Z okazji Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dyskoteka odbywa się zawsze w maju - w miesiącu, w którym przypada Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (dokładnie 5 maja).
- Organizacja imprezy tanecznej to nasz pomysł na świętowanie tego dnia. Osoby z niepełnosprawnością same z siebie nigdy na dyskotekę nie trafią - mówi Agnieszka Antoszewska, organizatorka dyskoteki z Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej AKCES. - Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 18 lat temu na Fortach. Kiedy rok później w klubie zaczął się remont, chodziłam po gdańskich lokalach szukając nowej przestrzeni. Wszyscy właściciele po kolei pukali się w głowę, w końcu trafiłam do Tomasza Lipińskiego, ówczesnego właściciela Miasta Aniołów, który od razu się zgodził. I tak już od 17 lat, co roku, spotykamy się właśnie w tym klubie. W pierwszych edycjach uczestniczyło 100 osób, teraz mamy 500 uczestników.
12. Turniej Marzeń Jaguara rozegrano w Gdańsku: “Niemożliwe nie istnieje!"
Jaki temat przewodni balu?
Dyskoteka co roku ma inny temat przewodni / hasło. Były już lata 20-te, lata 50-te, PRL, Hiszpania, futbol…. Rok 2022 należy do ekologii, a raczej jej ważnego elementu jakim jest prawidłowa segregacja odpadów.
Firma PreZero wypożyczyła na potrzeby wydarzenia szkoleniowe pojemniki na odpady, a Wydział Gospodarki Komunalnej UMG wydelegował na wydarzenie kilkoro swoich edukatorów oraz “twarze” kampanii Czyste Miasto Gdańsk - Biolę i Supersortera, zapewnił też materiały edukacyjne i gadżety.
Za muzykę na parkiecie odpowiadał DJ Andrzej Kędzierski, od lat dbający o dobry nastrój taneczny uczestników majowej dyskoteki.
Fundacja AKCES dziękuje za wsparcie restauracji Tapas de Rucola, która jak co roku ufundowała główną nagrodę dla uczestnika zabawy (obiad dla zwycięzcy i jego gości). Podziękowania kieruje także do Miasta Aniołów i grupy ratowniczej Alfa (za od lat bezpłatne prowadzenie punktu medycznego podczas imprezy oraz firmy PreZero i WGK Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej za pomoc w transporcie poczęstunku i Tomaszowi Rysiowi z firmy Omnioxy za transport rekwizytów.
Fundacja AKCES od wielu lat prowadzi m.in. Samopomocowy Dom Pomocy Społecznej NOWINY na Oruni (w ramach powierzenia zadania przez Miasto Gdańsk).