• Start
  • Wiadomości
  • Dwie pracowniczki Hevelianum odznaczone medalami Prezydenta Miasta Gdańska

Dwie pracowniczki Hevelianum odznaczone medalami Prezydenta Miasta Gdańska

Wyróżnienia za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju Hevelianum i naszego miasta - medale Prezydent Miasta Gdańska - w poniedziałek (26 kwietnia) z rąk Aleksandry Dulkiewicz odebrały Jolanta Rzymkowska-Burnat oraz Magdalena Więcek-Olszewska.
26.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, laureatki: Jolanta Rzymkowska-Burnat i Magdalena Więcek-Olszewska oraz Paweł Golak dyrektor Hevelianum
Od lewej: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, laureatki: Jolanta Rzymkowska-Burnat i Magdalena Więcek-Olszewska oraz Paweł Golak dyrektor Hevelianum
Fot. Hevelianum

 

Tradycja przyznawania medali za współtworzenie Hevelianum narodziła się w 2018 roku, kiedy to gdańskie centrum nauki świętowało 10-lecie działalności. Do dnia dzisiejszego medalami Prezydenta Miasta Gdańska odznaczonych zostało w sumie 11 pracowników Hevelianum.


“Uwielbiam osoby, które zarażają innych swoją pasją, spotkania z nimi to jeden z ulubionych elementów mojej pracy. Dzisiejsze zdecydowanie do takich należało. Kobiety pełne pasji i zaangażowania w swoją pracę zawodowo związane z Hevelianum. Pani Magdalena Więcek-Olszewska uwielbia fotografować i patrzeć w niebo, to ona zapoczątkowała Nocne Oglądanie Wszechświata. Pani Jolanta Rzymkowska-Burnat jest natomiast współodpowiedzialna za niezawodność eksploatacyjną, czuwa nad bezpieczeństwem odwiedzających i dba o ich komfort. Z wielką przyjemnością wyróżniłam dziś obie Panie Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. W podziękowaniu za oddaną pracę i za to, co robią każdego dnia, ubogacając tym samym ofertę placówki i odpowiadając na potrzeby gdańszczanek i gdańszczan”

- napisała na swoim profilu Fb prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz gratulując laureatkom.


Oto sylwetki wyróżnionych pracowniczek Hevelianum:

Jolanta Rzymkowska-Burnat, w zespole Hevelianum od 2015 roku. Jest współodpowiedzialna za niezawodność eksploatacyjną Hevelianum. Inicjatorka wielu rewitalizacji i modernizacji terenów parkowych oraz infrastruktury drogowej. Jest również członkiem zespołu na co dzień dbającego nie tylko o komfort odwiedzających, ale także o ich bezpieczeństwo. Praca Działu Eksploatacji często zdaje się niewidoczna, to jednak ten dział interweniuje przy każdej wichurze, śnieżycy, powodzi, pracując przez siedem dni w tygodniu. Rok 2020 był czasem ich wytężonej pracy, gdzie do standardowych zajęć doszła dodatkowo troska o odpowiednie zabezpieczenie sanitarne przed wirusem COVID-19 osób odwiedzających Hevelianum i jego pracowników.


Magdalena Więcek-Olszewska
z Hevelianum związana jest od 10 lat. Absolwentka astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która właśnie w Gdańsku rozpoczęła swoją drogę zawodową. Przez wiele lat jednoosobowo tworzyła program edukacji astronomicznej Hevelianum angażując się we wszystkie wydarzenia powiązane z tą dziedziną nauki. Aktywnie uczestniczyła w obchodach Roku Jana Heweliusza (2011), a w kolejnych latach w obchodach urodzin patrona Hevelianum. Pomysłodawczyni „Nocnego Podglądania Wszechświata”, czyli sierpniowych obserwacji Perseidów.

W 2016 roku została absolwentką Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Zamiłowanie do poszukiwania kadrów od zawsze łączyła z patrzeniem w niebo. Z jej inicjatywy Hevelianum ogłosiło międzynarodowy konkurs AstroCamera (nota bene termin nadsyłania prac do tegorocznej edycji mija 30 kwietnia), adresowany do wszystkich miłośników astronomii oraz astrofotografii, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie autorów najciekawszych zdjęć obiektów astronomicznych obserwowanych z Ziemi. Dziś konkurs cieszący się międzynarodową renomą organizowany jest między innymi pod patronatem Europejskiego Obserwatorium Południowego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. 

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana