Dzień Kobiet - koncerty, imprezy, spektakle

Trzy ciekawe koncerty, warsztaty florystyczne, spektakle i spotkania poświęcone kobietom - to wszystko i wiele więcej czeka w Gdańsku w środę, 8 marca, z okazji Dnia Kobiet. Na część wydarzeń wstęp wolny. Tego dnia odbędzie się także Trójmiejska Manifa, która o godz. 17.00 rusza spod Fontanny Neptuna zmierzać będzie w okolice Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.
06.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z koncertu, śpiewacy na scenie, w tle muzycy
To trzeba zobaczyć i usłyszeć - 8 marca wystąpi 10 różnych indywidualności twórczych, 10 temperamentów, 10 odcieni tego jednego, najwspanialszego męskiego głosu, jakim jest tenor
fot. Agencja Brussa

W Dzień Kobiet zadbaj o siebie - profilaktyka raka piersi i bicie rekordu w ECS

Koncert 10 Tenorów 8 marca

Prawdziwa potęga głosów zagości podczas magicznego koncertu na Dzień Kobiet w środę, 8 marca, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) za sprawą 10 Tenorów

To międzynarodowy projekt, w którym występują: Bartosz Kuczyk (Polska), Mirosław Niewiadomski (Polska), Mariusz Adam Ruta (Polska), Sergiy Hurets (Ukraina), Ivan Korenivsky (Ukraina), Dymitro Foszczanka (Ukraina), Badri Adamia (Gruzja), Volodymir Holkin (Ukraina), Mykhailo Gumennyi (Ukraina), Anatoly Pogrebnoy (Ukraina) i Victor Melnik (Ukraina).

- W XIX wieku wielcy tenorzy koncertowali solo. XX wiek wprowadził modę na trzech tenorów. Od wielu lat modne są też turnieje tenorów, gdzie śpiewacy współzawodniczą ze sobą. Ale XXI wiek - to stulecie dziesięciu tenorów, którzy nie walczą ze sobą, ale śpiewają w duecie czy kwartecie, a nawet całą dziesiątką… Bawią przy tym świetnie publiczność, bowiem wykonują każdą muzykę: operową, operetkową, pieśni neapolitańskie, folklor, fragmenty musicali, estradowe szlagiery i hity spod znaku rocka - zapraszają organizatorzy.

Koncert w Dzień Kobiety będzie więc prawdziwą muzyczną uczta, przepełnioną niezwykłymi emocjami - od wzruszenia aż po gromki śmiech - której trzeba skosztować na żywo. Repertuar to niespodzianka - niezwykli tenorzy są w stanie wcielić się nie tylko we Franka Sinatrę z jego ciepłym barytonem, ale nawet w Edith Piaf, widzącą życie w różowych barwach. Śpiewają o kobietach, o miłości, o poranku, o wieczorze, o mamie, o zakrętach w biografii, nie boją się żadnych wyzwań wokalnych - wszystko po to, aby udowodnić na koniec, że „We Are The Champions”.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 110 - 160 zł.

Koncert „A wszystko przez kobiety” 8 marca

Muzycznie w środę, 8 marca, będzie także w oliwskiej Paszczy Lwa (ul. Kwietna 39), gdzie z okazji Dnia Kobiet z programem zatytułowanym przewrotnie „A wszystko przez kobiety” wystąpi Jarosław Ziętek oraz Tomek Olszewski Trio. Główną tematyką wspólnej muzycznej podróży będą właśnie kobiety.

O artystach:

Jarosław Ziętek - gitarzysta i wokalista, rezydent wielu klubów Trójmiasta i lider Ziętek Band. Współpracował m.in. z Krzysztofem Skibą i Jarkiem Janiszewskim oraz z Markiem Richterem. Jest ponadto współtwórcą spektakli „Grease” (Teatr Miniatura), „Opowieści Kanterberyskie” (według Geoffreya Chaucera), do którego to spektaklu skomponował muzykę (Teatr Miniatura), „Rent” (Centrum Stocznia Gdańska), „Opera za trzy grosze” (sala koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku / dawne kino Gedania), „Niech żyją młode żądze” (Teatr Atelier), „Nic dwa razy się nie zdarza” - wspomnienie o Łucji Prus (spektakl z udziałem m.in. Macieja Miecznikowskiego, Moniki Dryl, Małgorzaty Markiewicz, Marty Wiejak i Joanny Knitter w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku). Na Festiwalu Szekspirowskim 2013 wraz z Tadeuszem Wolańskim zrealizował uliczny spektakl na Targu Węglowym „The King, The Queen & The Fool” we własnej adaptacji (kolaż tekstów Szekspira i Woody'ego Allena).

