fot. Marta Korga/NCK

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję uszyć własnego misia, zagrać w grę "Poszukiwanie Misia w Ratuszu", goście czytali i oglądali bajki po polsku i ukraińsku. 

W wydarzeniu uczestniczyło w sumie ok. 200 osób. Większość publiczności, ok. 80 proc. pochodziła z Ukrainy. Były to głównie kobiety (matki, ciotki, babcie) z dziećmi.

- Salę wypełniały śmiechy i radosne okrzyki dzieci - relacjonuje Marta Korga z NCK. - Przerywane jednak refleksją nad tym, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Wspólne przebywanie z nowymi przyjaciółmi w ważnych momentach sprawia nie tylko radość. W takich momentach tym bardziej widzimy, że nasze działania mają głęboki sens. Nie tylko dlatego, że organizowane wydarzenia budzą wśród Ukrainek i Ukraińców zainteresowanie i aktywny udział, ale przede wszystkim dlatego, że tworzą więzi. Budują poczucie bezpieczeństwa. Dają namiastkę stabilności.

W programie Dnia Ukraińskiego w NCK odbył się też koncert radiowy o godz. 20.05 w Radiu Gdańsk zaprezentowała się polsko-ukraińska grupa Hanna, z Hanną Tiekuczewą na czele.

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak