Małe niezależne ośrodki kultury
- Chcemy przypomnieć, że działające w Gdańsku punkty sprzedaży książki to małe, niezależne ośrodki kultury. Uważamy, że trzeba eksponować ich kulturotwórczą rolę, a jednocześnie podkreślać autorski profil każdego z owych miejsc. Chcielibyśmy też, aby nasze wspólne działanie ożywiło zainteresowanie księgarniami i antykwariatami tuż przed Świętami. Jednocześnie nasze działanie ma pokazać gdańskich księgarzy i antykwariuszy z nowej, atrakcyjnej strony - mówią inicjatorzy projektu z Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.
W środę, 13 grudnia, zaplanowano także premierę bezpłatnego zinu / biuletynu. Przedstawione zostaną w nim historie ośmiu miejsc i ludzi, którzy prowadzą antykwariaty i księgarnie. Organizatorom do wspólnej pracy nad biuletynem udało się zaangażować księgarki i promotorki czytelnictwa z Gdańska: Martę Pilarską, Natalię Soszyńską i Violę Wojdę.
Akcja promocyjna
Oprócz samego biuletynu, 13 grudnia w ośmiu miejscach na mapie Gdańska do odebrania będzie wiele gadżetów literackich (np. wlepek czy toreb na książki). Zaplanowano też konkursy książkowe.
Ruszył również wspólny profil – Gdańskie Księgarnie Kameralne na facebooku i instagramie.
W projekcie biorą udział:
- Firmin Księgarnia na Lawendowej (ul. Lawendowa 2/3)
- Gdańska Księgarnia Naukowa (ul. Łagiewniki 56)
- Książka i Wino. Księgarnia Kameralna. (Stary Rynek Oliwski 19)
- Księgarnia Marpress (Targ Rybny 10B)
- NURTY - księgarnia IKM (Targ Rakowy 11)
- Antykwariat Rejs (ul. Kowalska 7)
- Szafa Gdańska (ul. Garbary 14/1)
- Tajne Komplety Gdańsk (ul. Długa 35)
Realizacja projektu: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.
Dofinansowano ze środków miasta Gdańska.