• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Flagi: podświetlony Gdańsk, flaga na Górze Gradowej, koncert

Dzień Flagi: podświetlony Gdańsk, flaga na Górze Gradowej, koncert

W sobotę, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Gdańsku odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt na Górze Gradowej, a najważniejsze obiekty w mieście zostaną podświetlone na biało-czerwono. Święto uczci też koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta. Pierwsze atrakcje już w czwartek, 30 kwietnia.
30.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Pokażmy, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych barw narodowych, ale nie narażajmy swojego zdrowia i życia - prosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i apeluje o świętowanie 2 maja w domach
- Pokażmy, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych barw narodowych, ale nie narażajmy swojego zdrowia i życia - prosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i apeluje o świętowanie 2 maja w domach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Rząd: od 4 maja otwarte hotele i galerie handlowe, od 6 maja - przedszkola i żłobki


Gdańsk co roku organizuje uroczystości związane z upamiętnieniem obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku świętowanie będzie wyglądało nieco inaczej, ze względu na epidemię. Będzie skromniej, ale nadal wyjątkowo.

 

Biało-czerwony Gdańsk

Już w czwartek, 30 kwietnia, rozpoczną się pierwsze atrakcje - obchody Dnia Flagi RP zainauguruje podświetlenie miejskich obiektów w narodowych barwach.

Iluminacje rozbłysną wraz z oświetleniem ulicznym, około godz. 21:00 (wyłączone zostaną w poniedziałek, 4 maja, również wraz z oświetleniem). Biało-czerwone barwy rozświetlą trzy wiadukty:

  • przy Galerii Bałtyckiej
  • przy ul. Uczniowskiej - nieopodal Stadionu Energa
  • charakterystyczny żółty wiadukt przy ul. Jana z Kolna

Podobnie oświetlonych będzie też kilka gdańskich pomników:

  • Poległych Stoczniowców na placu Solidarności
  • pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu

Biało-czerwone będą również:

  • fontanna Neptuna
  • Krzyż Milenijny na Górze Gradowej

Oświetlone na biało-czerwono pozostaną także pomniki, które na co dzień są w ten sposób wyeksponowane:

  • pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • pomnik Tym, co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim

 

Niezależnie od koronawirusa, miejskie obiekty tradycyjnie zostaną podświetlone
Niezależnie od koronawirusa, miejskie obiekty tradycyjnie zostaną podświetlone z tej okazji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Flaga na maszt

W sobotę, 2 maja, o godzinie 8:00, obchody rozpoczną się na Górze Gradowej. Tam, na terenie Hevelianum, nastąpi podniesienie biało-czerwonej flagi na najwyższy w Gdańsku, 42-metrowy maszt.

- Maszt został postawiony w listopadzie 2018 roku, jako jeden z dziesięciu, z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie 2 maja robiliśmy uroczyste podniesienie flagi z odśpiewaniem hymnu. W tym roku przez koronawirusa nie jesteśmy w stanie zorganizować tego wydarzenia - mówi Dorota Ciemna, p.o. Kierownika Działu Projektów Kulturalnych Hevelianum. - Nic więcej, poza podniesieniem flagi, nie robimy, zgodnie z sugestią miasta, aby pozostać w domach. Chcemy uniknąć potencjalnych zgromadzeń. Dzień wcześniej, 1 maja, podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej, z okazji wejścia Polski do Unii.

Na okres całej majówki, czyli od piątku do niedzieli, 1-3 maja, w przestrzeni miasta pojawią się również flagi drzewcowe i masztowe Polski i Unii Europejskiej, w kilku miejscach staną też stojaki z flagami. Przystrojone w ten sposób będą też wszystkie kursujące w Gdańsku autobusy i tramwaje.

Prezydent Grzelak zachęca mieszkańców: wybierz rower, ale pamiętaj o środkach ostrożności

 

Niech rozbrzmiewa muzyka

Choć koronawirus krzyżuje plany hucznego świętowania, nie zabraknie też atrakcji muzycznych. W sobotę, 2 maja, o godzinie 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki carillonu, których będzie można posłuchać w domu.

Gdańskiej carillonistce Monice Kazimierczak towarzyszyć będą trębacze z zespołu Tubicinatores Gedanenses - Paweł Hulisz oraz Emil Miszk. Wykonają między innymi Mazurek Dąbrowskiego i piosenki patriotyczne. Koncert będzie transmitowany na Facebooku: Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska, oraz na portalu www.gdansk.pl.

 

Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności będzie jednym z podświetlonych symboli
Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności będzie jednym z podświetlonych symboli
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

#zostańwdomu i wywieś flagę

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Zostań w domu i wywieś flagę”. O tym, że mimo długiego weekendu i powodów do świętowania warto przestrzegać zasad izolacji i społecznego dystansu, przekonuje prezydent Gdańska.

- Wasze zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego apeluję do wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska o to, aby zostali w domach i Dzień Flagi RP upamiętnili poprzez wywieszenie flagi państwowej na swoim balkonie lub w oknie. Pokażmy, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych barw narodowych, ale nie narażajmy swojego zdrowia i życia - mówi Aleksandra Dulkiewicz.

 

Skąd się wziął Dzień Flagi?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Natomiast w latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Co ciekawe, wprowadzenie święta ma też wymiar czysto praktyczny. Zgodnie z przepisami flaga państwowa nie może być wywieszona bez powodu, święto zostało wprowadzone więc również po to, aby uniknąć konieczności zdejmowania flag 2 maja, między Świętem Pracy a Świętem Narodowym Trzeciego Maja.

 

W Międzynarodowy Dzień Tańca, o budowaniu postaci na scenie mówi Sayaka Haruna z Opery Bałtyckiej

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia