Dzień Flagi Tatarów Krymskich
Dla Tatarów Krymskich są dwa najważniejsze dni w roku. Pierwszy to 18 maja, kiedy przypominana jest nieludzka deportacja całego narodu w głąb Azji Mniejszej. Tego dnia wspominane są ofiary stalinowskiego reżimu. Według niektórych szacunków wywiezionych miało być ponad 100 osób. Drugim ważnym dniem jest 26 czerwca - Dzień Flagi Tatarów Krymskich. To radosne święto, w którym Tatarzy Krymscy pokazują dumę z własnej flagi i jedność narodową. Dzień ten obchodzony jest corocznie przez społeczność krymsko-tatarską na całym świecie. Ustanowiono je w 2010 roku z inicjatywy Krymskiego Centrum Młodzieży i innych organizacji młodzieżowych.
- Celem naszego dzisiejszego wydarzenia jest przypomnienie, że Krym to Ukraina. Czekamy na zwycięstwo Ukrainy, żebyśmy mogli spokojnie pojechać na Krym. Teraz tego nie możemy zrobić – powiedziała podczas otwarcia Dnia Flagi Tatarów Krymskich Susanna Izzetdinova, współorganizatorka obchodów.
Gdańsk wspiera Tatarów Krymskich
Władze Gdańska reprezentowała podczas obchodów Monika Chabior, prezydentaka Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Nasze przypominanie o losie narodu krymsko-tatarskiego, o dramatycznej historii i dziedzictwie ma miejsce nie tylko dzisiaj. Spotykamy się regularnie - mówiła zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior. - Oddajemy honor osobom, które padły ofiarami zbrodniczego systemu sowieckiego. Jest to możliwe dzięki aktywności tej społeczności w Gdańsku. Chciałbym za to bardzo podziękować.
Na uroczystości obecni byli też przedstawiciele narodu ukraińskiego.
- Naród ukraiński i tatarski żyją razem już od wielu wieków, tak naprawdę od XV wieku, kiedy powstał Chanat Krymski. Losy tego państwa nie były łatwe. Przykładem są losy wielu z was, którzy urodzili się w Uzbekistanie, potem wrócili, a teraz znowu musieli opuścić swój kraj. Niestety znowu przyszło rosyjskie imperium, które zniszczyło możliwość normalnego życia - mówił Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.
- Krym to Ukraina i wierzymy, że już niedługo nad wolnym, ukraińskim Krymem zawisną flagi krymsko-tatarskie i ukraińskie - powiedział Jurij Zabijaka z koła Gdańskiego Związku Ukraińców w Polsce.
Obchody Dnia Flagi Tatarów Krymskich
Podczas obchodów Dnia Flagi Tatarów Krymskich wystąpił zespół Buńczuk. To jedyny w swoim rodzaju tatarski zespół wielopokoleniowy, tworzący i promujący współczesną kulturę Tatarów na Podlasiu. W ogrodzie zimowym ECS miał z kolei miejsce kiermasz tatarskiej i karaimskiej literatury oraz przedmiotów artystycznych.
Następnie odbyła się debata zatytułowana Nieznane historie. Opowieści o Tatarach i Karaimach. Udział w niej wzięli Olgierd Chazbijewicz - przewodniczący Gminy Muzułmańskiej Wyznaniowej w Gdańsku, Nedim Useinow - politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce, Mariola Abkowicz – przewodnicząca Związku Karaimów Polskich oraz Susanna Izzetdinowa - prezeska fundacji Instytut Świata Krymskiego. Całość moderowł Lew Zacharczyszyn - pełnomocnik dyrektora ECS ds. solidarności polsko-ukraińskiej.
Na zakończenie można było obejrzeć film dokumentalny „A Struggle for Home: The Crimean Tatars”. Reżyser Christina Paschyn opowiada w nim historię Tatarów Krymskich.