Tomasz Olszewski - muzyk, kompozytor, poeta - także śpiewający, autor tekstów,  konferansjer i prezenter radiowy, a przez wiele lat także telewizyjny. Opublikował swoje teksty w tomiku „Zapiski z podróży” oraz w kilku antologiach poetyckich. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych. Tworzył również teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na kilku płytach. Za swoją twórczość otrzymał prestiżowe nagrody. Napisał polskie teksty do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże - „Fado” - Marzena Nieczuja Urbańska) i najsłynniejszych tang („Tango” - Dorota Lulka i „Milonga Baltica”). Jego utwory znaleźć można na kilkunastu składankach i kompilacjach. Nagrał sześć płyt autorskich: „Przesiadka”, „Lajf”, „Odbijany”, „Jest pięknie”, „Łatwa miłość” i „Czarną tęczę”. Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże. Jeśli akurat nie występuje solo, na scenie towarzyszą mu utalentowani, a nawet znani muzycy.

Wojciech Kopylec - trójmiejski gitarzysta, szczególnie ceniony za grę na gitarze akustycznej, ale gra także na gitarze elektrycznej, klasycznej i mandolinie.

Marek Skrętny - basista, na przestrzeni lat związany m.in. ze zespołami Asyż, Antybiotyk i White Garden.

Rozkład godzinowy:

- godz. 19:30 - Jarosław Ziętek;

- godz. 20:30 - Tomek Olszewski/ Marek Skrętny/ Wojciech Kopylec.

Bilety: kobiety wstęp wolny, mężczyźni 20 zł.

plakat informacyjny koncertu
Dom Sąsiedzki „Zakopianka” zaprasza wszystkich na wieczór piosenek przede wszystkim o kobietach, i utworów z poprzednich dekad
mat. Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka”

Dzień później koncertowo w „Zakopiance”

A miłośniczki i miłośników big-beatu Dom Sąsiedzki „Zakopianka” (ul. Zakopiańska 40) zaprasza na koncert gitarzysty Włodka Kubiaka, zatytułowany „Dzień Kobiet w piosence”. Muzyczne spotkanie odbędzie się jednak nie w Dzień Kobiet, a następnego dnia - w czwartek, 9 marca. Niemniej, repertuarowo wydarzenie nawiązuje do święta 8 marca i organizowane jest szczególnie dla pań (ale mile widziani są także panowie!). 

W repertuarze wieczoru znajdą się big-beatowe piosenki z lat 60. i 70., które łączy tematyka: są poświęcone kobietom. Wykona je gitarzysta nieistniejącego już zespołu wokalno-instrumentalnego „Atole”, który powstał w 1967 roku przy klubie Stoczni Północnej „Lastadia” w Gdańsku: Włodek Kubiak.

W skład grupy wchodzili ponadto: Krzysztof Zakreta - gitara, śpiew; Krzysztof Tryfon - gitara basowa; i Zbigniew Śmigalski - perkusja. Kierownictwo muzyczne sprawowała Nina Rowińska. Formacja zdobyła główną nagrodę w konkursie o „Błękitną Gitarę” zorganizowanym przez ZW ZMS. Na repertuar zespołu składały się głównie własne kompozycje utrzymane w stylu folk, łączące elementy muzyki kaszubskiej z nowoczesną muzyką rytmiczną. Grupa wzorowała się na dokonaniach Jimi'ego Hendrixa, Otisa Reddinga, Erica Claptona i Wilsona Picketta. Zespół działał przy klubie młodzieżowym Stoczni Północnej „Lastadia” w Gdańsku, przy ulicy Zakopiańskiej 40 - gdzie obecnie działa Dom Sąsiedzki „Zakopianka”. 

