Kampania Dzieciństwo bez przemocy - cele
Dzieciństwo bez Przemocy to kampania społeczna, która rozpoczęła się w połowie października i zakończyła 19 listopada, czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Organizatorem kampanii jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Kampania, której głównym partnerem jest Rzeczniczka Praw Dziecka, koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania to przede wszystkim działania edukacyjne skierowane do dzieci, rodziców, personelu placówek edukacyjnych i społeczności. W działania może jednak włączyć się każdy mieszkaniec Gdańska, biorąc udział w kursie e-learningowym „Nieobojętni” na stronie reaguj.powergam.com, poszerzając wiedzę, dołączając do bezpłatnych webinarów
Można także podpisać manifest: NIE przemocy wobec dzieci w Polsce i przekazywać wiedzę o kampanii znajomym, aby zwiększyć jej zasięg.
Gdańsk na czerwono przeciw przemocy
Spośród wielu tysięcy inicjatyw w ramach kampanii, wiele zostało zgłoszonych w Gdańsku. Wśród nich m.in. podświetlenie na czerwono w dniu 19 listopada takich obiektów, jak:
- Fontanna Neptuna,
- stadion Polsat Plus Arena,
- Opera Bałtycka,
- most „Harfa” na Letnicy,
a także budynków różnych szkół, organizacji pozarządowych, instytucji, firm i prywatnych domów.
Działania edukacyjne zgłosiły także m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Pomorski Urząd Wojewódzki, szkoły, przedszkola, żłobki, organizacje pozarządowe.
Koordynacją kampanii w Gdańsku zajmuje się Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) – placówka uruchomiona na zlecenie gdańskiego MOPR-u, prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i dofinansowana przez Miasto Gdańsk.
- Staraliśmy się dotrzeć z kampanią do jak największej liczby odbiorców, zaprosić do uczestnictwa jak najwięcej organizacji pozarządowych, szkół i specjalistów, którzy na co dzień pomagają i pracują z dziećmi – opowiada Ewa Kremer, koordynatorka CPD. - Wielu specjalistów, zarówno z Gdańska, jak i województwa pomorskiego, zgłosiło się do nas na szkolenia w ramach tej kampanii. Opowiadamy im m.in. czym jest przemoc, jak można ją zauważyć, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i jak reagować.
Specjaliści z CPD, oprócz szkoleń na miejscu, występują także w wydarzeniach organizowanych przez inne jednostki.
Przemoc wobec dziecka - Nie czekaj, reaguj
Każdy, kto podejrzewa, że dziecko może doświadczać przemocy, powinien podjąć działania, aby je ochronić. Co można zrobić?
- Rozmawiaj z dzieckiem: Jeśli podejrzewasz, że dziecko doświadcza przemocy, spróbuj z nim porozmawiać. Zrób to w bezpiecznym, spokojnym miejscu, okazując zrozumienie i wsparcie. Zadawaj otwarte pytania i unikaj oceniania. Daj dziecku do zrozumienia, że nie jest winne temu, co się dzieje, i że jesteś tu, aby mu pomóc.
- Zgłoś przemoc odpowiednim służbom: w Polsce każda osoba, która ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy, ma obowiązek zgłoszenia tego odpowiednim służbom, takim jak policja, ośrodek pomocy społecznej, szkoła czy przedszkole. W przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy niezwłocznie zawiadomić policję lub pogotowie ratunkowe.
- Skontaktuj się z organizacjami pomocowymi: wiele organizacji oferuje wsparcie dla ofiar przemocy oraz osób, które podejrzewają, że dziecko może doświadczać krzywdy. Skorzystanie z porad telefonicznych lub internetowych może pomóc w podjęciu odpowiednich kroków.
- Zabezpiecz dowody: Jeśli masz dostęp do dowodów przemocy, takich jak zdjęcia, nagrania, świadectwa innych osób, postaraj się je zabezpieczyć. Mogą one być kluczowe w procesie ochrony dziecka i pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności.
- Szukaj wsparcia u specjalistów: Jeżeli nie jesteś pewien, jak postępować, skonsultuj się ze specjalistą, takim jak psycholog, pedagog czy prawnik. Oni pomogą ci zrozumieć sytuację i podjąć najlepsze możliwe działania.
Więcej na temat rodzajów przemocy wobec dzieci, jej skutków i rozpoznawania oraz o dzieciństwie zapewniającym pełny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, bez przemocy i krzywdzenia można przeczytać na stronie kampanii.
oprac. IB