Dwie firmy z Polski, jedna z Czech - zobacz za co przyznano nagrody na Infoshare

Polska firma SeaSoil wygrała 11. edycję międzynarodowego konkursu dla startupów podczas zakończonej w czwartek, 23 maja, konferencji Infoshare poświęconej nowym technologiom. Innowacyjne przedsiębiorstwo z Lublina zajmuje się produkcją biotworzywa, które może w przyszłości zastąpić twardy plastik. Stworzony przez SeaSoil produkt jest całkowicie biodegradowalny. Drugie miejsce w konkursie zajął startup z Czech - Mewery, a trzecie - polski ImmunoTronics. Nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 tys. euro wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
23.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się sześć osób, które stoją na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród konkursu startupowego Infoshare Startup Contest 2024. Trzy osoby w środku trzymają duże czeki symbolizujące wygrane nagrody pieniężne. Osoba z lewej trzyma czek na kwotę 7 000 euro za zajęcie drugiego miejsca. Na czeku widnieje napis SECOND PRIZE WINNER of Infoshare Startup Contest 2024  oraz nazwa startupu  Mewery . Osoba w środku trzyma czek na kwotę 20 000 euro za zajęcie pierwszego miejsca. Na czeku jest napis  FIRST PRIZE WINNER of Infoshare Startup Contest 2024  oraz nazwa startupu  SeaSoil . Osoba z prawej trzyma czek na kwotę 3 000 euro za zajęcie trzeciego miejsca. Na czeku jest napis  THIRD PRIZE WINNER of Infoshare Startup Contest 2024  oraz nazwa startupu  ImmunoTronics . Osoby na zdjęciu są elegancko ubrane, a tło sceny jest ozdobione logo konkursu oraz elementami graficznymi w czerwonych i czarnych barwach. Wszyscy wyglądają na zadowolonych i dumni z osiągnięcia sukcesu w konkursie.
Trzy nagrody pieniężne w Startup Contest wręczyła osobiście na scenie Aleksandra Dulkiewicz (w środku), prezydent Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jak przebiegała wizyta prezydent Gdańska na Infoshare?

Przed ceremonią wręczenia nagród w konkursie dla startupów Aleksandra Dulkiewicz przez godzinę przechadzała się po halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie zorganizowano 18. edycję konferencji Infoshare. Odwiedzała liczne stoiska, w tym miejskich instytucji: Gdańskiego Centrum Informatycznego, Visit Gdańsk (Gdańska Organizacja Turystyczna) oraz Inkubatora Starter. Kilkanaście minut prezydent Gdańska spędziła na symulatorze lotu firmy Boeing.  

Po terenie konferencji Aleksandrę Dulkiewicz oprowadzał Grzegorz Borowski, prezes Fundacji Infoshare, organizującej imprezę. 

Startup, czyli co?

Dla mniej wtajemniczonych wyjaśnijmy najpierw, czym jest startup. Definicji jest kilka, ale generalnie jest to nowo utworzona lub działająca kilka lat firma lub organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój.

Nastoletnie dziewczyny inżynierkami? Tak, wystarczy dać im szansę

Istotną cechą startupu jest innowacyjny pomysł. Ta kategoria firm najczęściej związana jest z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi oraz sektorem high tech.

Kto trafił do finału konkursu dla startupów?

W finale tegorocznego Infoshare Startup Contest walczyło pięć startupów, w tym trzy z Polski oraz po jednych z Czech i Holandii
 