Początek o godzinie 18:30. Wstęp wolny.

dwoje aktorów z zespołem downa ubranych na biało siedzi na skraju sceny, w tle dwoje aktorów ubranych na biało
Spektakl „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej opowiada o tym, dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia
fot. Art & Action Photo Dawid Linkowski

„Podchodzisz moją samotność” - wzruszająco o miłości

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w środę, 8 marca, zobaczymy najnowszy spektakl Teatru Razem: „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej, według „Romea i Julii” Williama Szekspira w przekładzie Józefa Paszkowskiego.

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 roku, w ramach współpracy PSONI (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) z Gdańskim Archipelagiem Kutury. Jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. „Podchodzisz moją samotność” to profesjonalna produkcja o miłości z udziałem aktorów m.in. Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura: Krzysztofem Matuszewskim, Cezarym Rybińskim, Katarzyną Kaźmierczak, Urszulą Kowalską i Jadwigą Sankowską. 

- W trakcie naszych twórczych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów - wspomina pracę nad spktaklem Dorota Bielska, reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki „Łączę światy”. - Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o wielkiej potrzebie miłości i ogromnych trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Do współpracy przy spektaklu zaproszono również grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat. Remont Pomp powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Muzycy grają na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych - m.in. na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Mają w swoim dorobku dwie płyty: „Złotą Platynę” (2012), nagraną z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim, i „Pomp Power” (2016), również nagrany z Trzaską. Zagrali wiele koncertów w Trójmieście i innych miastach Polski, przygotowali także oprawę muzyczną 12 spektakli Teatru Razem. 

Twórcy: scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska, scenografia: Jarosław Rebeliński, muzyka na żywo: Jan Elf, choreografia: Joanna Wolańska, wokal: Zuzanna Bielska, szef zespołu: Jarek Rebeliński. Obsada: Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski i Sylwia Zarembska. Zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) oraz Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Katarzyna Kaźmierczak, Urszula Kowalska i Jadwiga Sankowska.

Spektakl zobaczymy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z okazji Dnia Kobiet w środę dwukrotnie: o godzinie 12:00 i 18:00, a kolejna okazja będzie w czwartek, 9 marca, o godzinie 12:00. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 16. roku życia. Bilety: 30-50 zł.

Spektakl prezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „Szekspir dla każdego” finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Miłość niejedno ma imię... w Sobieszewie

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów (ul. Turystyczna 3) zaprasza w środę, 8 marca, do malowniczego Sobieszewa, na wydarzenie zatytułowane „Miłość niejedno ma imię... czyli różne oblicza miłości”.

To zabawny program teatralny wokół tematu miłości, prezentowany przez rozmiłowaną w sztuce dramatu grupę aktywnych seniorów, którzy doświadczenie sceniczne zdobyli w projekcie Teatru Szekspirowskiego „Teatralny Pasjans” - zaprezentowali wówczas „Ryszarda II” w reżyserii Piotra Biedronia.

Pomysł na scenariusz spektaklu „Miłość niejedno ma imię... czyli różne oblicza miłości” zrodził się na podstawie projektu „Przegląd pamięci. Pierwsza miłość”, zrealizowanego w Stacji Orunia GAK w 2015 roku. Artyści-amatorzy zachęceni sukcesem z tamtego roku rozszerzyli zakres tematyczny, zadbali także o odświeżoną oprawę muzyczną.

Aktorzy, scenariusz, dobór wierszy i utworów muzycznych - członkowie Koła Emerytów i Rencistów Nr 6 Bursztynek: Renardo Choszcz, Marzena Doner, Zbigniew Ferger, Irena Garlicka, Zofia Grzelachowska, Sabina Gurgul, Teresa Radgowska. Pomoc merytoryczna: Zuzanna Wronka.

Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

grafika wydarzenia
W programie między innymi flower boxy, koncert ukraińskiego zespołu, plecenie warkoczy czy spotkanie z kosmetologiem
mat. Centrum Społeczności w Gdańsk

Dzień Kobiet w Centrum Społeczności w Gdańsku

Centrum Społeczności w Gdańsku (ul. Karmelicka 1) w środę, 8 marca, zaprasza na mnóswo atrakcji pod hasłem „Kwiaty, piękno, słodycze”. W całodziennym programie (w godzinach 12-19:00) znalazły się spotkania, warsztaty oraz inne atrakcje. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy. 

