Sklep “Z dobrej ręki” ma siedzibę przy ul. Wolności 11. Prowadzi go Gdańska Spółdzielnia Socjalna, której celem statutowym jest aktywizacja zawodowa “osób oddalonych od rynku pracy”, czyli takich, które z różnych powodów nie ułożyły sobie życia zawodowego. To w sklepie właśnie podopieczni GSS stawiają często pierwsze (albo pierwsze po latach przerwy) kroki w pracy. Kiedy sklep został ponownie otwarty, po kilkutygodniowej przerwie na początku epidemii, ruch przygasł, a półki zaczęły świecić pustkami.
Stare meble, dywany i inne graty, czyli odpady wielkogabarytowe. Pomyśl, zanim wyrzucisz
- Nie przypominaliśmy się z naszym sklepem ani kupującym, ani darczyńcom. Zrezygnowaliśmy z organizacji klasycznych zbiórek objazdowych w dzielnicach, które były głównym źródłem pozyskiwania towaru - mówi Katarzyna Littwin, prezes Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Teraz wróciliśmy i zachęcamy do powrotu także naszych klientów, zarówno kupujących, jak i darczyńców.
Strategia odmrażania działalności jest taka, by najpierw skupić się na “zatowarowaniu”, a później na przyciągnięciu kupujących.
Zbiórki organizowane są teraz w nowej formule. Wystarczy zebrać niepotrzebne, ale wciąż nadające się do użycia przedmioty, zapakować je w wiązane worki, ustalić telefonicznie termin odbioru ze sklepem (pod nr tel. 536-961-197) i wystawić pakiet przed drzwiami domu czy mieszkania. Odbiór przez pracowników Spółdzielni odbywa się bezkontaktowo.
- Pierwszą taką zbiórkę mamy już za sobą. Odzew był bardzo duży, zgłosili się darczyńcy z całego Trójmiasta i okolic, wielu było wdzięcznych, że daliśmy im pretekst do zrobienia wiosennych porządków - relacjonuje Natalia Richert z GSS. - Od 25 maja do 6 czerwca na tej samej zasadzie odbędzie się druga zbiórka. Tym razem zbierać będziemy tylko zabawki. Z racji zbliżającego się Dnia Dziecka na pewno będą cieszyć się popularnością wśród klientów.
Co już teraz znaleźć możemy w sklepie, np. pod kątem jeszcze bliższego terminowo Dnia Matki?
Mamy mnóstwo biżuterii od darczyńców, a także wykonanej podczas warsztatów przez naszych podopiecznych, sporo jest też szklanych i porcelanowych naczyń, książek - wylicza Natalia Richert. - W sklepie sprzedajemy wszystko poza ubraniami.
- Jeśli ktoś nie może pojawić się w sklepie osobiście (a warto, bo są dni gdy klienci do zakupów otrzymują upominki, np. maseczki bawełniane, ekologiczne woreczki na zakupy), może skorzystać z profilu "Z dobrej ręki" na Fb, który umożliwia pełen dostęp do oferowanego aktualnie asortymentu. Można zadzwonić (na podany już powyżej numer), albo napisać wiadomość, pytając o pokazany na profilu przedmiot, albo poszukiwaną rzecz (dary są fotografowane).
Jeśli coś wybierzemy - wystarczy zrobić przelew, a pracownicy wyślą wybrany towar. Dzwonić można w godzinach pracy sklepu (poniedziałek - piątek w godz. 9-17), pisać także w późniejszych godzinach. W kwietniu GSS uruchomiła także sprzedaż na Allegro, gdzie trafiać mają najcenniejsze, czy najbardziej poszukiwane przedmioty.
Dochód ze sprzedaży towarów ze sklepu charytatywnego zostanie przeznaczony na aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych - nie tylko na pensję dla podopiecznych Spółdzielni zaangażowanych bezpośrednio w sklepie.
Przygotuj przybory do szycia i uszyj maseczkę online
- Na początku kwietnia dochód ze sklepu przeznaczaliśmy na zakup środków ochrony dla naszych opiekunów środowiskowych. Teraz pomaga nam w tym zakresie wiele instytucji i osób, a poza tym sami zaczęliśmy szyć maseczki wielorazowe - tłumaczy Natalia Richert. - Dlatego możemy teraz wrócić do pierwotnego założenia i przeznaczać dochody ze sprzedaży podarowanych przedmiotów na wsparcie osób długotrwale bezrobotnych. Prowadzimy dla nich warsztaty online, staramy się angażować ich w pracę, dostarczając materiały do decoupage i szycia maseczek. Przede wszystkim chodzi teraz jednak o zachowanie kontaktu, rozmowę, mobilizację do działania w tym trudnym czasie.