15-osobowe, międzynarodowe jury oceniało przede wszystkim potencjał biznesowy startupów oraz innowacyjność prezentowanych rozwiązań. 
Na zdjęciu znajduje się cztery osoby na scenie, trzymające duży czek symbolizujący nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie startupowym Infoshare Startup Contest 2024. Czek opiewa na kwotę 20 000 euro. Na czeku widnieje napis FIRST PRIZE WINNER of Infoshare Startup Contest 2024  oraz nazwa zwycięskiego startupu  SeaSoil . Osoba po lewej stronie trzyma mikrofon i jest ubrana w ciemny t-shirt i czerwono-brązową marynarkę. Osoba obok trzymająca czek jest ubrana w jasną koszulkę polo. Obok niej stoi kobieta w białej marynarce i ciemnych okularach. Osoba po prawej stronie ubrana jest w czarną marynarkę i trzyma czek z drugiej strony. Tło sceny jest ozdobione dużym logo konkursu oraz elementami graficznymi w czerwonych i białych barwach. Wszyscy na zdjęciu wyglądają na zadowolonych i dumni z wygranej.
I miejsce w konkursie Infoshare Startup Contest zdobył SeaSoil z Lublina. Na zdjęciu jego twórca i założyciel Michał Cyrankiewicz - stoi po lewej stronie, obok prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Wśród jurorów konkursu znaleźli się m.in. Eva Abel z Oryx Impact, Max Moldenhauer z Sunfish Partners, Monika Borowiecka z Tangent Line, Piotr Pawłowski z Level2 Ventures oraz Żaneta Kurszewska z Aligo Venture Capital.

Na czym polega pomysł zwycięskiego startupu?

I miejsce przyznano startupowi SeaSoil z Lublina. Zwycięska firma dostała w nagrodę 20 tysięcy euro.  
 
- Tworzymy nowy typ biomateriału, który zastąpi twardy plastik np. polipropylen. Jest on tworzony w taki sposób, że mamy w laboratorium mikroorganizmy, które żywią się wyselekcjonowanym przez nas płynnym bioodpadem. W pierwszej fazie one rosną, a w drugiej fazie produkują zupełnie nową cząsteczkę, która stanowi dla nas biomateriał - tłumaczy Michał Cyrankiewicz z SeaSoil. 

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Jakie mikroorganizmy lubelski startup wykorzystuje do wytworzenia biotworzywa?
 
- Tego nie mogę zdradzić. To jest nasza tajemnica. Są to zarówno organizmy jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe - odpowiada przedstawiciel SeaSoil. 
Na zdjęciu znajduje się grupa osób biorących udział w wydarzeniu na dużej hali wystawowej. W centrum znajduje się kobieta ubrana w białą marynarkę, białą koszulę i granatową spódnicę, która trzyma i rzuca papierowy samolot. Ma ciemne okulary i wyrazisty wyraz twarzy, jakby była skoncentrowana na celu. Obok niej, po lewej stronie, stoi kobieta w niebiesko-białej, prążkowanej sukience, nosząca identyfikator na szyi. Wygląda na zainteresowaną tym, co robi kobieta w centrum. W tle znajduje się kilku innych uczestników, niektórzy z nich trzymają w rękach papierowe samoloty. Większość z nich ma na sobie identyfikatory, a jeden mężczyzna w kamuflażowych spodniach i czarnej koszulce patrzy bezpośrednio w stronę obiektywu, trzymając również papierowy samolot. Na dalszym planie można zauważyć różne stoiska wystawowe oraz banery z napisami, z których jeden zawiera fragment tekstu LEADERS ST . Hala jest przestronna i pełna aktywności, co sugeruje, że odbywa się tam duże wydarzenie, takie jak konferencja lub targi.
Na stoisku Live more Pomerania Aleksandra Dulkiewicz próbowała wygrać upominek puszczając do celu samolot wykonany z kartki papieru
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Biomateriał wytwarzany w Lublinie jest bardzo podobny do plastiku. Można go topić, przetwarzać i formować w dowolne kształty. - Główne jego zastosowanie, jakie my widzimy, to opakowania do kosmetyków i jedzenia - dodaje Michał Cyrankiewicz.  

Polacy w Unii Europejskiej: wielki skok cywilizacyjny w 20 lat i referendum w sprawie polexitu?

- Jednocześnie ze względu na to, że nasz produkt jest wytworzony przez mikroorganizmy, jest naturalnie biodegradowalny. Jeżeli trafi do morza lub ziemi, to zostanie zjedzony przez inne mikroorganizmy, które żyją w danym środowisku. I w ten sposób naturalnie zniknie i nie zostawi żadnego śladu na planecie - wyjaśnia założyciel SeaSoil.  