Program:

- godz. 12:00 - 14:00 - „Flower Box” - wyjątkowe warsztaty florystyczne, dzięki którym stworzycie przepiękny box z żywymi kwiatami. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń: olha.terletska@lutheranworld.org. W treści maila wpisz „FLOWER BOX”; 

- godz. 14:00 - 15:30 - spotkanie, podczas którego zagłębimy się w historię Dnia Kobiet, poznamy takie zagadnienia jak „feminizm” czy „mizoginia” oraz odkryjemy feminatywy. Na końcu spotkania będziemy mieć wyjątkową niespodziankę dla skóry i ciała;

- godz. 15:30 - wyjątkowy koncert ukraińskiego małżeństwa, podczas którego pośpiewamy i potańczymy do muzyki;

- godz. 16:30 - 17:30 - pokaz filmu ukazujący walczące kobiety na wojnie w Ukrainie, po filmie warsztaty tworzenia kartek z podziękowaniem za zaangażowanie na linii frontu. Wolontariuszka zabierze stworzone kartki i wspólnie wyślemy je na Ukrainę. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń: pavlova.olena@lutheranworld.org. W treści maila wpisz „KARTKI”;

- godz. 17:30 - 19:00 - Festiwal plecenia warkoczy. Masz długie włosy i lubisz warkocze? W tym dniu mamy dla Ciebie warsztaty robienia wyjątkowych warkoczy!;

- godz. 18:00 - 19:00 - DYI - jak zrobić kosmetyki w domu, domowe maseczki, pielęgnacja domowa. Prowadzenie: mgr Monika Wiensak - kosmetolożka, dietetyczka. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń: anastasiya.savytska@lutheranworld.org. W treści maila wpisz „KOSMETYKI”.

Dodatkowo przez cały dzień: moc atrakcji dla dzieci, founde czekoladowe z owocami, strefa fotograficzna z tradycyjnymi wiankami ukraińskimi. 

Wszystkie warsztaty i spotkania są bezpłatne. 

У Міжнародній Жіночий День 08.03 з 12:00 до 19:00 ми запрошуємо вас в наш Громадський Центр у Гданську (ul. Karmelicka 1) на цілий ряд заходів, які ми підготували для вас! Під девізом “Квіти, краса, солодощі" ховаються зустрічі, майстер-класи та інші розваги. Всі заходи безкоштовні, але на деякі з них ведеться попередня реєстрація.

Ось детальний план: 

- 12:00 - 14:00 - „Flower Box” - запрошуємо вас на унікальний флористичний майстер-клас, завдяки якому в цей день ви створите чудову композицію з живими квітами. Вам цікаво взяти участь? Подайте заявку через е-пошту, кількість місць обмежена, під увагу береться порядок подання заявок: olha.terletska@lutheranworld.org. У темі листа введіть „FLOWER BOX”;

- 14:00 - 15:30 - Запрошуємо вас на зустріч, на якій ми заглибимося в історію свята міжнародного жіночого дня. Познайомимося з такими термінами, як „фемінізм" і „мізогінія”, а також відкриємо для себе фемінітиви. Наприкінці зустрічі ми підготували для вас сюрприз для шкіри та тіла;

- 15:30 - Запрошуємо вас на унікальний концерт української подружньої пари, під час якого. ми заспіваємо і потанцюємо під музику;

- 16:30-17:30 - Ми плануємо показ відеоролика про жінок, які воюють в Україні, а після запрошуємо Вас на майстер-клас з виготовлення листівок з вдячністю і привітаннями нашим захісницям. Волонтерка забере створені листівки і відправить їх в Україну. Вам цікаво взяти участь? Подайте заявку через е-пошту, кількість місць обмежена, під увагу береться порядок подання заявок: pavlova.olena@lutheranworld.org. У темі листа введіть „KARTKI”;

- 17:30-19:00 - Фестиваль плетіння коси. У вас довге волосся і вам подобаються гарні зачіски? У цей день ми підготували для вас майстер-клас з плетіння унікальних кісок!;

- 18:00 - 19:00 - DYI - як зробити косметику в домашніх умовах, домашні маски, домашній догляд за шкірою -  магістриня Monika Wiensak- косметологиня, дієтологиня. Вам цікаво взяти участь? Подайте заявку через е-пошту, кількість місць обмежена, під увагу береться порядок подання заявок: anastasiya.savytska@lutheranworld.org. У темі листа введіть „KOSMETYKI”.

