• Start
  • Wiadomości
  • Dwa kolejne programy pomocowe i wspierające gdańskie rodziny

Dwa kolejne programy pomocowe i wspierające gdańskie rodziny

Kompleksowe wsparcie dla gdańskich rodzin i pieczy zastępczej, przeciwdziałanie i zatrzymanie przemocy w rodzinie - to m.in. cele przyjętych w lutym przez Radę Miasta Gdańska dwóch projektów wspomagających gdańskie rodziny. To Gdański Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2023 oraz Gdański Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2024.
08.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwi dziewczynki siedzą, przyglądają się scenie, na które inne dziecko wspina się na linie
Nz. Festyn dla rodzin zastęczych na GKS Gedania 1922 w Gdańsku - Gdańsk od lat wspiera i promuje rodzicielstwo zastępcze, kompleksowo wspiera rodziny z trudnościmi i problemami
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Zanim do tego doszło oba ważne, pomocowe projekty zostały poddane społecznym konsultacjom. Wzięli w nich udział m.in. mieszkańcy oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych realizujących zadania w obu obszarach tematycznych.

Celem głównym Gdańskiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej jest tworzenie warunków rozwoju dla dzieci i dla rodzin przeżywających trudności w wychowywaniu najmłodszych podopiecznych, przez doskonalenie systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Priorytetem jest zabezpieczenie kompleksowych form pomocy rodzinie w środowisku, a tam gdzie nie jest to możliwe, wsparcie różnorodnych (zwłaszcza rodzinnych) form opieki nad dziećmi. Proponowane działania koncentrują się na wzmacnianiu potencjału opiekuńczo-wychowawczego rodzin, zapewnianiu wsparcia rodzinom doświadczającym trudności i kryzysów. Chodzi także o wzmacnianie reintegracji rodzin, o rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej. Ważnym wyznacznikiem Programu jest także realizowanie standardu wychowania w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej oraz podnoszenie skuteczności procesu usamodzielniania wychowanków. Założenia dokumentu będą realizowane od 2021 do 2023 roku.

 

 

Z kolei Gdański Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie zakłada działania profilaktyczne, interwencyjne i długofalowe oraz doskonalące lokalny system pomocy w zakresie przeciwdziałania agresji w rodzinie. Nieodzownym elementem tego systemu jest opracowany Program Oddziaływań Korekcyjno–Edukacyjnych, którego zasadniczym celem jest zatrzymanie przemocy. Ważny jest też Program Psychologiczno-Terapeutyczny dla osób stosujących przemoc w rodzinie, skoncentrowany przede wszystkim na realizacji celów terapeutycznych, które mają ograniczyć zjawisko agresji w rodzinie i utrwalić zaprzestanie jej stosowania. Działania te stanowią kompleksowe i komplementarne rozwiązania systemowe w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Program będzie realizowany do 2024 roku.

 

 

(opr. AK)

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord