Każdy z nas może zmieniać miasto - BO2024 czeka na doświadczonych i nowych autorów projektów

Warto zmieniać swoją dzielnicę i miasto. Każdy może to zrobić. W naszym cyklu „Tym żyje Gdańsk” zachęcaliśmy mieszkańców do udziału w Budżecie Obywatelskim. Gościem programu była Sylwia Betlej, dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
07.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwie osoby kobieta i mężczyzna siedzą i rozmawiają w wirtualnym studiu, w tle widać reprojekcję placu zabaw
Rozmowa o Budżecie Obywatelskim z dyrektorką Sylwią Betlej w programie "Tym żyje Gdańsk"
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Gdański Budżet Obywatelski - 11. edycja

Oficjalne ogłoszenie tegorocznej, jedenastej już edycji Budżetu Obywatelskiego miało miejsce 3 lutego. Sylwia Betlej, dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku w naszym studiu zachęcała mieszkańców do aktywności, zarówno tych, którzy są aktywni od lat, jak i tych, którzy chcieliby zadebiutować w roli wnioskodawców.

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln zł - zgłaszajcie propozycje 

- Jest spora grupa mieszkańców oddanych Budżetowi Obywatelskiemu, którzy od dawna składają projekty, wyczekują i dopytują, kiedy będzie następna edycja, ale też czekamy na nowych. Co roku mamy nowych wnioskodawców, którzy stwierdzają, że to jest właśnie ta ścieżka pozwalająca coś zrealizować dla siebie, dla Gdańska. Projekty można składać do 3 marca - mówiła Sylwia Betlej.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego

Jak zaznaczyła nasza rozmówczyni, wnioski w tym roku składane są drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy na podstronie gdansk.pl. Są tam wszystkie informacje i podpowiedzi. Nie trzeba już składać wniosków papierowych. Do złożenia wniosku wystarczy poparcie jednej osoby. W tym roku do rozdysponowania na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie jest kwota 20 441 573 zł. W tej kwocie wyodrębnione są też pule na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

- Warto poświęcić chwilę na to, żeby opisać projekt, nadać mu atrakcyjny tytuł, napisać czy to jest inwestycja, czy nie. Jeżeli nie mamy pewności, co do jakichś danych, to zapraszamy do kontaktu z nami. Zaręczam, że to jest bardzo proste - zachęcała Sylwia Betlej.

Zobacz cały program:


Kto może zgłosić wniosek do gdańskiego BO?

Jak wyjaśniała Sylwia Betlej nie trzeba być rodowitym gdańszczaninem, żeby zmieniać miasto. Zapytaliśmy, czy wnioskować do BO może na przykład student, który czasowo mieszka w Gdańsku.

- Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. Każdy może zmieniać miasto. Każdy mieszkaniec, czy jest tu na krócej, czy na dłużej może taki projekt złożyć. Nie ma tutaj ograniczeń – wyjaśniała Sylwia Betlej.

Nasze pomysły nie muszą dotyczyć wyłącznie infrastruktury, czyli np. chodników, placów zabaw, siłowni pod chmurką czy oświetlenia. Miasto zmieniają i podnoszą w nim poziom życia także projekty tzw. miękkie, takie które dotyczą życia społecznego. Może to być na przykład dofinansowanie imprez sportowych, warsztatów edukacyjnych czy wydarzeń integrujących społeczność w dzielnicach.

Górna granica finansowania w BO

A jak powinni postąpić wnioskodawcy, którzy składają duży projekt, którego koszt jest wysoki? Przykładem takiej inwestycji jest np. Multipark Morena, gdzie miała miejsce konferencja inaugurująca tegoroczną edycję.

- Mamy dwie możliwości. Możemy taki projekt złożyć do puli projektów ogólnomiejskich. Tam mamy limit dwóch milionów złotych. Jeżeli chcemy myśleć bardziej dzielnicowo, możemy takie projekty etapować, czyli w tym roku składamy wniosek na jakąś kwotę, a w następnym roku wnioskujemy o dołożenie pieniędzy w kolejnej edycji. Mamy w mieście kilka takich miejsc, które z roku na rok pięknieją. Przykładem jest tu właśnie Multipark Morena i niedawno oddany skatepark, czy też przestrzeń przy Zbiorniku Augustowska na Chełmie. Mamy dużo takich przestrzeni, które sukcesywnie powiększają się i niewątpliwie są wizytówką Budżetu Obywatelskiego – powiedziała Sylwia Betlej.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana