Dzień Tumbo w ponad stu gdańskich szkołach. Rozmowy o żałobie i trudnych emocjach

Wtorek, 21 listopada 2023 roku, to w gdańskich szkołach dzień rozmów o żałobie, stracie kogoś bliskiego, emocjach które w związku z tym przeżywamy i pomocy psychologicznej, kiedy żałoba staje się zbyt trudnym przeżyciem. To też kiermasze, loterie, pomarańczowe ciasta i napoje i zbieranie pieniędzy na wsparcie dzieci w żałobie przebywających pod opieką Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.
21.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
TUMBO0054
Nz. Dzień Tumbo w Morskim Przedszkolu i Morskiej Szkole Podstawowej w Gdańsku
fot. Łukasz Wajszczyk

“Wrzeszcz dla najmłodszych” - bezpłatne warsztaty dla dzieci z historii lokalnej

Z Tumbo raźniej myśleć o śmierci i żałobie

Pomarańczowy Słonik Tumbo to postać z bajki dla dzieci opowiadającej o stracie, żałobie i sposobach radzenia sobie z emocjami, kiedy umiera nam ktoś bliski. Tumbo stracił rodziców, ale poradził sobie ze smutkiem po stracie. Jest maskotką i symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych, który od 2006 roku działa przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

Teraz jego misją jest pocieszanie dzieci. To jego imieniem Fundacja nazwała obchodzony 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku po raz szósty w Gdańsku obchodzony jest jako dzień wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, którzy stracili bliską osobę i przebywają pod opieką Fundacji. Ale też w wielu szkołach i przedszkolach w całej Polsce nauczyciele prowadzą specjalne zajęcia, podczas których poruszają w przystępny sposób trudny temat śmierci. Uczniowie organizują też kiermasze charytatywne, wyprawiają urodziny słonika Tumbo, przygotowują wyjątkowe słonikowe dekoracje, a każda chętna placówka otrzymuje od organizatorów materiały edukacyjne, książki, plakaty i scenariusze zajęć.

TUMBO0010
Charytatywne kiermasze z własnoręcznie przygotowanymi wypiekami to tradycja Dnia Tumbo w szkołach
fot. Łukasz Wajszczyk

Dzieci przeżywają żałobę jak dorośli 

- Z naszej wieloletniej pracy w hospicjum wynika, że mówienie dzieciom o chorobie bliskich, o ich śmierci jest prawdziwym problemem - mówi Agnieszka Paczkowska, koordynatorka programu, wiceprezes zarządu Fundacji Hospicyjnej. -  Rodzice czy bliscy często nie wiedzą, jak przygotować dziecko na stratę, jak wspierać w czasie odchodzenia bliskiej osoby. Wokół żałoby dzieci jest też wiele mitów, na przykład taki, że dzieci krótko ją przeżywają, szybko zapominają. To nieprawda, około 30 procent dzieci przeżywa żałobę dłużej niż rok i potrzebuje dwa, trzy lata, żeby dojść po starcie do jako takiej równowagi. Dzieci przeżywają stratę jak dorośli, ale najczęściej nie mają narzędzi, żeby sobie z nią poradzić. Dlatego tak ważne są rozmowy w szkołach i przedszkolach o odchodzeniu, utracie, uczuciach z tym związanych i o tym gdzie szukać pomocy. 

Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku. Nowe pracownie i stołówko-kawiarnia

Dzień Tumbo - wsparcie dla uczniów, edukacja dla nauczycieli

Organizowanie Dania Tumbo w szkołach to tylko część programu Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, który działa w ramach Fundacji Hospicyjnej. Program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oferuje wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Specjalnie przygotowane i dostosowane do wieku uczestników scenariusze zajęć dają możliwość poruszenia tego tematu w przystępny sposób.

TUMBO0020
Fundacja Hospicyjna zebrane podczas szkolnych loterii i kiermaszy pieniądze przeznaczy m.in. na wsparcie psychologiczne osieroconych dzieci
fot. Łukasz Wajszczyk

- To są konkretne porady dla nauczycieli i pedagogów, jak na przykład rozmawiać z uczniami w klasie, kiedy zmarł ich kolega - tłumaczy Agnieszka Paczkowska. - To edukowanie uczniów, jak zachowywać się wobec koleżanki czy kolegi, kiedy wracają do klasy po kilkudniowej nieobecności, po stracie bliskiej osoby. Jak rozpoznać u dziecka i nastolatka, czy jego zachowanie to "normalny" przebieg żałoby, czy taki który wymaga pomocy psychologa.  

Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26

Potrzebujesz wsparcia w żałobie? Zadzwoń na 800 111 123

Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga od 2006 roku wspiera dzieci i młodzież, którym umarł ktoś bliski. W ramach programu uruchomiono też specjalną „Tumbolinię” (tel. 800 111 123), gdzie każdy dorosły czy też dziecko będące w żałobie, może znaleźć pomoc. Działa również strona internetowa tumbopomaga.pl - tu można znaleźć wiele porad i wskazówek dotyczących radzenia sobie z żałobą po stracie bliskiej osoby.

 

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana