Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej. WIDEO i ZDJĘCIA

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Gdańsku okazałych rozmiarów narodowa flaga powiewa z 42-metrowego masztu na Górze Gradowej. - Wspólnie pokażmy, że pod Biało-Czerwoną zawsze będziemy zjednoczeni - mówił podczas podniesienia flagi Piotr Grzelak, zastępca prezydent miasta.
02.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI PODNIESIENIA BIAŁO-CZERWONEJ NA MASZT

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja, ustanowiony został przez Sejm w 2004 roku. To święto ma wyrażać szacunek do flagi państwowej i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 

10 zasad jak z Biało-Czerwoną postępować nie tylko w dniu jej święta

W Gdańsku uroczystość podniesienia flagi narodowej odbywa się na Górze Gradowej. Od kilku lat na najwyższy maszt w mieście (42 metry) wciągana jest biało-czerwona flaga mająca 40 m kw. Tak było także w tym roku: w czwartek, 2 maja, o godz. 12.00. Flaga na szczyt masztu "wjechała" przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki. 

Na zdjęciu widzimy mężczyznę w eleganckim, granatowym garniturze, przemawiającego do mikrofonu. Wydaje się, że znajduje się na oficjalnym wydarzeniu na zewnątrz, przy pięknej pogodzie. W tle widoczni są mężczyźni w historycznych mundurach, co sugeruje, że może to być wydarzenie o charakterze historycznym lub rekonstrukcji. Po prawej stronie obrazu widoczna jest flaga z napisem „Gdańsk” na czerwonym tle z żółtym symbolem
Podczas podniesienia Biało-Czerwonej przemawiał zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W wydarzeniu wziął udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. 

- Ta flaga na Górze Gradowej jest ogromna, ma 40 metrów kwadratowych i jest widoczna z wielu kilometrów w Gdańsku. Na maszcie o wysokości 42 metrów po raz pierwszy powiewała w 2018 roku na 100-lecie naszej niepodległości. Biel i czerwień są naszymi barwami narodowymi oficjalnie od 1929 roku, ale już od dawna każdy Polak i każda Polka noszą je w sercu. Kolor biały oznacza czystość, kolor czerwony jest symbolem odwagi, waleczności i miłości. Dziś, w 2024 roku, parafrazując słowa prezydenta Pawła Adamowicza, chcemy Polski jako wspólnoty. Tu, pod Biało-Czerwoną, spotykamy się bez względu na poglądy polityczne, bez względu na wykonywane zawody, wyznawaną religię, orientację seksualną, kolor skóry czy jakiekolwiek inne przesłanki. 


Z myślą o tych, którzy na przestrzeni wieków przelewając krew, oddając często wolność, marzyli o niepodległości i demokratycznej ojczyźnie. Z myślą o naszych dzieciach, następnych pokoleniach, odpowiedzialni wobec nich, za budowę silnej, demokratycznej, osadzonej w Europie i europejskich wartościach, Polski. Jesteśmy różnorodni. Potrafimy się długo i namiętnie spierać, czasem powstają między nami mury. Ale pamiętajmy, że mogą one cieszyć tylko tam, pod dachami Kremla. Szczególnie dziś, wobec zagrożenia na wschodzie, naszym codziennym obowiązkiem jest poszukiwanie porozumienia. Wspólnie pokażmy, że pod Biało-Czerwoną zawsze będziemy zjednoczeni

- mówił prezydent Grzelak na Górze Gradowej.

Po podniesieniu odbył się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Wystrzał nastąpił z repliki armaty o imieniu Elżbieta - na cześć żony Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma. Lufa armaty ma wagę 130 kg, koła o średnicy 110 cm, a laweta - 230 cm długości.  

Na uczestników wydarzenia czekały do odbioru flagi. 


ZOBACZ FILM Z PODNOSZENIA BIAŁO-CZERWONEJ FLAGI NA GÓRZE GRADOWEJ 

 

Patriotyczne uroczystości w Gdańsku od 1 do 9 maja

Biało-czerwony Gdańsk, podświetlone pomniki i stadion

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, Gdańsk ozdobiony jest narodowymi barwami. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
  • pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • pomnik Tym, co za polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim
  • pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie

W Gdańsku mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w Unii Europejskiej

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo