Order Uśmiechu dla dyrektora szkoły
W październiku 2022 r. dzieci ze świetlicy Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby złożyły do Kapituły Orderu Uśmiechu blisko 30 stronicowy wniosek. Miał formę albumu i był pięknie ilustrowany. Dzieci ze świetlicy w swoim wniosku napisały, że dyrektor Kamil Gajewski to człowiek, który już wcześniej, zanim objął swoją funkcję oddawał swoje serce podopiecznym Pogotowia Opiekuńczego im. Borchardta w Gdańsku.
Kiedy kierował z kolei Szkołą Podstawową nr 69 stworzył eksperyment pedagogiczny - model edukacji włączającej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Cały czas równolegle działał charytatywnie, zdobywając tytuł Wolontariusza Roku 2019 Fundacji Hospicyjnej. Dzięki jego staraniom do kierowanej przez niego szkoły uczęszcza obecnie pięćdziesięcioro uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
W Korei przekazali Polsce flagę: 26. Światowe Jamboree Skautowe za cztery lata w Gdańsku
Kamil Gajewski, jak piszą dzieci, jest cały czas aktywny. Przed świętami przebiera się za św. Mikołaja. Własnoręcznie w wolnym czasie tworzy budki dla jeży i domy dla owadów, a swoją pozytywną energią, pogodą ducha i radością zaraża innych. Zawsze też dostępny jest dla dzieci.
Order Uśmiechu - decyzja Kapituły
Dyrektor wiedział, że dzieci ze świetlicy piszą wniosek, ale decyzja o przyznaniu Orderu Uśmiechu była dla niego ogromna niespodzianką.
- O sprawie coś tam słyszałem, ale nie dzieliłem się tym faktem z nikim, bo myślałem, że jest tak wielu ludzi na świecie, których zasługi na rzecz dzieci są większe. Około 1000 wniosków rocznie spływa do Kapituły - mówi dyrektor Kamil Gajewski. - Robiłem swoje, czerpiąc olbrzymią frajdę z 24 roku pracy z dziećmi, a tu wczoraj otrzymałem od pana Kanclerza Marka Michalaka telefon z informacją, że kapituła doceniła dorobek przyznając mi tym samym order. Szok, nogi pode mną się ugięły, bo to przecież najważniejsze na świecie wyróżnienie które można sobie wyobrazić za pracę na rzecz DZIECI!.
Dyrektor Kamil Gajewski pytany o to, co zmieni się teraz w jego życiu i działalności odpowiada:
- Co się zmieni? Nic. Do emerytury i jeszcze dłużej będę służył dzieciaczkom i zawsze stawał w Ich sprawie i obronie.
Czym jest Order Uśmiechu?
Order Uśmiechu to pomysł redakcji „Kuriera Polskiego”. Inspiracją do powstania był wywiad z pisarką Wandą Chotomską, która opowiedziała o swojej rozmowie z chłopcem w szpitalu rehabilitacyjnym. Miał on powiedzieć, że przyznałby chętnie order uśmiechu Jackowi z popularnej dobranocki „Jacek i Agatka”. Dziennikarze wpadli na pomysł, żeby dzieci nagradzały dobrą pracę dorosłych.
Order Uśmiechu ma formę medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko. Przyznaje go Międzynarodowa Kapituła. Kandydatów zgłaszają dzieci.
Lato, nie odchodź! Ostatnie zajęcia wakacyjne w dzielnicowych bibliotekach. LISTA
Pierwszym uhonorowanym tym wyróżnieniem był w 1968 r. prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie.
Do tej pory dzieci nagrodziły nim blisko 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród tego licznego grona Kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in.: papieże Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, król Abdullah bin Abdulaziz Al Saud , ludzie pióra – Alina i Czesław Centkiewiczowie, Tove Jansson, Astrid Lindgren czy Joanne Rowling, pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, piosenkarki Majka Jeżowska, Eleni, działacze społeczni – Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Pan Yapa czy Marek Kotański, Irena Sendlerowa, a także sportowcy Otylia Jędrzejczak, Robert Lewandowski.
Zobacz film z Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku: