Tradycja przyznawania medali za współtworzenie Hevelianum narodziła się w 2018 roku, kiedy to gdańskie centrum nauki świętowało 10-lecie działalności. Do dnia dzisiejszego medalami Prezydenta Miasta Gdańska odznaczonych zostało w sumie 11 pracowników Hevelianum.
“Uwielbiam osoby, które zarażają innych swoją pasją, spotkania z nimi to jeden z ulubionych elementów mojej pracy. Dzisiejsze zdecydowanie do takich należało. Kobiety pełne pasji i zaangażowania w swoją pracę zawodowo związane z Hevelianum. Pani Magdalena Więcek-Olszewska uwielbia fotografować i patrzeć w niebo, to ona zapoczątkowała Nocne Oglądanie Wszechświata. Pani Jolanta Rzymkowska-Burnat jest natomiast współodpowiedzialna za niezawodność eksploatacyjną, czuwa nad bezpieczeństwem odwiedzających i dba o ich komfort. Z wielką przyjemnością wyróżniłam dziś obie Panie Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. W podziękowaniu za oddaną pracę i za to, co robią każdego dnia, ubogacając tym samym ofertę placówki i odpowiadając na potrzeby gdańszczanek i gdańszczan”
- napisała na swoim profilu Fb prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz gratulując laureatkom.
Oto sylwetki wyróżnionych pracowniczek Hevelianum:
Jolanta Rzymkowska-Burnat, w zespole Hevelianum od 2015 roku. Jest współodpowiedzialna za niezawodność eksploatacyjną Hevelianum. Inicjatorka wielu rewitalizacji i modernizacji terenów parkowych oraz infrastruktury drogowej. Jest również członkiem zespołu na co dzień dbającego nie tylko o komfort odwiedzających, ale także o ich bezpieczeństwo. Praca Działu Eksploatacji często zdaje się niewidoczna, to jednak ten dział interweniuje przy każdej wichurze, śnieżycy, powodzi, pracując przez siedem dni w tygodniu. Rok 2020 był czasem ich wytężonej pracy, gdzie do standardowych zajęć doszła dodatkowo troska o odpowiednie zabezpieczenie sanitarne przed wirusem COVID-19 osób odwiedzających Hevelianum i jego pracowników.
Magdalena Więcek-Olszewska z Hevelianum związana jest od 10 lat. Absolwentka astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która właśnie w Gdańsku rozpoczęła swoją drogę zawodową. Przez wiele lat jednoosobowo tworzyła program edukacji astronomicznej Hevelianum angażując się we wszystkie wydarzenia powiązane z tą dziedziną nauki. Aktywnie uczestniczyła w obchodach Roku Jana Heweliusza (2011), a w kolejnych latach w obchodach urodzin patrona Hevelianum. Pomysłodawczyni „Nocnego Podglądania Wszechświata”, czyli sierpniowych obserwacji Perseidów.
W 2016 roku została absolwentką Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Zamiłowanie do poszukiwania kadrów od zawsze łączyła z patrzeniem w niebo. Z jej inicjatywy Hevelianum ogłosiło międzynarodowy konkurs AstroCamera (nota bene termin nadsyłania prac do tegorocznej edycji mija 30 kwietnia), adresowany do wszystkich miłośników astronomii oraz astrofotografii, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie autorów najciekawszych zdjęć obiektów astronomicznych obserwowanych z Ziemi. Dziś konkurs cieszący się międzynarodową renomą organizowany jest między innymi pod patronatem Europejskiego Obserwatorium Południowego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.