Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie zaprasza pod pomnik Świętopełka
W tym roku przypada 785. rocznica pierwszego zapisu nazwy ‘Kaszub’, którą odnotowano w dokumencie z 19 marca 1238 r. Z tej okazji przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego zapraszają mieszkańców i gości Gdańska, Kaszubów oraz miłośników Kaszub, na spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, na skwerze przy ul. Szerokiej.
Świętopełk II Wielki był najbardziej zasłużonym dla Gdańska i Pomorza władcą pomorskim z wschodniopomorskiej dynastii Sobiesławiców (w XIII wieku).
Zasadź drzewo w pierwszym miejskim mikrolesie
Niedzielna uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00. Odśpiewany zostanie hymn kaszubski i złożone wiązanki kwiatów. Okolicznościową przemowę wygłosi prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wojciech Konkel, po której zaplanowano występ artystyczny przygotowany przez młodzież wraz z Idą Czaja.
- Zabieramy ze sobą flagi kaszubskie, szaliki oraz inne elementy stroju w barwach czarno - żółtych! Zapraszamy na wspólne świętowanie i poznawanie dziejów Gdańska - zachęcają członkowie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.
Fundacja Kaszuby zaprasza na Górę Gradową
Tradycją już jest, że tego dnia na Górze Gradowej, na terenie Hevelianum, zostaje wciągnięta na maszt ogromna kaszubska flaga. Organizatorem jej uroczystego podniesienia jest Fundacja Kaszuby. Pierwsze uroczyste podniesienie kaszubskiej flagi w tym miejscu odbyło się w 2020 roku. Jest to prawdopodobnie największa kaszubska flaga na świecie. Jej wymiary to 8 na 5 metrów, co oznacza, że flaga ma 40 mkw powierzchni.
- Flaga zostanie wciągnięta na maszt o godzinie 12 i będzie powiewać nad Gdańskiem do końca dnia - zapowiada inicjator akcji Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. - Flagę doskonale widać z wielu miejsc w mieście. Mamy więc nadzieję, że jej widok przyniesie radość każdemu, kto choć przez chwilę na nią popatrzy.
Kaszubska flaga jest wywieszana na Górze Gradowej dwa razy w roku, 19 marca z okazji Dnia
Jedności Kaszubów i 18 sierpnia z okazji Święta Flagi Kaszubskiej. W trakcie jej podnoszenia odgrywany jest kaszubski hymn Zemia Rodnô (Ziemio Ojczysta) autorstwa Jana Trepczyka.
Światowy Dzień Poezji. Przyjdź na słowno-muzyczny spektakl
19 marca świętują Kaszubi
Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone każdego roku 19 marca. Upamiętnia pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 r. papież zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów obchodzono w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście w wielu miejscach na Kaszubach i stanowi okazję do prezentacji dorobku i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach.
W 2023 r. centralne wydarzenia organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i partnerów, w ramach Dnia Jedności Kaszubów, odbędą się w Gniewinie.