- Ponieważ Hevelianum jest silnie związane zarówno z Gdańskiem, jak i z Heweliuszem, postanowiliśmy uczcić ten dzień, zapraszając do rozmowy gdańskie naukowczynie. Pragniemy przedstawić ich pasje, cele naukowe oraz osiągnięcia. Chcemy skoncentrować się na dokonaniach gdańskiej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej – mówi Magdalena Maszewska, specjalistka ds. edukacji matematyczno-fizycznej Hevelianum.
Profesor dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk otrzymała Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.
- Profesor Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk jest uznanym w skali krajowej i międzynarodowej autorytetem z zakresu historii sztuki. Jej liczne prace naukowe wnoszą istotny wkład do wiedzy o międzynarodowych relacjach kulturowych, w szczególności na obszarze krajów nadbałtyckich. Prof. Omilanowska-Kiljańczyk bardzo angażuje się w problematykę architektoniczną Gdańska i Pomorza. W aktywności badawczej inspirowanej przesłankami poznawczymi, zawsze dba o wszechstronny przekaz pozyskanej wiedzy do otoczenia społecznego. Aktywnie uczestniczy w działalności różnych instytucji nauki i kultury. Jest uczoną wnoszącą nieprzemijający wkład do wiedzy o polskiej kulturze - mówił podczas wygłaszania laudacji prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, przewodniczący kapituły w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.
Prof. dr hab. Ewa Łojkowska otrzymała nagrodę im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Naukowczynię doceniono za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności poznanie i opisanie pełnej puli genetycznej patogenów roślin z gatunków Dickeya solani i Pectobacterium parmentieri, opracowanie testów molekularnych pozwalających na ich efektywne wykrywanie i identyfikację oraz opracowanie innowacyjnych metod ochrony roślin przed patogenami.
- Można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tegoroczna Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych dostaje się w ręce wybitnej badaczki, mającej osiągnięcia naukowe w skali światowej w zakresie fitopatologii, znakomitej twórczyni szkoły naukowej, która wykształciła dużą grupę specjalistów pracujących w różnych instytucjach, wspaniałej organizatorki nauki, potrafiącej profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem pracować nad wdrażaniem wysokich standardów na uczelni - powiedział podczas wygłaszania laudacji prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, przewodniczący kapituły w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
Dzień Nauki Polskiej jest świętem państwowym, obchodzonym w tym roku po raz drugi. Zostało ustanowione w styczniu 2020 r. dla uznania dokonań rodzimych naukowców. Projektodawcy wśród najwybitniejszych polskich naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazują również m.in. Jana Heweliusza, czyli patrona Hevelianum.