• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Niepodległości w Kuźni Wodnej. Dobra zabawa i ciekawa lekcja historii

Dzień Niepodległości w Kuźni Wodnej. Dobra zabawa i ciekawa lekcja historii

Na co dzień jest zamknięta, w Dniu Niepodległości, przez pięć godzin - stała otworem dla gości. Mowa o Kuźni Wodnej w Oliwie. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizowało ciekawe pokazy, m.in. kucie Orła Białego czy robienie glinianych naczyń. Dzieci na chwilę mogły stać się kowalami, a dorośli poszerzyli swoją wiedzę na temat rzymskich legionów. Jednym słowem, każdy znalazł coś dla siebie.
11.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zabytkowy obiekt zarządzany dziś przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, docelowo ma być wzięty pod opiekę przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. I to właśnie MHMG postanowiło otworzyć kuźnię w Święto Niepodległości. Widząc radość i entuzjazm dzieci, których rodzice postanowili zabrać je tego dnia do kuźni, wnioskować można, że był to świetny pomysł na wspólne spędzenie drugiej części Dnia Niepodległości. Atrakcją, która cieszyła największym zainteresowaniem, były pokazy kowalstwa. Prócz kucia Orła Białego, najmłodsi robili podkowy. Zadanie niełatwe, ale chętni ustawiali się w sporej kolejce.

W trakcie pięciogodzinnych pokazów niewątpliwą atrakcją byli także rzymscy legioniści. Członkowie grupy Legio XXI Rapax to jedna z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jej społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Prezentowali nie tylko zbroje, hełmy czy miecze. Ciekawostkami przykuwającymi uwagę dorosłych były przedmioty użytku codziennego. Jeden z legionistów prezentował na przykład przedmiot w kształcie litery “L”, o grubości może jednego centymetra, którym rzymianie ściągali z ciała... brud. Wizyta w Kuźni Wodnej była na pewno ciekawą lekcją historii połączoną z dobrą zabawą.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic