Dwie nowe szkoły publiczne w Gdańsku - rekrutacja trwa

Takich szkół publicznych w Gdańsku jeszcze nie było. Przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy XX Liceum Ogólnokształcącym powstały dwujęzyczne gimnazja. Ich uczniowie nie tylko będą uczyć się częściowo po angielsku, ale także bardzo intensywnie rozwijać zainteresowania. Kandydatów czeka sprawdzian - oczywiście z języka angielskiego.
12.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Dyrektor Bożena Ordak zaprasza do Gimnazjum Dwujęzycznego nr 53 w Gdańsku.

 

W gimnazjach dwujęzycznych zajęcia z wybranych przez ucznia przedmiotów (minimum dwóch) realizowane są częściowo w języku obcym. W przypadku obu nowych gdańskich szkół - po angielsku. Ale nie jest to jedyny wyróżnik tego typu szkół. Pracują z młodzieżą szczególnie uzdolnioną, a realizowane w nich programy obejmują nie tylko podstawę obowiązującą w zwykłym gimnazjum, ale także indywidualną pracę z uczniem w oparciu o program autorski opracowany przez nauczycieli. W Gdańsku takie właśnie szkoły od września ruszą przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy XX Liceum Ogólnokształcącym.

 

Z naciskiem na przedmioty ścisłe

W Dwujęzycznym Gimnazjum Akademickim nr 52 przy XX LO na początek zaplanowano nabór do jednej klasy.

- W naszym gimnazjum umożliwimy szczególnie zdolnym uczniom rozwój na miarę ich wyjątkowych aspiracji - mówi Bożena Kondratiuk, dyrektor XX LO. - Od trzech lat prowadzimy w XX liceum klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną z rozszerzonym programem języka angielskiego. Widzimy już, że niespełna trzy lata nauki to za mało, żeby w pełni wykorzystać potencjał najzdolniejszej młodzieży. Dzięki uruchomieniu gimnazjum będziemy mogli zrealizować sześcioletni, spójny program pracy z utalentowanymi uczniami.

Podobnie jak wspomniani licealiści, gimnazjaliści będą uczyć się według programów indywidualnych, z naciskiem na rozwój uzdolnień w kierunkach ścisłych i przyrodniczych (matematyka, informatyka, fizyka i chemia). Lekcje z tych przedmiotów uzupełnią zajęcia prowadzone przez wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz wyjazdami na obozy naukowe.

Ważnym elementem codziennych zajęć będzie również praca zespołowa.

- Uczniowie o wybitnych umysłach analitycznych doskonale rozwijają się w zespole, ponieważ uczą się od siebie - tłumaczy Bożena Kondratiuk. - Takie założenie jest nie tylko wynikiem naszych doświadczeń z pracy z najzdolniejszymi licealistami, ale także praktyk stosowanych w innych polskich szkołach: w stołecznym XIV Liceum im. Staszica w Warszawie czy w gdyńskiej “Trójce”. Czekamy więc na zdolnych, utalentowanych i ambitnych uczniów, którzy świadomie zechcą realizować taki trudny program. Jesteśmy otwarci na uczniów, których rodziców nie stać na kształcenie w szkole niepublicznej, a chcieliby mieć wyjątkową ofertę edukacyjną.

 

Dyrektor Bożena Kondratiuk zaprasza do Dwujęzycznego Gimnazjum Akademickiego nr 52 w Gdańsku.

 

Odnaleźć swoje pasje

W Gimnazjum Dwujęzycznym nr 53 przy III Liceum Ogólnokształcącym powstaną dwie klasy: 1 GA (dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi) i 1 GB (dla humanistów). Szkoła obiecuje wszystkim gimnazjalistom obowiązkowe wyjazdy naukowego organizowane we współpracy z uczelniami wyższymi (Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim i Polsko-Japońską Szkołą Technik Komputerowych), przy czym “Topolówka” wśród partnerów nowego gimnazjum wymienia także Sąd i Naczelną Izbę Adwokacką oraz Europejskie Centrum Solidarności.

- Oprócz zajęć w języku angielskim z wybranych przedmiotów, będziemy kłaść duży nacisk na naukę tego języka w ogóle, jako narzędzia pracy na przyszłość - opowiada Bożena Ordak, dyrektor III LO. - Chcemy też pomóc naszym gimnazjalistom rozpoznać ich zainteresowania. Damy im możliwość “popróbowania” wybranych przez nich zajęć z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych, żeby mogli stwierdzić, co ich najbardziej interesuje. Oczywiście - osoby, które mają już sprecyzowane pasje, będą mogły je na takich zajęciach pogłębiać.

Dyrektor Bożena Ordak uważa, że dodatkowe dwie klasy w Topolówce nie stanowią żadnego problemu: - Budynek szkoły został zaprojektowany w taki sposób, żeby pierwszoroczniaki były trochę oddzielone, ale tak naprawdę nie mam zamiaru separować licealistów od gimnazjalistów, a wręcz przeciwnie: łączyć ich i integrować - tłumaczy.

Regulamin nowej szkoły zakłada wręcz, że starsi uczniowie będą tutorami młodszych.

Tutaj rejon nie obowiązuje

- Dwujęzyczne gimnazja w Gdańsku powstały by poszerzyć ofertę szkół dla uczniów zainteresowanych tą formą edukacji. Chcemy zawalczyć o gimnazjalistów, którzy potrzebują indywidualnego prowadzenia, a które mogą otrzymać właśnie w klasach z programami autorskimi - mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Do tej pory tacy uczniowie korzystali z oferty szkół niepublicznych lub wyjeżdżali do innych miast. Teraz będą mogli zostać w Gdańsku.

Oczywiście opisywanych gimnazjów nie dotyczy zasada rejonowości. Będą przyjmować uczniów z Gdańska oraz całego obszaru metropolitalnego. Rekrutacja do nich już trwa. W obu szkołach 30 maja odbędzie się sprawdzian predyspozycji językowych - jak mówi Bożena Ordak - nie będzie trudniejszy niż arkusz z języka angielskiego, który uczniowie pisali w ramach ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty.

Oprócz tego w punktacji liczyć się będą: wynik wspomnianego sprawdzianu, oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (najlepiej żeby były z wyróżnieniem) oraz szczególne osiągnięcia na nim wymienione.

Więcej informacji na temat zakresu materiału, regulaminu nowych szkół, zasad i terminarza naboru przeczytać można na stronach internetowych III LO i XX LO.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna