W naszym mieście żyje blisko 73 tys. osób w wieku od 0 do 14 lat. W ubiegłym roku do szkół podstawowych uczęszczało blisko 35 tys. uczniów, a do gimnazjów - prawie 4 tys. uczniów. Natomiast w żłobkach i klubach dziecięcych, w ciągu 2019 roku, przebywało blisko 4,5 tys. dzieci.
Rośnie liczba gdańszczanek i gdańszczan. Jest nas najwięcej od ponad 30 lat
Poniżej prezentujemy opracowanie przygotowane przez Urząd Statystyczny w Gdańsku, za rok 2019.
W naszym mieście od kilku już lat stale rośnie liczba wszystkich mieszkańców, zarówno młodszych jak i starszych. Według GUS 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców wyniosła dokładnie 470 907 osób. Tym samym pobity został poprzedni rekord z 1987 roku, kiedy w Gdańsku mieszkało 469 tys. osób. Wyraźny trend wzrostowy widoczny jest od pięciu lat. Pod koniec 2014 r. w Gdańsku mieszkało 461 489 osób. Od tamtego czasu do końca 2019 r. przybyło prawie 9,5 tys. gdańszczanek i gdańszczan. Z danych GUS wynika, że wśród wszystkich mieszkających w Gdańsku pod koniec 2019 roku osób nieco więcej było kobiet. Na całkowitą liczbę 470 907 mieszkańców 247 841 stanowiły właśnie panie.
Na sukces demograficzny Gdańska składa się m. in. dodatnie saldo migracji. Współczynnik ten oznacza, że w naszym mieście postanowiło osiedlić się więcej osób, niż z niego wyjechało. Drugi czynnik, który przyczynił się do wzrostu liczby mieszkańców to dodatni przyrost naturalny, czyli większa liczba narodzin niż zgonów. Gdańsk - jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy - przyciąga coraz więcej osób. Od kilku lat utrzymuje się wysoka liczba rodzących się dzieci. Optymistyczna, w obliczu procesu starzenia się społeczeństwa, jest rosnąca liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym, czyli dzieci i młodzieży.
Jak sytuacja w Gdańsku wygląda na tle całego woj. pomorskiego?