Додатково увесь день: безліч розваг для дітей, шоколадне фондю з фруктами, фотозона з традиційними українськими вінками.

grafika zapraszająca na manifę
Od 19 lat z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 Marca ulicami Gdańska, Sopotu lub Gdyni przechodzi Trójmiejska Manifa
Autorka grafiki: Patrycja Cichosz

Manifa Trójmiasto 2023

Tradycyjnie z okazji Dnia Kobiet w Gdańsku odbędzie się Trójmiejska Manifa. Hasło tegorocznej, 19. odsłony brzmi: „Całego życia! Równych praw! Godnych płac!”.

- Hasła: „Całego życia” i „Równych praw” w tegorocznym Manifowym przesłaniu nawiązują do postulatu Zofii Nałkowskiej ze Zjazdu Kobiet Polskich w 1907 roku. Dzięki sufrażystkom mamy wprawdzie prawa wyborcze oraz zagwarantowane w Konstytucji równe prawa. Jednak w rzeczywistości patriarchat w Polsce, wspomagany przez kościół katolicki i prawicowych polityków, ciągle je podważa - mówią organizatorki.

Podczas Manify przypomniana zostanie kampania #TylkoTAKoznaczaZgodę, która ruszyła ogólnopolsko poprzez sieć i taniec przeciwko przemocy pod hasłem „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”. Będzie to okazja, by wystosować żądania o zmiany w kodeksie karnym w sprawie gwałtu - oparcia jego definicji na braku zgody (tak jak w większości krajów EU), i minimalnej kary za gwałt: 3 lat. Na Trójmiejskiej Manifie przypomniane zostanie też, że kobiety w Polsce nadal nie mają prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, choć poparcie społeczne dla zniesienia zakazu aborcji w kraju wzrosło do 68% (dane z badania w listopadzie 2022 roku). Będzie to także okazja, by wyrazić solidarność z Justyną Wydrzyńską z Aborcyjnego Dream Teamu.

Ponadto Trójmiejska Manifa będzie przestrzenią, by edukować o ciałopozytywności; żądać wsparcia osób queer, trans i równych praw dla nich, a także dla małżeństw jednopłciowych i tęczowych rodzin; apelować o edukację seksualną, rządowy program dla in-vitro i nowoczesną antykoncepcję. To nie wszystko.

- Na Manifie stanowczo zakrzykniemy Dość! łamaniu praw pracowniczych i wykorzystywaniu pracownic, żerując na ich trudnej sytuacji życiowej. Upomnimy się o godne płace i niezrealizowane żądania podwyżek wynagrodzeń tzw. sfeminizowanych zawodów: nauczycielek, opiekunek, pielęgniarek, pracownic administracji i usług itp. Wyzysk ekonomiczny wobec kobiet to przemoc, i szczególnie wobec skutków pandemii, drożyzny i wzrastającego ubóstwa w Polsce trzeba głośno i zdecydowanie z tym walczyć. Wyrazimy też poparcie z Inicjatywami: Chcemy Całego Życia oraz Protest OZN i ich opiekunów na rzecz zniesienia zakazu pracy dla rodziców i opiekunek_ów, pobierających świadczenia na osobę z niepełnosprawnością. Staniemy też po stronie osób, doświadczających mobbindu w pracy - mówią organizatorki. 

Ponieważ Manifa to manifestacja na rzecz pokoju i przestrzegania praw człowieka, z uwagi na drugi rok eskalacji wojny w Ukrainie, a także trwający ponad półtora roku kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, skandowane będą hasła na rzecz wsparcia dla Ukrainy i zakończenia wywózek w Puszczy Białowieskiej.

Wydarzenie rozpocznie się w środę, 8 marca, o godzinie 17:00 spod Fontanny Neptuna / Dworu Artusa (ul. Długi Targ 43). Trasa powiedzie przez Dolne Miasto, pod Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (ul. Jaskółcza 1), gdzie o godzinie 18:30 z performansem „D.N.A. Kobiety” wystąpi Katarzyna Chmielewska - choreografka, tancerka, nauczycielka tańca, producentka oraz koordynatorka działań artystycznych w Stowarzyszeniu Teatr Dada von Bzdülöw. Wstęp wolny.

Dzień kobiet w Starym Maneżu

TV

Rzuć palenie!