Jak SeaSoil wykorzysta nagrodę pieniężną?

Prace nad biomateriałem prowadzone są od ponad dwóch lat przez czteroosobowy zespół wykwalifikowanych specjalistów. 
 
- Nie ma czegoś takiego na świecie. Nikt nie produkuje tego typu materiałów po takich kosztach, jak my. Jeśli nawet takie tworzywa powstają to za piekielnie duże pieniądze. My wymyśliliśmy proces gwarantujący nie tylko lepszą jakość, ale także koszt wytworzenia jest bliski ceny plastiku - podkreśla Michał Cyrankiewicz. założyciel SeaSoil.    
Na zdjęciu znajduje się grupa osób biorących udział w wydarzeniu technologicznym lub konferencji, siedzących przy stanowisku wyposażonym w symulator lotu. Kobieta w białej marynarce i ciemnych okularach siedzi na fotelu, trzymając w rękach joysticki symulatora lotu. Wygląda na skupioną na ekranach przed sobą. Obok niej siedzi mężczyzna w niebieskiej koszuli z identyfikatorem na szyi, patrzący na monitory i uśmiechający się. Po prawej stronie siedzi młody mężczyzna w czarnej koszulce z identyfikatorem, wskazujący na coś przed sobą, prawdopodobnie tłumacząc działanie symulatora. Za nimi stoi mężczyzna w czerwonej marynarce, również z identyfikatorem, uśmiechający się i obserwujący sytuację. Przed uczestnikami znajdują się dwa duże monitory wyświetlające symulację lotu nad krajobrazem. Na stole leżą różne przedmioty, w tym kartka z notatkami i komputerowe akcesoria. W tle widać innych uczestników wydarzenia oraz dekoracje, w tym żółte balony w kształcie gwiazd i kolorowe napisy na ścianach. Atmosfera na zdjęciu jest pełna zainteresowania i zaangażowania, co sugeruje, że wszyscy dobrze się bawią, poznając nowe technologie.
Prezydent Gdańska próbowała też wcielić się w rolę pilota samolotu na symulatorze
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Produkt autorstwa lubelskiego startupu jest obecnie na etapie późnego prototypu.
 
- Pierwsza nagroda w konkursie to dla nas wielkie wsparcie. Pozwoli nam przejść do kolejnego etapu MVP (ang. minimum viable product), czyli minimalnej wersji produktu, który można już pokazać potencjalnym klientom i wypuścić na rynek - mówi założyciel SeaSoil.    

Kto stanął na drugim miejscu podium?

Czeski startup Mewery, który zajął drugie miejsce w konkursie i zgarnął 7 tys. euro, zajmuje się produkcją mięsa wieprzowego z pojedynczych komórek zwierzęcych.

Kolejny budynek przeszedł metamorfozę. Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie

Firma opracowała zaawansowaną technologię hodowli komórkowej, która pozwala na tworzenie pełnowartościowego mięsa bez konieczności hodowli i uboju zwierząt. Dzięki wykorzystaniu bioreaktorów i precyzyjnej kontroli środowiska hodowli startup z Czech produkuje mięso w zrównoważony sposób.

Jaki startup zdobył trzecie miejsce?

Trzecie miejsce w konkursie Infoshare Startup Contest wraz z nagrodą 3 tys. euro przypadło ImmunoTronics z Polski
 
