• Start
  • Wiadomości
  • Dwanaście największych miast (w tym Gdańsk) mówi stop „deformie” edukacji

Dwanaście największych polskich miast (w tym Gdańsk) mówi stop „deformie” edukacji

- W imieniu Unii Metropolii apelujemy do rządu o zaprzestanie niszczenia polskiej edukacji i wielopłaszczyznowy dialog z samorządami - powiedział Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy na konferencji dotyczacej niszczenia polskiej oświaty przez obecny rząd.
19.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w Warszawie, którzy apelują o dialog z rządem dot. podwyżek dla nauczycieli i trudnej sytuacji w oświacie przed strajkiem nauczycieli zapowiadanym na 8 kwietnia 2019 roku
Spotkanie prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w Warszawie, którzy apelują o dialog z rządem dot. podwyżek dla nauczycieli i trudnej sytuacji w oświacie przed strajkiem nauczycieli zapowiadanym na 8 kwietnia 2019 roku
zdj. Facebook/Piotr Kowalczuk

 

Gdańsk jest jednym z 12 miast Unii Metropolii Polskich, która zaapelowała do rządu o dialog w sprawie rozwiązania trudnej sytuacji polskiej oświaty wynikającej z działań rządu i przed zapowiadanym na 8 kwietnia 2019 roku strajkiem nauczycieli. 

We wtorek, 19 marca w warszawskim ratuszu spotkali się prezydenci: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy; Krzysztof Żuk, prezydent Lublina; Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy; Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku; Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa i Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. Nasze miasto na spotkaniu reprezentował Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług socjalnych.

Zobacz zapis wideo konferencji:


- Jako prezydenci dwunastu największych miast Unii Metropolii Polskich podjęliśmy wspólne stanowisko dotyczące płac nauczycieli - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Uważamy, że nauczyciele powinni zarabiać godnie. Chcemy zapytać panią minister, co mamy powiedzieć uczniom, którzy będą w zdublowanych rocznikach, którzy będą drżeć na myśl o tym, żeby dostać się do wybranej szkoły, a później będą uczyć się do godziny 18. Z każdym rokiem dokładamy coraz więcej do oświaty. W Białymstoku rok 2017 to 210 mln zł, a rok 2018 - już 231 mln zł.

- Minister Anna Zalewska doprowadziła do bezprecedensowego kryzysu w polskiej oświacie - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Musi zakończyć swój monolog i rozpocząć rzetelną współpracę. Samorządy mówią stop niszczeniu edukacji oraz obniżaniu prestiżu zawodu nauczyciela. Rząd musi płacić w 100 procentach za realizację swoich pomysłów i nie obarczać kosztami samorządów. 

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina podkreślił z kolei, że oświata to najważniejsza powinność państwa wobec obywateli.

- Subwencja oświatowa na realizację tych zadań jest niewystarczająca - powiedział Krzysztof Żuk. - W Lublinie ostatnie trzy lata przyniosły prawie podwojenie naszych wydatków na oświatę w stosunku do subwencji. Gdyby miasta nie dokładały z innych zasobów, na przykład remontów, to byłaby katastrofa.

- Jeszcze można uchronić szkoły przed strajkiem nauczycieli - uważa Tomasz Trela, prezydent Łodzi. - W imieniu samorządów apelujemy o dialog. Jeśli premier Morawiecki usiądzie do rozmów, 8 kwietnia w szkołach będą nauczyciele, a 10 kwietnia odbędą się egzaminy.

Stanowisko Unii Metropolii Polskich czytaj poniżej

stanowisko UMP-2019-nauczyciele (512.59 KB)

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu