Innowacyjny Samorząd i Smart City Awards. Dwie ważne nagrody dla Gdańska

Dwie ważne nagrody trafiły do Gdańska w konkursach Innowacyjny Samorząd i Smart City Awards. Zdobywając prestiżowe nagrody za dwa projekty: Niebieskie Trampki i Geo Gdańsk, miasto zostało docenione za nowatorskie podejście do edukacji i integracji społecznej oraz zaawansowane rozwiązania w dziedzinie smart city. Te sukcesy podkreślają zaangażowanie Gdańska w tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które przynoszą realne korzyści dla lokalnej społeczności.
29.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta i mężczyzna ze statuetką
Anna Butowska-Iwanowska i Adam Rodziewicz z nagrodą za GeoGdańsk
mat. prasowy UMG

Wybory europejskie 9 czerwca. Do kiedy można zgłosić pełnomocnika i zamówić transport do komisji?

W konkursie Smart City Awards Gdańsk został uhonorowany w kategorii Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców. Doceniono innowacyjne podejście do rozwoju inteligentnych rozwiązań miejskich, widoczne przede wszystkim w projekcie GeoGdańsk. Ten zaawansowany system, oparty na ustandaryzowanych danych przestrzennych, efektywnie integruje informacje z różnych wydziałów i jednostek w jedną bazę danych, wspierając procesy wewnętrzne oraz zapewniając kompleksową informację dla mieszkańców. Ponadto, to nietypowa w samorządzie organizacja danych, gdzie każda informacja ma przypisanego odpowiedzialnego gospodarza.

Konkurs Smart City Awards Gdańsk

- To wyróżnienie jest dowodem na to, że nasze starania w kierunku tworzenia nowoczesnego, zrównoważonego i innowacyjnego miasta przynoszą wymierne efekty - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Geo Gdańsk to nie tylko narzędzie, które ułatwia mieszkańcom dostęp do kluczowych informacji o naszym mieście, ale również platforma, która wspiera transparentność i partycypację społeczną. Dzięki zaawansowanym technologiom i otwartym danym, nasi mieszkańcy mogą lepiej zrozumieć i współtworzyć przestrzeń, w której żyją.

SieciujeMY: współpraca dyrektorów na rzecz gdańskich uczniów

Smart City Awards, to inicjatywa, która ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu. Nagroda Smart City to motywacja do dalszej pracy nad kolejnymi innowacjami, które uczynią Gdańsk jeszcze lepszym miejscem do życia.

GeoGdańsk zastąpił 20-letni Interaktywny Plan Gdańska

GeoGdańsk zrewolucjonizował dostęp do map i informacji miejskich. To innowacja i najnowsza technologia przekazana mieszkańcom w przystępnej formie. Nowy portal zastąpił 20-letni Interaktywny Plan Gdańska. Narzędzie zapewnia mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście i pozwala na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy online. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 1 do 4 czerwca. Program obchodów, atrakcje

GeoGdańsk spowodował zmianę podejścia do cyfryzacji, a w efekcie wzrost efektywności pracy urzędników – pracując na jednej bazie, gospodarze poszczególnych danych dbają o ich jakość i aktualność, jednocześnie umożliwiając innym wydziałom i jednostkom korzystanie z nich i zestawianie ze swoimi informacjami. Projekt też zmobilizował do pokazania na mapie danych, które do tej pory były przechowywane w excelach, dokumentach bądź w osobnych plikach z różną częstotliwością aktualizacji.

Innowacyjny Samorząd. Nagrody za kreatywność i nowatorstwo  

Celem inicjatywy jest promowanie kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a także chęć inspirowania innych samorządów do podejmowania działań na rzecz wdrażania innowacji w swojej codziennej pracy. Najważniejszym kryterium oceny w konkursie jest nowatorstwo oraz efektywność zastosowanych rozwiązań. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże - powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty oraz samorządy województw.

Na zdjęciu znajduje się tablica pamiątkowa wręczona miastu Gdańsk. Tablica jest wykonana z metalu i umieszczona na czarnym tle. Napis na tablicy brzmi: Tablica jest wyróżnieniem w konkursie organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP, przyznanym za projekt mający na celu zapobieganie samobójstwom wśród młodzieży.
Wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd
mat. prasowy UMG

Wyróżnienie za projekt Forum Młodzieży „Niebieskie Trampki”

Gdańsk otrzymał wyróżnienie w kategorii miasta duże za projekt Forum Młodzieży „Niebieskie Trampki” - kroki ku życiu - zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży. Inicjatywa jest odpowiedzią na obserwowane pogorszenie stanu psychicznego dzieci i młodzieży oraz zauważalny wzrost zachorowań ryzykownych, samookaleczeń, prób samobójczych oraz nadużywania substancji psychoaktywnych.

Kolejna inwestycja mieszkaniowa GTBS. Powstaną dwa budynki przy Piotrkowskiej

- Siłą naszej innowacji w projekcie „Niebieskie Trampki” jest dotarcie na zasadzie streetworkingu, właśnie do tych miejsc, dotychczas nie kojarzonych z działaniami społecznymi - mówi Damian Awieruszko, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. - Coś co wydawało się bardzo trudne do osiągnięcia czyli połączenie współdziałania samorządu terytorialnego, biznesu i organizacji pozarządowej okazało się jak najbardziej realne i skuteczne. Otrzymujemy głosy z innych samorządów, które z zainteresowaniem spoglądają ku temu rozwiązaniu i rozważają możliwości przeszczepiania go na swój grunt.

Niebieskie Trampki - bezpieczne przystanie dla młodych osób 

Niebieskie Trampki to innowacyjne przestrzenie w galeriach handlowych, które mają być bezpiecznymi przystaniami dla każdej młodej osoby. Punkty tworzone są przy udziale młodzieży i są otwarte na ich potrzeby: niezależnie, czy dotyczą po prostu przebywania w ciepłym pomieszczeniu, poznania nowych osób czy porozmawiania o swoich problemach, by uzyskać wsparcie. Projekt łączy w sobie unikalne w skali kraju działanie w naturalnym środowisku przebywania grup młodzieżowych, wykorzystanie pracy specjalistów w formie streetworkingu oraz zapewnienie potrzebującym psychicznego wsparcia, ale także bezpiecznej przestrzeni do nawiązywania relacji i spędzania wolnego czasu. 

Wybory europejskie 9 czerwca. Do kiedy można zgłosić pełnomocnika i zamówić transport do komisji?

W Gdańsku znajdują się dwa punkty Niebieskich Trampek: w Centrum Handlowym Forum w Śródmieściu oraz w Galerii Handlowej Metropolia we Wrzeszczu. Miejsca powstały w ramach współpracy między podmiotami prywatnym, czyli centrami handlowymi, a w przypadku drugiego punktu - także Fundacją LPP, organizacją pozarządową, Fundacją FOSA oraz samorządem - miastem Gdańsk. Inicjatywa ma swoje początki w 2019 roku, kiedy CH Forum szukało wsparcia specjalistycznego dla młodzieży w kryzysie. Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA wraz z koncepcją pozyskało środki z miasta na realizację zadań merytorycznych, natomiast Forum Gdańsk udostępniło nieodpłatnie lokal na te działania. 

 (opr. AK)

TV

Każdy może pomóc