Firma specjalizuje się w rozwijaniu zaawansowanych technologii medycznych. Ich rozwiązanie skupia się na poprawie diagnostyki i leczeniu sepsy za pomocą nowoczesnych narzędzi biotechnologicznych, co może znacznie poprawić jakość życia pacjentów z tym schorzeniem.
Na zdjęciu znajduje się duża hala wystawowa pełna stoisk różnych firm i organizacji uczestniczących w konferencji lub targach. Widać wiele osób przemieszczających się między stoiskami, rozmawiających i uczestniczących w wydarzeniach. W centralnej części zdjęcia dominuje stoisko z dużym czarnym napisem theprotocol.it  na białym tle, które oferuje konkretne oferty pracy dla branży IT. Na lewo od niego znajduje się stoisko firmy Capgemini z białymi i niebieskimi banerami. W prawym dolnym rogu widać stoisko firmy  remote  z czerwonym tłem i hasłami  FIND ,  HIRE ,  PAY ,  MANAGE . Po lewej stronie widoczne jest stoisko z dużą grafiką klawiatury komputerowej oraz napisem  Przełącz się na nowe możliwości! . W dolnej części zdjęcia widoczne jest stoisko S&P Global z napisem  We are hiring . W tle można zauważyć kilka innych stoisk oraz dużą tablicę informacyjną z kierunkowskazami do różnych scen konferencyjnych:  DEV ARCHITECTURE STAGE ,  DEV TRENDS STAGE ,  DEV CODE
18. konferencja Infoshare zgromadziła przez dwa dni prawie pięć tysięcy uczestników
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Oprócz trzeciego miejsca ImmunoTronics otrzymał także nagrodę specjalną. To udział w VIII edycji programu mentorskiego InCredibles Sebastiana Kulczyka.
InCredibles to kilka miesięcy zindywidualizowanego, bezpłatnego wsparcia dla przedsiębiorców przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych founderów, inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania oraz HR.
 
– W VIII edycji programu Sebastiana Kulczyka stawiamy na przedsiębiorców z wizją, którzy próbują budować odpowiedzialny biznes w czasach wielkich wyzwań - mówi Jarosław Sroka, członek zarządu KI Next, koordynator InCredibles.
Na zdjęciu widzimy grupę osób korzystających z technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) na targach lub konferencji. Wszyscy uczestnicy mają na głowach zestawy VR i trzymają kontrolery. Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna w białej koszulce polo, trzymający kontroler VR. Jest skupiony na tym, co widzi w goglach VR. W tle za nim widać pomarańczową konstrukcję, która prawdopodobnie jest częścią stoiska wystawowego. Po lewej stronie widać zbliżenie na twarz innego uczestnika w goglach VR. Po prawej stronie stoi kolejny uczestnik również noszący zestaw VR, widoczny częściowo z tyłu. W tle można dostrzec kobietę w czarnej koszulce z identyfikatorem, prawdopodobnie przedstawicielkę firmy, która demonstruje technologię VR. Otoczenie jest pełne kolorowych stoisk i elementów wystawowych, co sugeruje, że wydarzenie jest duże i zróżnicowane. Atmosfera wydaje się być dynamiczna i pełna ciekawości, z uczestnikami aktywnie angażującymi się w doświadczenia VR.
Infoshare to największa od wielu lat impreza dla branży nowych technologii w Europie środkowo-wschodniej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Do tegorocznej edycji Startup Contest zgłosiło się blisko 300 startupów z całego świata. Większość z nich dostarcza rozwiązania w obszarze zdrowia, branży żywieniowej, odnawialnych źródeł energii i edukacji. Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wybrało do półfinału 20, z czego 8 stanowiły projekty z Polski. 
 
Nagrody pieniężne w konkursie o łącznej puli 30 tys. euro ufundował prezydent Miasta Gdańska.

Ile uczestników zgromadził Infoshare 2024?

Zakończona w czwartek, 23 maja, konferencja Infoshare to największa od wielu lat impreza dla branży nowych technologii w Europie środkowo-wschodniej. Dwudniowe wydarzenie zorganizowano w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo na Letnicy, przy ul. Żaglowej 11
 
W tegorocznej, 18. edycji konferencji, wzięło udział niemal pięć tysięcy osób. W Infoshare uczestniczyli startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Na ośmiu scenach tematycznych wystąpiło blisko 200 prelegentów i ekspertów z całego świata. 

Możliwe nawet 70 proc. dofinansowania unijnego dla budowy PKM Południe

Głównym partnerem Infoshare 2024 jest Miasto Gdańsk. Platynowym partnerem konferencji jest natomiast komunalna spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z 18. KONFERENCJI INFOSHARE:


 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!