Niezwykłe wspomnienia niezwykłych ludzi - bohaterki i bohaterowie o Sierpniu '80
Europejskie Centrum Solidarności, które w tym roku obchodzi 10. urodziny, pełni rolę strażnika pamięci i swojego rodzaju współczesnej demokratycznej agory. Dlatego w sobotę, 31 sierpnia, to właśnie tu – w bibliotece ECS spotkali się eksperci z całej Polski, by porozmawiać o przyszłości instytucji kultury – o tym, jak powinna wyglądać ich rola wobec odbiorców, ale i wobec historii oraz dziedzictwa.
Dyskusja, prowadzona przez Olgę Brzezińską - menedżerkę kultury, publicystkę, zastępczynię dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, prezeskę i współtwórczynię Fundacji Miasto Literatury, została podzielona na dwie części, pod wspólnym hasłem „Dziedzictwo dla przyszłości. Muzea. Miejsca pamięci. Instytucje kultury.”
Słowa wprowadzenia padły z ust Hanny Wróblewskiej - historyczki sztuki i kuratorki, ministry kultury i dziedzictwa narodowego.
- Pomimo, tego że pracowałam w galerii sztuki Zachęta, a teraz mam kontakt z instytucjami ministerialnymi, które pełnią bardzo dużą rolę w tworzeniu polityki kulturalnej i polityki pamięci, to od 10 lat mam poczucie, że najważniejsze dzieje się na bezpośrednim styku twórca – odbiorca. Dlatego cały czas myślę o tym, jak nie zapomnieć o instytucjach, które pracują ze społecznościami lokalnymi – bibliotekami, mediatekami, szkołami... Ich dyrektorzy i dyrektorki opowiadają mi o problemach, nie tylko finansowych – także dnia codziennego, bo to oni są na tym froncie, oni wiedzą, jakie są potrzeby odbiorców, oni walczą, żeby nie zostać instytucjami nieupolitycznionymi – a demokratycznymi. Pamiętajmy o tych małych instytucjach – zaapelowała Hanna Wróblewska.
W pierwszej części debaty, w dyskusji udział wzięli:
- Alicja Knast - menedżerka kultury, która odmieniła Muzeum Śląskie w Katowicach - stało się ono punktem odniesienia dla wielu muzeów w Polsce;
- Rafał Wnuk - historyk i muzealnik, powołany na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej
- i Basil Kerski - menedżer kultury, dyrektor ECS.
Do drugiej części, poświęconej temu, jaką aktywność pełnią muzea na rzecz ochrony demokracji i rozwoju otwartego społeczeństwa obywatelskiego, zaproszenie przyjęli:
- Jolanta Gumula - historyczka sztuki i kuratorka, zastępczyni dyrektora muzeum POLIN ds. muzealnych, z którą od lat ECS rozwija proobywatelskie programy
- Patrycja Medowska - menadżerka kultury, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej
- Magdalena Mistat - menedżerka kultury, zastępczyni dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii
- Marcin Napiórkowski - semiotyk kultury, wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. książki „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” i scenariusza musicalu „1989”
- Michał Niezabitowski - historyk i muzealnik, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz przewodniczący Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy ministrze kultury
- Piotr Rypson - historyk sztuki i kurator, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zobaczcie transmisję debaty „Dziedzictwo dla przyszłości. Muzea. Miejsca pamięci. Instytucje kultury”:
Strajk w Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku, zwycięstwo: długopis Wałęsy zmienia Polskę