Magazyn Forbes: Jarmark św. Dominika w Gdańsku wśród najlepszych w Europie
We wtorek 19 marca 2024 r. przypada 786. rocznica pierwszego zapisu nazwy "Kaszuby", którą odnotowano w dokumencie z 19 marca 1238 r, w bulli papieża Grzegorza IX . Ten marcowy dzień już tradycyjnie od lat jest okazją do prezentacji dorobku kultury i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach. W tym roku gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Fundacja Kaszuby po raz pierwszy zorganizowały wspólnie obchody kaszubskiego święta w Gdańsku.
Czarno-złota kaszubska flaga na Górze Gradowej
Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi kaszubskiej na najwyższy maszt w Gdańsku, który znajduje się na Górze Gradowej. Wydarzenie na Górze Gradowej zorganizowała Fundacja Kaszuby. Udział w tym wydarzeniu wzięła m. in Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Pomaska - posłanka Koalicji Obywatelskiej, Krystian Kłos, Łukasz Bejm - radni Miasta Gdańska.
- Społeczność kaszubska buduje swoją siłę na fundamentach kultury, języka i historii - powiedziała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, podczas uroczystości na Górze Gradowej. - Kaszuby są miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, gdzie korzenie są traktowane z szacunkiem a jednocześnie otwarcie patrzy się w przyszłość. W szkołach aż 22 000 dzieci uczy się języka kaszubskiego. To nie tylko kwestia nauki języka, ale także przekazywania wartości i tradycji tradycji.
Tradycyjne spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego
Po uroczystościach na Górze Gradowej odbyło się spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku zorganizowane przez gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Gdańscy Kaszubi już tradycyjnie spotykają się tego dnia pod pomnikiem najwybitniejszego i najbardziej zasłużonego dla Gdańska i Pomorza średniowiecznego księcia Pomorza Gdańskiego z wschodniopomorskiej dynastii Sobiesławiców (XIII wiek).
18 sierpnia przypada Święto Flagi Kaszubskiej. Na Górze Gradowej zawisła czarno-złota
- Ten Dzień Jedności Kaszubów to jest trochę przewrotna nazwa, bo nie jesteśmy w takim państwie, w takim regionie na Pomorzu, w którym wszyscy myślą, mówią i czują tak samo. Jesteśmy różni - powiedział Wojciech Konkel, Prezes Zarządu, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku. - Ale w tym dniu okazujemy sobie i innym, że mimo różnic politycznych i wszelakich możemy razem usiąść do stołu i rozmawiać o kaszubskich i pomorskich sprawach, o działaniach na rzecz Kaszub, na rzecz rozwoju języka i kultury kaszubskiej.
Wojciech Konkel podkreślił, że 19 marca 2024 roku po raz pierwszy Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zorganizowało obchody i wspólnie świętuje z Fundacją Kaszuby.
- Ten dzień w Gdańsku będziemy świętować i organizować wspólnie jako dwie organizacje, które działają w Gdańsku od wielu lat - dodał Wojciech Konkel. - Tego dnia pokazujemy jedność w sprawach Kaszubów, budujemy wspólnotę i wymagamy od siebie, abyśmy podejmowali działania na rzecz Kaszub.
Ruszyła edumapa - nowy serwis internetowy o edukacji dla młodzieży z Trójmiasta
Nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby (słowa z hymnu Kaszub)
Dzień Jedności Kaszubów (kasz.: Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach zapisaną w bulli papieża Grzegorza IX datowanej na 19 marca 1238 r. W dokumencie tym szczeciński książę z dynastii Gryfitów został określony jako „dux Cassubiae”. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu święto obchodzone jest uroczyście lokalnie w wielu miejscach na Kaszubach, a także organizowane jest wydarzenie centralne (wojewódzkie, w tym roku odbyło się w niedzielę, 17 marca, w Kolbudach) i stanowi okazję do prezentacji dorobku kultury i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach.